Szukaj
Szukaj

Ejakulat

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ejakulat to płynna wydzielina męskich gruczołów płciowych zawierająca w swoim składzie między innymi plemniki. Zwana jest również nasieniem lub spermą i właśnie pod tymi określeniami jest bardziej znana.

Ejakulat (sperma)

Ejakulat – skład

Ejakulat jest świeżo produkowany podczas wytrysku. Wytrysk natomiast następuje w określonej kolejności. Najpierw wycieka niewielka ilość płynu z gruczołów Cowpera, a następnie płyn z gruczołu krokowego i frakcja bogata w plemniki. Na samym końcu wypływa wydzielina z pęcherzyka nasiennego. Wszystkie te wydzieliny tworzą półpłynny koagulat będący żelopochodną substancją. W tej żelowej macierzy koagulatu uwięzione są plemniki.

Poza plemnikami w ejakulacie zawartych jest wiele innych substancji, w tym:

Należy jednak pamiętać, że zarówno skład chemiczny spermy, jak również jej wygląd, zapach czy smak zależą przede wszystkim od sposobu odżywiania się mężczyzny oraz od ewentualnych nałogów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Libido.

Ejakulacja od podstaw

Erekcja jest spowodowana stymulacją psychiczną i/lub fizyczną związaną z seksem. Przed wystąpieniem erekcji stymulacja wzrokowa, słuchowa lub dotykowa wyzwala uwalnianie odpowiednich czynników przez przywspółczulny układ nerwowy. Acetylocholina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, czego efektem jest zwiększony przepływ krwi do ciał jamistych i gąbczastych prącia. W rezultacie penis nabrzmiewa krwią i staje się bardziej jędrny, czego wyrazem jest właśnie erekcja.

Unerwienie współczulne ma działanie przeciwne, jeśli chodzi o wypełnienie się ciał jamistych krwią. Wywołuje natomiast skurcz najądrzy, nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołu krokowego. Za pomocą tych skurczów nasienie wypełniające przewód najądrza i nasieniowód ulega wydaleniu do cewki moczowej wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego. Skurcz zwieracza wewnętrznego cewki moczowej zapobiega przepływowi nasienia do pęcherzyka moczowego.

Po emisji nasienia do cewki moczowej następuje wytrysk nasienia, czyli ejakulacja. Pobudzenie receptorów w cewce moczowej i w gruczole krokowym powoduje na drodze odruchowej skurcz toniczno-kloniczny mięśni opuszkowo-jamistego i kulszowo-jamistego. Rytmiczne ich skurcze powodują wyrzucanie nasienia z cewki moczowej na zewnątrz.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *