Szukaj

Wyrostek żebrowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wyrostek żebrowy (łac. processus costalis, inaczej: wyrostek poprzeczny, łac. processus transversus) to jeden z najważniejszych elementów kostnych tworzących kręgi, z których składa się kręgosłup każdego człowieka. Wspomniane wyrostki biorą udział zarówno w utrzymaniu właściwej struktury kręgów, jak i w ich odpowiedniej ruchomości.

Wyrostek żebrowy (łac. processus costalis, inaczej: wyrostek poprzeczny, łac. processus transversus)
Ryc.1. Wyrostek żebrowy (łac. processus costalis, inaczej: wyrostek poprzeczny, łac. processus transversus) – kręg lędźwiowy.

Budowa kręgu

Kręgi mają wspólną zasadniczą budowę, choć może ona różnić się nieco w zależności od odcinka kręgosłupa. Nieco inaczej wyglądają w obrębie szyi, a inaczej w odcinku piersiowym czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Warto jednak zaznaczyć, że każdy typowy kręg składa się z:

  • trzonu – części przedniej, silnej i grubej, stanowiącej jego większość;
  • łuku – części tylnej, słabszej i cieńszej.

Pośrodku obu tych części lokuje się otwór kręgowy, przez który przebiega jedna z najważniejszych struktur ośrodkowego układu nerwowego, czyli rdzeń kręgowy. Suma wszystkich otworów tworzy kanał kręgowy. Od łuku każdego kręgu odchodzi siedem wyrostków:

  • pojedynczy wyrostek kolczysty – skierowany najbardziej ku tyłowi, którego można z łatwością wyczuć przez skórę;
  • parzyste wyrostki stawowe górne i dolne – kierujące się ku górze i ku dołowi;
  • parzyste wyrostki żebrowe (inaczej: wyrostki poprzeczne) – odchodzące od kręgów bocznie.

Warto zaznaczyć, że wskutek urazu może dojść do uszkodzenia struktur kostnych budujących kręgi, co niemal zawsze wpływa negatywnie na biomechanikę kręgosłupa.

tubapay
tubapay

Wyrostek żebrowy – charakterystyka

Wyrostki żebrowe są parzyste, co oznacza, że każdy krąg ma ich dwie sztuki. Odchodzą od łuków kręgowych między wyrostkami stawowymi górnymi i dolnymi, kierując się w stronę boczną. Ich budowa może różnić się w zależności od odcinka kręgosłupa. Prezentuje się to mniej więcej następująco:

  • kręgi szyjne – wyrostki poprzeczne są tu stosunkowo krótkie, skierowane bocznie i ku dołowi. Składają się z dwóch listewek kostnych, łączących się na wolnym końcu i zaopatrzonych w guzki: przedni i tylny. Obie te listewki obejmują tzw. otwór wyrostka poprzecznego, przez który przebiegają dwie żyły kręgowe wraz z tętnicą i splotem nerwów współczulnych. Co istotne, na górnej powierzchni każdy wyrostek poprzeczny ma bruzdę będącą miejscem przebiegu gałęzi przedniej szyjnych nerwów rdzeniowych;
  • kręgi piersiowe – wyrostki poprzeczne są tu mocno zbudowane, solidne, wytrzymałe (z wyjątkiem 2-3 ostatnich). Na górnych kręgach kierują się bocznie, zaś później powoli odchylają się ku dołowi. Na przednich powierzchniach końców tych wyrostków znajdują się niewielkie dołki żebrowe pokryte chrząstkami stawowymi. Służą do połączenia się z guzkami żeber;
  • kręgi lędźwiowe – odchodzą od podstawy łuku i od trzonu kręgu. Zbudowane są głównie ze szczątkowych żeber lędźwiowych, a w znacznie mniejszym stopniu z właściwych wyrostków poprzecznych.

Kręgi krzyżowe zrastają się w mocną kość krzyżową, dlatego w tym odcinku kręgosłupa nie wymienia się już poszczególnych wyrostków.

Wyrostek żebrowy – funkcje

Wyrostki żebrowe są strukturami kostnymi, uczestniczą więc w tworzeniu masy kostnej wszystkich kręgów. Dodatkowo stanowią istotny element w biomechanice kręgosłupa, ponieważ przyczepiają się do nich mięśnie i więzadła. Więzadła te dodatkowo stabilizują sąsiednie kręgi, zmniejszając ryzyko ich patologicznego przemieszczania się i następczych kontuzji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.