Szukaj
Szukaj

Arytmia serca a praca fizyczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Arytmia serca a praca fizyczna to pojęcia, które często omawiane są wspólnie. Powszechnie wiadomo bowiem, że wszelkie choroby serca przekładają się na wydolność i kondycję, natomiast uprawianie sportu czy praca fizyczna wymagają sporego wysiłku. Czy taki styl życia wpływa na ogólny stan zdrowia pacjentów z arytmią serca?

Arytmia serca a praca fizyczna

Objawy arytmii serca

Arytmia serca to grupa różnego rodzaju zaburzeń, objawiających się przyspieszeniem, spowolnieniem lub nieregularnością pracy mięśnia sercowego. Większość przypadków przebiega bezobjawowo, choć przy tych poważniejszych lub bardziej zaawansowanych mogą pojawić się następujące objawy:

  • duszności;
  • uczucie dławienia w klatce piersiowej;
  • zmęczenie;
  • częste zasłabnięcia lub stany przedomdleniowe;
  • zawroty głowy;
  • wewnętrzny niepokój;
  • bóle wieńcowe;
  • uczucie nieprawidłowego bicia serca.

Najczęstszym objawem wielu arytmii, zwłaszcza nadkomorowych, są duszności i kołatanie serca pojawiające się podczas wysiłków fizycznych.

Arytmia serca a praca fizyczna

Regularnie uprawiana, umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na klasyczne czynniki ryzyka chorób serca, takie jak nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia czy otyłość. Wysiłek fizyczny nie tylko łagodzi objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, ale również istotnie redukuje poziom śmiertelności. Dzieje się tak, ponieważ regularna aktywność działa przeciwzapalne, fibrynolityczne i antyarytmiczne.

Przekładając to na pracę fizyczną, przy dobrze kontrolowanej arytmii, z monitorowaną częstością akcji serca i bez jednoczesnej obecności poważnej choroby serca, na ogół nie ma żadnych przeciwwskazań do umiarkowanie ciężkiej pracy fizycznej. Ważne jednak, aby praca ta nie była wyjątkowo ciężka i uciążliwa. Jeśli pacjent zauważa, że jej wykonywanie nasila objawy, pogarsza stan zdrowia lub jest znacznie utrudnione, jeśli istnieje taka możliwość najlepiej zmienić pracę na nieco lżejszą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka.

Arytmia serca a styl życia

Pacjenci z arytmiami serca pracujący fizycznie nie powinni zapominać o zdrowym stylu życia, czyli unikaniu czynników ryzyka nasilających chorobę. Są to przede wszystkim:

Wykonując pracę fizyczną należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i unikać powyższych czynników nasilających. Wskazane są również częste, spokojne spacery, które poprawiają krążenie i pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjenta.

Podsumowanie

Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna (w tym również wiele rodzajów fizycznej pracy zawodowej), dopasowana do możliwości pacjenta, nie tylko nie szkodzi, ale wręcz jest nieocenionym czynnikiem zdrowotnym, odpowiadającym za stabilizację pracy serca i poprawę jego funkcjonowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem kardiologiem. Na podstawie wyników badań (m.in. próby wysiłkowej) oraz po ocenie stanu zdrowia pacjenta specjalista będzie wiedział, czy konkretny rodzaj pracy fizycznej jest dla danego pacjenta wskazany.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wrzosek K., Mamcarz A., Braksator W., Wybrane problemy kardiologii sportowej, Choroby Serca i Naczyń, 4/2005.
  2. Szmit S., Filipiak K., Czy u pacjenta z chorobą serca ważna jest aktywność fizyczna?, Przewodnik Lekarza, 7/2007
  3. Prokopowicz D., Baranowski R., Jaka to arytmia, czyli diagnostyka i dalsze postępowanie, Choroby Serca i Naczyń, 4/2010.
  4. Mizia-Stec K., Trusz-Gluza T., Zaburzenia rytmu serca, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *