Szukaj
Szukaj

Duży biust

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Duży biust jest zarówno zaletą, jak i sporym problemem wielu kobiet. Uznaje się, że biust jest atrybutem kobiet, świadczącym nie tylko o ich seksualności, ale i o płodności. W przypadku bardzo dużych rozmiarów biustu może okazać się, że konsekwencje zdrowotne są dość męczące i problematyczne.

duży biust

 

Duży rozmiar biustu – konsekwencje

Posiadaczki bardzo dużych biustów, szczególnie przy korzystaniu z nieodpowiednio dobranych biustonoszy, skarżą się między innymi na:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa i całych pleców – piersi stanowią dość duże obciążenie, przez co mięśnie posturalne znajdują się w stałym napięciu, aby utrzymać ten ciężar. Stałe napięcie mięśni i tkanek miękkich przykręgosłupowych sprawia, że mogą cierpieć na schorzenia w obrębie kręgosłupa, najczęściej piersiowego;
  • gorszą jakość oddychania – analogicznie jak wyżej: piersi stanowiąc duże obciążenie powodują zamykanie klatki piersiowej. Kobiety przyjmują postawę z zaokrąglonymi plecami, barkami wysuniętymi ku przodowi, przez co objętość płuc może się zmniejszać;
  • problemy ze snem – kłopotliwe staje się spanie zwłaszcza na brzuchu;
  • problemy z aktywnością fizyczną – przy bardzo dużym biuście utrudnione (a niekiedy niemożliwe) staje się bieganie, jazda konna czy inne formy aktywności;
  • bóle piersi – duże piersi mogą być źródłem bólu, szczególnie po całym dniu;
  • odparzenia pod piersiami – duże piersi uniemożliwiają kontakt powietrza ze skórą pod nimi. Dodatkowo zauważa się tarcie między tymi tkankami, co przy obecności odrobiny potu czy podczas gorących dni szybko skutkuje odparzeniami.

Jak widać, duży rozmiar biustu może przysporzyć kobiecie wiele problemów. Jedyną metodą na zmniejszenie biustu jest operacja, co ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych raczej nie jest zalecane. Warto skupić się na dbaniu o piersi i zachowaniu zasad ich prawidłowej pielęgnacji. Zmniejszy to objawy związane z dużym rozmiarem i poprawi jakość życia.

Sposoby na duży biust

Styl życia w dużym stopniu wpływa na konsekwencje związane z obfitymi piersiami. Przede wszystkim należy korzystać z biustonoszy stabilnych, dobrze trzymających biust, wykonanych z naturalnego i przewiewnego materiału. To połowa sukcesu w tym przypadku. Dzięki takiej bieliźnie aktywność fizyczna będzie możliwa do wykonywania, a piersi będą skutecznie podtrzymywane, odciążając tym samym kręgosłup.

Patronite
Patronite

Duży biust to przede wszystkim tkanka tłuszczowa. Jeśli kobieta jest otyła lub ma nadwagę, warto zadbać o masę ciała. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna pomogą spalić zbędne kilogramy. Często zauważa się przy tym zmniejszenie rozmiaru biustu nawet o kilka miseczek. Dodatkowo poprzez zdrowy styl życia dba się o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Ostatnim elementem jest pielęgnacja piersi. Automasaże (np. z wykorzystaniem olejków roślinnych czy specjalnych rollerów lub wałków do masażu) sprawdzą się w tym przypadku bardzo dobrze, zwłaszcza wieczorem po ciężkim dniu. Warto także regularnie wykonywać badania piersi, aby uchronić się tym samym przed nowotworami. Wykazano, że kobiety z dużym biustem są bardziej narażone na wystąpienie raka piersi niż kobiety z małym biustem.

Jak się ubierać przy dużym biuście?

Duży biust jest cechą pożądaną przez wiele kobiet. Jednakże jego posiadaczki często narzekają na problemy z dopasowaniem odzieży tak, aby bardzo duży biust nie rzucał się nadmiernie w oczy. Istnieje kilka rad, aby duży biust atrakcyjnie i ładnie prezentował się na co dzień. Oto one:

  • zadbaj o proporcje – uznaje się, że obwód klatki piersiowej i obwód bioder powinny mieć zbliżoną wartość. Aby zadbać o proporcje ciała należy więc podkreślić talię. Bluzki i sukienki z wcięciem w talii odwrócą uwagę od dużego biustu i zrównoważą dysproporcje sylwetki. Idealnie sprawdzają się również sukienki kopertowe;
  • wybierz odpowiedni dekolt – niewskazane są ubrania z wysokim dekoltem: golfy, bluzy pod samą szyję, ponieważ optycznie skrócą tułów i tym samym jeszcze bardziej zwrócą uwagę na biust. Dobrze sprawdza się dekolt w literę V czy w kształcie serca;
  • zwróć uwagę na jakość i barwy materiału – ubrania powinny być lekkie, zwiewne, w wyszczuplające motywy jak na przykład luźne bluzki o rozszerzanym kroju w pasiaste wzory.

Na koniec należy wspomnieć, że najważniejszą rzeczą jest odpowiednie dobranie biustonosza. Najlepiej udać się do brafitterki, która mając odpowiednie kwalifikacje pomoże w wyborze odpowiedniego. Miseczka powinna być idealnie dobrana, aby podtrzymywać biust, zapewniać komfort ruchów i odciążać kręgosłup. To niezwykle ważne, ponieważ w niektórych przypadkach piersi mogą ważyć nawet do 7 kg. Odpowiednio dobrany biustonosz wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy, stanowi prewencję bólów kręgosłupa i zapobiega przykurczom mięśni. Dodatkowo piersi będą wyglądać estetycznie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 4/2018.
  2. Kózka M., Prażmowska B., Dziedzic M., Semczak M., Styl życia kobiet w okresie menopauzalnym – badanie wstępne, Wydawnictwo UR, 4/2013.
  3. Fraś M., Gniadek A., Poznańska-Skrzypiec J., Kadłubowska M., Styl życia kobiet a ciąża, Hygeia Public Health, 47/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.