Szukaj
Szukaj

Irydologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Irydologia to dość niezwykła i mało znana dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, wywodząca się z terenów Chin oraz Indii. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem rozmaitych problemów zdrowotnych całego organizmu bazując na wyglądzie i zmianach w wyglądzie tęczówki oka. Zwolennicy uważają, że metoda wyróżnia się dużą skutecznością, ponieważ w aż 80% przypadków.

Irydologia

Irydologia – na czym polega?

Zgodnie z definicją, irydologia jest „nauką o tęczówce, a zwłaszcza o jej kolorze, znakach oraz zmianach związanych z chorobą”. Tęczówka to struktura anatomiczna gałki ocznej, znajdująca się w jej centrum i otaczająca źrenicę. To właśnie ona posiada charakterystyczny kolor – przeważnie niebieski, brązowy bądź zielony. Irydologia zakłada, że na podstawie wyglądu tęczówki można wiele powiedzieć o stanie zdrowia badanej osoby, a nawet o jej samopoczuciu i stanie psychicznym. Zaletą metody jest jej szybkość (wystarczy przyjrzeć się oczom) oraz bezinwazyjność. Nie wymaga przy tym bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Irydolodzy twierdzą, że w obrębie tęczówki znaleźć można charakterystyczne punkty, na podstawie których stworzono tzw. mapę irydologiczną. Pojawiające się zmiany mogą wskazywać na określone problemy zdrowotne – wystarczy odpowiednio je zinterpretować i odszukać. W niektórych przypadkach nie świadczą o faktycznie występującej chorobie, lecz o skłonności do jej rozwoju. Przykładowe znaki irydologiczne:

  • krypty o kształcie romboidalnym na tęczówce, znacznie mniejsze niż zatoki tęczówki, mogą wskazywać na cukrzycę lub problemy z sercem, ewentualnie na predyspozycję do tych chorób;
  • zatoki (zagłębienia lub rozwarstwienia beleczek tęczówki) przypominające kajak, mogą być ukrytym objawem chorób nowotworowych.

Irydologia wyróżnia również typy tęczówek:

Patronite
Patronite
  • I – zwarte beleczki, zlokalizowane ciasno koło siebie, bez zmian irydologicznych: duża odporność na zachorowania;
  • II – niewielkie plamki lub zatoki na tęczówce: choroby przewlekłe układu oddechowego, alergie, zapalenie stawów;
  • III – cienkie beleczki z wyraźnymi szczelinami pomiędzy nimi. Mogą zmieniać się pod wpływem światła: zapalenie oskrzeli i migdałków, tendencja do chorób genetycznych;
  • IV – tęczówka przypomina ażurową strukturę, na całej jej powierzchni można zaobserwować liczne zatoki: rozmaite choroby przewlekłe.

Jak zatem widać, nawet konkretny wygląd tęczówki nie daje do końca pełnej diagnostyki.

Czy irydologia jest skuteczna?

Skuteczność irydologii ocenia się na poziomie 80%. Jednak ocena ta przekazywana jest głównie przez osoby zainteresowane i praktykujące tę nietypową metodę diagnostyczno-terapeutyczną. Nie istnieją badania kliniczne potwierdzające rzeczywistą skuteczność irydologii w praktyce. Można ją więc stosować jako metodę uzupełniającą, pomocniczą, lecz nie podstawową. Diagnostyka stanu zdrowia zawsze powinna opierać się na rzetelnych badaniach, np. obrazowych czy okulistycznych. Skuteczność irydologii jest większa w określonych jednostkach chorobowych, np. cukrzycy. W innych okazuje się być całkowicie nieprzydatna, np. w nowotworach.

Jak wygląda badanie irydologiczne?

Irydologiczna ocena tęczówki odbywa się w pomieszczeniu dobrze oświetlonym, jednak częściej konieczne jest dodatkowe użycie lampy szczelinowej bądź irydoskopu. Dzięki temu możliwe jest aż 10-krotne powiększenie oka i jeszcze lepsza ocena obserwowanych struktur. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania, nie jest konieczne wcześniejsze badanie okulistyczne ani zakraplanie oczu. Wystarczy że szeroko otworzy oczy i będzie patrzeć w punkt wyznaczony przez irydologa. Badanie trwa kilka minut, a interpretacja gotowa jest natychmiast.

Irydologia – wskazania

Z pomocy irydologa może skorzystać każdy. Zarówno osoba zdrowa (celem oceny predyspozycji do konkretnych chorób), jak i chora (celem wykrycia problemu zdrowotnego). Wskazania są niezwykle obszerne i obejmują praktycznie wszystkie możliwe choroby i dolegliwości każdego układu czy narządu. Począwszy od układu immunologicznego, poprzez niewydolność narządów wewnętrznych, depresję, anemię czy cukrzycę, kończąc na problemach ginekologicznych i urologicznych. Najczęściej z pomocy irydologa korzystają pacjenci, którzy od dłuższego czasu zmagają się z określoną dolegliwością, lecz medycyna tradycyjna nie jest w stanie znaleźć jej przyczyn.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jensen B., Bodeen D., Co Twoje oczy mówią o zdrowiu, Irydologia w praktyce, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  2. Bardadyn M., Irydologia w praktyce. Oko powie wszystko. Rozpoznanie i leczenie chorób metodami naturalnymi, 2000.
  3. Szmukała-Rostovceva A., Irydologia zilustrowana, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *