Szukaj

Anaforeza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Anaforeza jest pojęciem związanym z elektroforezą, która z kolei należy do zjawisk elektrokinetycznych. Dotyczy przemieszczania się cząsteczek obdarzonych ładunkiem ujemnym w kierunku bieguna dodatniego. Pojęcie anaforezy rozpatruje się w związku z omawianiem tematu prądu stałego.

 

Czym są zjawiska elektrokinetyczne?

Zjawiska elektrokinetyczne polegają na przesunięciu względem siebie faz: rozproszonej i rozpraszającej koloidów tkankowych pod wpływem pola elektrycznego. Wynikają z przemieszczania się jonów i innych cząsteczek posiadających ładunek elektryczny wzdłuż linii sił pola elektrycznego.

Do zjawisk elektrokinetycznych należą:

  • elektroforeza;
  • elektroosmoza.

Pojęcie elektroforezy

Elektroforezą nazywa się ruch naładowanych jednoimiennie cząsteczek fazy rozproszonej układu koloidowego względem fazy rozpraszającej. Właśnie tutaj spotkać się można ze zjawiskiem anaforezy.

Anaforeza opisuje bowiem ruch ujemnie naładowanych cząsteczek w kierunku anody.

tubapay
tubapay

Zobacz również: Kataforeza.

Pojęcie elektroosmozy

Elektroosmoza polega na ruchu całego ośrodka, czyli fazy rozpraszającej układu koloidowego, w stosunku do fazy rozproszonej. Zjawisko to zachodzi na błonach półprzepuszczalnych, które będąc nieprzepuszczalnymi dla fazy rozproszonej unieruchamiają ją na swej powierzchni. W tych warunkach zdolność poruszania się pod wpływem pola elektrycznego ma tylko faza rozpraszająca.

Podsumowanie

W wyniku działania prądu stałego cząsteczki obdarzone ładunkiem elektrycznym gromadzą się w otoczeniu błon półprzepuszczalnych (prąd płynie tylko w jednym kierunku), których nie są w stanie przeniknąć. W rezultacie powodują one zmianę stężeń osmotycznych w tkance. Na skutek unieruchomienia cząsteczek na granicy błony półprzepuszczalnej po drugiej stronie bariery anatomicznej gromadzą się cząsteczki o przeciwnym ładunku. W wyniku tego zjawiska powstaje napięcie elektryczne pomiędzy grupami cząsteczek.

Zmiana stężeń wywołana gromadzeniem się cząsteczek powoduje przechodzenie wody przez błonę, co prowadzi do wyrównania stężeń osmotycznych. Właśnie to zjawisko nazywa się elektroosmozą.

W przypadku zastosowania prądy zmiennego cząsteczki obdarzone ładunkiem elektrycznym będą się poruszały w kierunku anody i katody zgodnie ze zmianami bieguna elektrod na dodatni i ujemny.

Bibliografia

  1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.