Ejakulat to płynna wydzielina męskich gruczołów płciowych zawierająca w swoim składzie między innymi plemniki. Zwana jest również nasieniem lub spermą i właśnie pod tymi określeniami jest bardziej znana.
Ejakulat – skład
Ejakulat jest świeżo produkowany podczas wytrysku. Wytrysk natomiast następuje w określonej kolejności. Najpierw wycieka niewielka ilość płynu z gruczołów Cowpera, a następnie płyn z gruczołu krokowego i frakcja bogata w plemniki. Na samym końcu wypływa wydzielina z pęcherzyka nasiennego. Wszystkie te wydzieliny tworzą półpłynny koagulat będący żelopochodną substancją. W tej żelowej macierzy koagulatu uwięzione są plemniki.
Poza plemnikami w ejakulacie zawartych jest wiele innych substancji, w tym:
- spermina i spermidyna – związki z grupy poliamin;
- kadaweryna – odpowiadająca między innymi za zapach i smak spermy;
- kwas askorbinowy;
- prostaglandyny;
- enzymy;
- aminokwasy;
- hormony steroidowe;
- kobalamina;
- fruktoza;
- mocznik;
- cholesterol;
- składniki mineralne – w tym potas, cynk i wapń.
Należy jednak pamiętać, że zarówno skład chemiczny spermy, jak również jej wygląd, zapach czy smak zależą przede wszystkim od sposobu odżywiania się mężczyzny oraz od ewentualnych nałogów.
Zobacz również: Libido.
Ejakulacja od podstaw
Erekcja jest spowodowana stymulacją psychiczną i/lub fizyczną związaną z seksem. Przed wystąpieniem erekcji stymulacja wzrokowa, słuchowa lub dotykowa wyzwala uwalnianie odpowiednich czynników przez przywspółczulny układ nerwowy. Acetylocholina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, czego efektem jest zwiększony przepływ krwi do ciał jamistych i gąbczastych prącia. W rezultacie penis nabrzmiewa krwią i staje się bardziej jędrny, czego wyrazem jest właśnie erekcja.
Unerwienie współczulne ma działanie przeciwne, jeśli chodzi o wypełnienie się ciał jamistych krwią. Wywołuje natomiast skurcz najądrzy, nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołu krokowego. Za pomocą tych skurczów nasienie wypełniające przewód najądrza i nasieniowód ulega wydaleniu do cewki moczowej wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. Skurcz zwieracza wewnętrznego cewki moczowej zapobiega przepływowi nasienia do pęcherzyka moczowego.
Po emisji nasienia do cewki moczowej następuje wytrysk nasienia, czyli ejakulacja. Pobudzenie receptorów w cewce moczowej i w gruczole krokowym powoduje na drodze odruchowej skurcz toniczno-kloniczny mięśni opuszkowo-jamistego i kulszowo-jamistego. Rytmiczne ich skurcze powodują wyrzucanie nasienia z cewki moczowej na zewnątrz.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.