Irydologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Irydologia to dość niezwykła i mało znana dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, wywodząca się z terenów Chin oraz Indii. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem rozmaitych problemów zdrowotnych całego organizmu bazując na wyglądzie i zmianach w wyglądzie tęczówki oka. Zwolennicy uważają, że metoda wyróżnia się dużą skutecznością, ponieważ w aż 80% przypadków.

Irydologia

Irydologia – na czym polega?

Zgodnie z definicją, irydologia jest „nauką o tęczówce, a zwłaszcza o jej kolorze, znakach oraz zmianach związanych z chorobą”. Tęczówka to struktura anatomiczna gałki ocznej, znajdująca się w jej centrum i otaczająca źrenicę. To właśnie ona posiada charakterystyczny kolor – przeważnie niebieski, brązowy bądź zielony. Irydologia zakłada, że na podstawie wyglądu tęczówki można wiele powiedzieć o stanie zdrowia badanej osoby, a nawet o jej samopoczuciu i stanie psychicznym. Zaletą metody jest jej szybkość (wystarczy przyjrzeć się oczom) oraz bezinwazyjność. Nie wymaga przy tym bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Irydolodzy twierdzą, że w obrębie tęczówki znaleźć można charakterystyczne punkty, na podstawie których stworzono tzw. mapę irydologiczną. Pojawiające się zmiany mogą wskazywać na określone problemy zdrowotne – wystarczy odpowiednio je zinterpretować i odszukać. W niektórych przypadkach nie świadczą o faktycznie występującej chorobie, lecz o skłonności do jej rozwoju. Przykładowe znaki irydologiczne:

  • krypty o kształcie romboidalnym na tęczówce, znacznie mniejsze niż zatoki tęczówki, mogą wskazywać na cukrzycę lub problemy z sercem, ewentualnie na predyspozycję do tych chorób;
  • zatoki (zagłębienia lub rozwarstwienia beleczek tęczówki) przypominające kajak, mogą być ukrytym objawem chorób nowotworowych.

Irydologia wyróżnia również typy tęczówek:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • I – zwarte beleczki, zlokalizowane ciasno koło siebie, bez zmian irydologicznych: duża odporność na zachorowania;
  • II – niewielkie plamki lub zatoki na tęczówce: choroby przewlekłe układu oddechowego, alergie, zapalenie stawów;
  • III – cienkie beleczki z wyraźnymi szczelinami pomiędzy nimi. Mogą zmieniać się pod wpływem światła: zapalenie oskrzeli i migdałków, tendencja do chorób genetycznych;
  • IV – tęczówka przypomina ażurową strukturę, na całej jej powierzchni można zaobserwować liczne zatoki: rozmaite choroby przewlekłe.

Jak zatem widać, nawet konkretny wygląd tęczówki nie daje do końca pełnej diagnostyki.

Czy irydologia jest skuteczna?

Skuteczność irydologii ocenia się na poziomie 80%. Jednak ocena ta przekazywana jest głównie przez osoby zainteresowane i praktykujące tę nietypową metodę diagnostyczno-terapeutyczną. Nie istnieją badania kliniczne potwierdzające rzeczywistą skuteczność irydologii w praktyce. Można ją więc stosować jako metodę uzupełniającą, pomocniczą, lecz nie podstawową. Diagnostyka stanu zdrowia zawsze powinna opierać się na rzetelnych badaniach, np. obrazowych czy okulistycznych. Skuteczność irydologii jest większa w określonych jednostkach chorobowych, np. cukrzycy. W innych okazuje się być całkowicie nieprzydatna, np. w nowotworach.

Jak wygląda badanie irydologiczne?

Irydologiczna ocena tęczówki odbywa się w pomieszczeniu dobrze oświetlonym, jednak częściej konieczne jest dodatkowe użycie lampy szczelinowej bądź irydoskopu. Dzięki temu możliwe jest aż 10-krotne powiększenie oka i jeszcze lepsza ocena obserwowanych struktur. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania, nie jest konieczne wcześniejsze badanie okulistyczne ani zakraplanie oczu. Wystarczy że szeroko otworzy oczy i będzie patrzeć w punkt wyznaczony przez irydologa. Badanie trwa kilka minut, a interpretacja gotowa jest natychmiast.

Irydologia – wskazania

Z pomocy irydologa może skorzystać każdy. Zarówno osoba zdrowa (celem oceny predyspozycji do konkretnych chorób), jak i chora (celem wykrycia problemu zdrowotnego). Wskazania są niezwykle obszerne i obejmują praktycznie wszystkie możliwe choroby i dolegliwości każdego układu czy narządu. Począwszy od układu immunologicznego, poprzez niewydolność narządów wewnętrznych, depresję, anemię czy cukrzycę, kończąc na problemach ginekologicznych i urologicznych. Najczęściej z pomocy irydologa korzystają pacjenci, którzy od dłuższego czasu zmagają się z określoną dolegliwością, lecz medycyna tradycyjna nie jest w stanie znaleźć jej przyczyn.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jensen B., Bodeen D., Co Twoje oczy mówią o zdrowiu, Irydologia w praktyce, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  2. Bardadyn M., Irydologia w praktyce. Oko powie wszystko. Rozpoznanie i leczenie chorób metodami naturalnymi, 2000.
  3. Szmukała-Rostovceva A., Irydologia zilustrowana, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2014.
Wypromuj gabinet

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *