Szukaj

Ontogeneza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ontogeneza (łac. ontos – byt, genesis – pochodzenie) to rozwój osobniczy człowieka, a więc zbór wszelkich przemian anatomicznych i fizjologicznych danej osoby od momentu poczęcia (a więc już od rozpoczęcia życia płodowego), aż do śmierci. Zmiany te zostały bardzo dobrze poznane i opisane. Bazuje na nich współczesna biologia, fizjologia, medycyna.

Ontogeneza

Ontogeneza – na czym polega?

Ontogeneza polega na ogólnym rozwoju organizmu człowieka jako całość, co można jednak rozbić także na mniejsze fragmenty, a więc na analizę rozwoju poszczególnych układów i narządów. Na ontogenezę wpływa wiele czynników, które podzielono na:

  • czynniki genetyczne (tzw. determinanty rozwoju);
  • czynniki paragenetyczne (tzw. stymulatory rozwoju);
  • czynniki egzogenne (modyfikatory rozwoju).

Procesy ontogenezy człowieka dzieli się dla uproszczenia na okres prenatalny i okres postnatalny.

Zobacz również: Prenatalny okres rozwoju ontogenetycznego.

Okres prenatalny

Okresem prenatalnym nazywamy tę część życia, która toczy się jeszcze przed narodzinami, a więc w łonie matki. Obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej, aż do momentu narodzin, gdy rozpoczyna się okres postnatalny. Życie płodowe trwa około 9 miesięcy, a więc 280 dni i również zostało podzielone na krótsze fazy:

  • fazę zarodkową – od zapłodnienia do około 8. tygodnia;
  • fazę płodową – od 8. tygodnia do narodzin.

W okresie prenatalnym miejsce ma intensywny rozwój wszystkich komórek, tkanek i narządów, powstaje więc mały człowiek. W I trymestrze powstają zawiązki niemal wszystkich układów, przy czym najszybciej rozwija się układ nerwowy i to on w tym czasie wykazuje najwyższą podatność na uszkodzenia. Po koniec I trymestru płód mierzy 3 cm. W II trymestrze pojawiają się brwi, rzęsy, włoski i paznokcie, dziecko dalej wzrasta, choć organy są już względnie ukształtowane. Na przełomie 5 i 6 miesiąca nabywa umiejętności funkcjonowania w stanie czuwania oraz snu. Z kolei w III trymestrze rozwija się podściółka tłuszczowa, co prowadzi do podwojenia się masy dziecka. W 8. miesiącu życia płodowego wygładza się i różowieje skóra, natomiast ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. To czas na silny rozwój układu nerwowego. Dziecko urodzone w III trymestrze, często nawet przed terminem porodu fizjologicznego, ma już szansę na przeżycie.

Patronite
Patronite

Okres postnatalny

Okres postnatalny jest niezwykle rozbudowany, ponieważ obejmuje zmiany w organizmie człowieka od momentu narodzin, aż do śmierci. Składa się na niego więc:

  • wczesne dzieciństwo;
  • późne dzieciństwo;
  • okres dojrzewania;
  • okres wczesnej dorosłości;
  • okres dorosłości;
  • okres przekwitania;
  • okres starości.

Każdy z tych okresów charakteryzuje się odrębnymi zjawiskami.

Intensywny rozwój organizmu z przewagą procesów anabolicznych ma miejsce w okresie dzieciństwa, ale także pokwitania, gdy rozwijają się cechy płciowe, a organizm osiąga dojrzałość płciową. U chłopców pojawia się pierwsza świadoma erekcja, owłosienie na ciele, głos przybiera niższy tembr, a sylwetka staje się bardziej muskularna. U dziewcząt dojrzewanie płciowe rozpoczyna pierwsze miesiączkowanie, czemu także towarzyszy zmiana sylwetki.

Zmiany okresu dorosłości zaczynają przebiegać ze stopniową przewagą przemian katabolicznych, czyli procesów rozpadu. Widać to choćby po poziomie kolagenu w organizmie, który jest intensywnie produkowany do okolic 25. roku życia, jednak po tym czasie spada, co wiąże się z wystąpieniem pierwszych zmarszczek mimicznych i bólów stawów. Dalszy rozpad tkanek w okresie późnej dorosłości i starości prowadzi do fizjologicznego starzenia się organizmu, a w konsekwencji do śmierci. Nawet jeśli człowiek był przez całe życie zdrowy, w pewnym wieku i tak czeka do śmierci, co jest nieodłącznym elementem życia i można powiedzieć, że wiąże się właśnie ze zmianami ontogenezy związanymi ze wspomnianym rozpadem.

Ontogeneza – ramy czasowe

Cały proces ontogenezy można zaprezentować następująco, mając na myśli jego przedziały czasowe:

  • okres jaja – od momentu zapłodnienia do momentu implantacji, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy;
  • okres zarodkowy – od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy do około 8. tygodnia życia płodowego, a więc do wytworzenia się łożyska;
  • okres płodowy – od zakończenia okresu zarodkowego, aż do momentu narodzin;
  • okres noworodkowy – od momentu narodzin do ukończenia przez dziecko 28. dnia życia;
  • okres niemowlęcy – od momentu zakończenia okresu noworodkowego, do ukończenia przez dziecko 1. roku życia;
  • okres wczesnego dzieciństwa – od 1. do 3. roku życia;
  • okres dzieciństwa – od 3. do około 7. roku życia;
  • okres późnodziecięcy – od 7. do 14.-15. roku życia;
  • okres młodzieńczy – od okolic 15. roku życia do ukończenia 20. roku życia;
  • okres dorosłości – trwa on od zakończenia okresu młodzieńczego, w przypadku kobiet do 35.-40. roku życia, zaś w przypadku mężczyzn do 40-45. roku życia;
  • okres dojrzałości – do momentu wystąpienia menopauzy u kobiet (okolice 51. roku życia) lub andropauzy u mężczyzn (okolice 50.-60. roku życia);
  • okres starości – wszystko, co następuje po menopauzie lub andropauzie.

Przejścia pomiędzy poszczególnymi okresami są płynne i tak naprawdę ciężko je odizolować od siebie. Nie można bowiem jednoznacznie wskazać dnia, w którym pojawia się menopauza, albo w którym chłopiec wchodzi w okres dojrzewania płciowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kończewska-Murdzek Z., Murdzek-Wierzbicka M., Rozwój dziecka w łonie matki, Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio, 1/2017.
  2. Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.