Szukaj
Szukaj

Pęcherzyk nasienny

Spis treści

Pęcherzyk nasienny (łac. vesicula seminalis) to parzysty narząd płciowy męski, przyjmujący kształt podłużnego woreczka o długości 4-5 cm i szerokości do 2,5 cm. Lokalizuje się w okolicy dna pęcherza moczowego, a jego głównym zadaniem jest przede wszystkim produkcja ejakulatu.

Pęcherzyk nasienny

Pęcherzyk nasienny – budowa

Pęcherzyki nasienne powstają jako boczne wypustki przewodów śródnerczy, z których tworzą się nasieniowody. To gruczoły stale wypełnione wydzieliną, łączące się obustronnie z bańką nasieniowodu, uchodząc do przewodu wytryskowego. W kształcie są gruszkowate, spłaszczone w kierunku przednio-tylnym. Ich górny koniec jest szerszy i przytępiony, zaś dolny węższy i zaostrzony, skierowany do podstawy gruczołu krokowego (prostaty).

W przekroju poprzecznym zaobserwować można kilka uchyłków. Jest to cewa, której jeden koniec jest ślepo zakończony, drugi zaś zwęża się i przekształca z przewód wydalający. Uchodzi on do przewodu wytryskowego. Pęcherzyki nasienne, podobnie jak bańka nasieniowodu, są wyczuwalne przez odbytnicę, np. podczas badania per rectum. Ściany pęcherzyków nasiennych składają się z następujących elementów:

  • zewnętrzna, łącznotkankowa osłonka;
  • błona mięśniowa ułożona w 3 podkłady;
  • blada błona śluzowa.

Błona śluzowa nie tylko wyściela główny, dość pokręcony przewód, ale i jego boczne uchyłki.

Czynność pęcherzyków nasiennych

Pęcherzyki nasienne odpowiadają za tworzenie nawet do 70% całej objętości ejakulatu. Wydzielina jest płynna, żółta, bogata w różnorodne enzymy. Zawiera w swoim składzie przede wszystkim:

Oraz wiele innych związków organicznych i nieorganicznych. U człowieka jej zadaniem jest rozcieńczanie i pobudzanie ruchów plemników. W znacznej większości przypadków chirurgiczne usunięcie pęcherzyków nasiennych prowadzi do trwałej bezpłodności. Może się zdarzyć, że podczas defekacji przesuwające się masy kałowe uciskają na pęcherzyk nasienny, czego efektem jest pojawienie się niewielkiej ilości wydzieliny na szczycie żołędzi prącia.

Pęcherzyk nasienny – unaczynienie

Tętnice pęcherzyków nasiennych odchodzą od tętnicy pęcherzowej dolnej, tętnicy nasieniowodu oraz tętnicy odbytniczej środkowej i dolnej. Naczynia chłonne uchodzą natomiast do węzłów chłonnych biodrowych i lędźwiowych.

Pęcherzyk nasienny – unerwienie

Nerwy zaopatrujące pęcherzyki nasienne są gałązkami splotu podbrzusznego dolnego. Poza włóknami czuciowymi zawierają również włókna współczulne i przywspółczulne autonomicznego układu nerwowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Słowikowska-Hilczer J., Andrologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.