Szukaj

Czym jest medycyna mitochondrialna i dlaczego tak mało o niej wiemy? Specjalista wyjaśnia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

„Medycyna mitochondrialna leczy przyczyny, a nie symptomy” – te słowa wybitnego niemieckiego biochemika, dr. n. med. Franza Enzmanna dobitnie tłumaczą jej istotę. Jeśli zastanawiasz się, czym jest leczenie mitochondrialne, na czym polega i w jakich chorobach ma zastosowanie, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi.

Czym jest medycyna mitochondrialna i dlaczego tak mało o niej wiemy? Specjalista wyjaśnia

Choroby, terapie, medycyna mitochondrialna – o co chodzi z tymi mitochondriami?

Aby wyjaśnić, czym jest medycyna mitochondrialna, należałoby zacząć od podstaw – mitochondriów. Są to organelle obecne w niemal każdej komórce naszego ciała. Są nazywane „elektrowniami”, ponieważ istotnie wytwarzają paliwo (ATP) niezbędne do funkcjonowania każdego organu poprzez rozkładanie cząsteczek pokarmu. Przeprowadzają jednak wiele innych ważnych procesów biologicznych i mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Nietrudno odgadnąć, że kiedy mitochondria zaczynają zawodzić, mogą pojawić się liczne choroby, których konsekwencje mogą być poważne i dalekosiężne. Choroby mitochondrialne dotykają ludzi na wiele sposobów, w zależności od komórek objętych chorobą. Diagnoza nie jest łatwa, ponieważ objawy są niespecyficzne. Na przykład osoba z chorobą mitochondrialną może cierpieć na bóle głowy, zmęczenie, utratę wzroku i słuchu, zaburzenia poznawcze, problemy z oddychaniem itd. Każdy z narządów i układów organizmu może zostać zaatakowany, w tym (zwłaszcza!) mózg, serce, płuca, jelita, wątroba, skóra – czyli tkanki o największym stężeniu mitochondriów.

Medycyna mitochondrialna – co to jest?

W sytuacji, gdy cierpimy na jakiekolwiek problemy zdrowotne, medycyna konwencjonalna jest w stanie zaradzić im jedynie odpowiednimi środkami, lecząc skutek. W medycynie mitochondrialnej lekarze mają zgoła inny cel: zająć się nie skutkiem, a przyczyną, czyli nieprawidłowo pracującymi mitochondriami.

Dr n. med. Janusz Zdzitowiecki w rozmowie dla portalu medycyny mitochondrialnej Mito-med przedstawił główne różnice pomiędzy leczeniem mitochondrialnym a konwencjonalnym:

Patronite
Patronite

– Wąska specjalizacja umożliwia pomoc większej liczbie chorych i w znacznie niższej cenie. Ale to nie rozwiązuje problemu chorób przewlekłych, a XXI wiek to wiek takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby degeneracyjne mózgu, to wiek nowotworów, cukrzycy, nadwagi, nadciśnienia, chorób tarczycy, depresji i wielu innych chorób cywilizacyjnych. Nie uda się prawidłowo leczyć chorych, jeśli nie sięgniemy głębiej do przyczyn chorób. A te mają zawsze początek w uszkodzonych mitochondriach.

Medycyna mitochondrialna może zatem być określona medycyną XXI wieku i stanowić doskonałe uzupełnienie nowoczesnej medycyny klinicznej.

Na czym polega terapia mitochondrialna?

Pionier medycyny mitochondrialnej, niemiecki doktor

Bodo Kuklinski, określił 5 filarów terapii mitochondrialnej. Są nią:

  • dieta mitochondrialna – niskowęglowodanowa. Korzystna dla mitochondriów jest np. dieta LOGI, paleo;
  • aktywność fizyczna – umiarkowana, ale regularna;
  • redukcja stresu – powoduje namnażanie się wolnych rodników – głównego wroga mitochondriów;
  • zdrowy sen – zapewnia regenerację dla mitochondriów;
  • uzupełnianie mikroskładników odżywczych – zaleca się preparaty mitochondrialne, które dzięki odpowiedniej biodostępności są w stanie dotrzeć bezpośrednio do mitochondriów.

Po przeanalizowaniu powyższych wskazówek terapii mitochondrialnej wydaje się, że nie jest ciężka w stosowaniu, a jej samodzielne przestrzeganie jest jak najbardziej możliwe. Nie należy również do drogich – cena medycyny mitochondrialnej zależy głównie od produktów spożywczych i preparatów mitochondrialnych. Należy jednak zwrócić uwagę, by zarówno jedne, jak i drugie były wysokiej jakości.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *