Szukaj

Test Bowdena

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Bowdena wskazuje na zespół bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego (tzw. łokieć tenisisty). Schorzenie to coraz częściej dotyka osób w każdym wieku, a wcześnie zdiagnozowane wykazuje bardzo dobre rokowanie.

 

Łokieć tenisisty

Schorzenie odnosi się do zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej w wyniku przeciążenia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka. W efekcie dochodzi do niego na bocznym nadkłykciu tej kości w miejscu ich przyczepu bliższego.

Najpoważniejsze zmiany degeneracyjne zachodzą w ścięgnistym przyczepie bliższym promieniowego prostownika krótkiego nadgarstka. Jednakże niekiedy mogą dotyczyć również struktur mięśniowo-ścięgnistych prostowników takich jak prostowniki:

Często nawracające uszkodzenie lub mikrourazy oraz trwałe przeciążenie tych miejsc mogą przyczynić się nie tylko do zwłóknienia struktur. Mogą bowiem także obejmować nadtarcia struktur, które są na nie narażone.

Patronite
Patronite

Wczesna diagnostyka dolegliwości jest szczególnie ważna, ponieważ szybkie wdrożenie postępowania leczniczego daje bardzo dobre rezultaty i świetnie rokuje. Bardzo rzadko konieczne jest leczenie operacyjne. Jednym z testów umożliwiających diagnozę tzw. łokcia tenisisty jest test Bowdena.

Test Bowdena

Test jest bardzo prosty w wykonaniu. W rezultacie posiadając odpowiedni sprzęt oraz podstawowe umiejętności medyczne można wykonać go samodzielnie w warunkach domowych.

Wykonanie

Pacjentowi poleca się ścisnąć mankiet aparatu do pomiaru ciśnienia krwi, napompowany do około 4,0 kPa (30 mmHg) lub utrzymać stały ucisk mankietu, który badający uprzednio ustala.

Interpretacja

Pojawienie się lub nasilenie dolegliwości w okolicy nadkłykcia bocznego i ich promieniowanie do mięśni prostowników przedramienia dowodzi obecności zespołu bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szulc A., Stawińska T., Dokołowska B., Diagnostyka i leczenie zachowawcze łokcia tenisisty, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Siminska J., Pietkun K., Stocka J., Giermakowska M., Nowacka K., Hagner W., Łokieć tenisisty – przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.