Rak prostaty (rak gruczołu krokowego) to najczęściej wykrywany nowotwór u mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia. Wiąże się z wysoką śmiertelnością, dlatego tak duży nacisk kładzie się współcześnie na profilaktykę. Leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego oraz chemioterapii.
Rak prostaty – przyczyny
Przyczyny powstawania raka prostaty nie są znane. Istnieją jednak czynniki ryzyka zwiększające niebezpieczeństwo zachorowania. Są to:
- starszy wiek;
- czynniki genetyczne – nowotwór ten często występuje rodzinnie u najbliższych krewnych;
- brak aktywności fizycznej;
- nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w owoce i warzywa;
- palenie papierosów;
- otyłość;
- wysoki poziom testosteronu.
Ryzyko rozwoju raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, począwszy od momentu ukończenia 50. roku życia. Najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn powyżej 70. roku życia i to właśnie osoby w tym wieku powinny regularnie udawać się na badania kontrolne.
Rak prostaty – objawy
Wyróżniamy 3 podtypy nowotworu gruczołu krokowego:
- wczesny – komórki rakowe obecne są jedynie w gruczole krokowym, nie zdążyły przy tym zaatakować innych części ciała;
- miejscowo zaawansowany – rak zaatakował tkanki wokół gruczołu krokowego;
- zaawansowany (przerzutowy) – nowotwór rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy na inne części ciała, także te zlokalizowane odlegle od niego.
Objawy raka prostaty mogą przez długi czas wcale nie występować. Pojawiają się w momencie, gdy guz osiąga większe rozmiary i uciska okoliczne tkanki. Mogą pojawić się:
- uczucie parcia na mocz;
- dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu;
- krwinkomocz;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego tuż po mikcji;
- częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy;
- wąski strumień moczu;
- pieczenie w okolicy cewki moczowej;
- trudności w rozpoczęciu mikcji.
Objawy zależą również od zaawansowania nowotworu. Jeśli wiąże się z przerzutami na inne tkanki i narządy mogą pojawić się objawy typowe dla tych struktur. Przykładowo, przerzuty do kości powodują przewlekłe bóle kostno-stawowe. W zaawansowanym nowotworze dodatkowo pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak zmęczenie, utrata apetytu czy ogólne złe samopoczucie.
Diagnostyka
Podstawą diagnostyki raka prostaty jest badanie per rectum. Lekarz może wyczuć przez odbytnicę wielkość, a nawet konsystencję gruczołu krokowego. Wszelkie anomalie są wskazaniem do dalszych, bardziej szczegółowych badań. Sama ocena gruczołu krokowego przez odbyt nie jest bolesna, może jednak powodować dyskomfort związany z intymnym charakterem badania. Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie krwi pod kątem obecności antygenu gruczołu krokowego PSA. U mężczyzn chorujących na raka prostaty poziom PSA jest zazwyczaj podwyższony. Najpewniejsze wyniki diagnostyczne otrzymuje się jednak dzięki biopsji.
Leczenie raka prostaty
Metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania nowotworu gruczołu krokowego. Przy stadium wczesnym i miejscowo zaawansowanym stosuje się prostatektomię (zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gruczołu krokowego), radioterapię oraz terapię hormonalną. Z kolei przy stadium zaawansowanym wykonuje się orchidektomię (usunięcie jądra, najądrza i dystalnego odcinka powrózka nasiennego), terapię hormonalną, chemioterapię oraz radioterapię paliatywną.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Stajno P., Wiechno P., Demkow T., Urologia onkologiczna – co zmieniło się w ciągu ostatnich 25 lat?, Journal of Oncology, 3/2016.
- Wytyczne postępowania u chorych na raka stercza, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Warszawa 2011.