Szukaj
Szukaj

Policyzacja palca

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Policyzacja palca to chirurgiczna metoda leczenia wrodzonych wad w obrębie rąk. Polega na przeszczepieniu palca (pobranego ze stopy lub dłoni) w miejsce nieistniejącego kciuka. Stanowi rodzaj transplantacji i jest wykonywana już od 1978 roku. Mimo licznych zalet, omawianą metodę stosuje się rzadko jak na istniejące zapotrzebowanie, w Polsce to zaledwie kilka zabiegów rocznie.

Policyzacja palca

Na czym polega policyzacja palca?

Policyzacja palca to zabieg skomplikowany pod względem technicznym. Należy bardzo dokładnie wyizolować i przeciąć wszelkie struktury anatomiczne, aby następnie płynnie połączyć je w miejscu przeszczepu. Przebieg zabiegu można przedstawić na przykładzie policyzacji palca wykonanej we Wrocławiu. Przeszczepiono II palec stopy w miejsce utraconego wskutek pracy z piłą mechaniczną kciuka prawej dłoni. Operacja trwała ponad 9 godzin i odbywała się w znieczuleniu ogólnym.

Pierwszy etap zabiegu polegał na pobraniu palca stopy, podczas którego wydzielono wszystkie struktury anatomiczne: wypreparowano 4 nerwy, 4 tętnice, 2 żyły i 2 ścięgna. Podczas policyzacji palca kluczowa jest precyzja, ponieważ każde naczynie posiada liczne rozgałęzienia. Po wycięciu kości zamknięto ubytek, w międzyczasie przygotowując kikut kciuka, także wypreparowując wszystkie struktury.

Po zabiegu palec znajduje się w warunkach upośledzonego ukrwienia, może także dojść do skurczu naczyniowego, podczas którego krew zaczyna omijać obszar krążenia kapitalnego. Powikłaniem jest niedokrwienie i martwica przeszczepionych tkanek. Skurcz naczyniowy może pojawić się w ciągu 12 godzin od zabiegu i trwać do 3-4 dni, pacjent powinien więc zostać pod obserwacją. Choć w tym przypadku wykonywano przeszczep II palca u stopy, równie dobrze można do tego wykorzystać palec dłoni, który nie jest tak istotny w codziennym funkcjonowaniu jak kciuk.

Patronite
Patronite

Policyzacja palca – wskazania

Wskazaniem do policyzacji palca jest utrata kciuka wskutek doznanych urazów, jak również wrodzony brak kciuka, co może być anomalią izolowaną lub występującą w przebiegu zespołów genetycznych. Zabieg rekomenduje się zwłaszcza wtedy, gdy utracono kciuk w ręce dominującej, w efekcie czego pogarszają się zdolności manualne niezbędne w codziennym życiu. To także sposób na poprawę estetyki wyglądu.

Policyzacja palca – przeciwwskazania

Policyzacja palca jest przeciwwskazania przede wszystkim w następujących przypadkach:

Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje jednak lekarz po zapoznaniu się z danym przypadkiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bezpłatna gazeta pacjenta. Borowska, Gotowi do najtrudniejszych przeszczepów, 2016.
  2. Giedroyć A., Transfery palców – jak K2 w chirurgii ręki, Medical Tribune, 12/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.