Fizjoexpert Futuro

6 powodów aby pić kawę przed treningiem

6 powodów aby pić kawę przed treningiem

Wiele ludzi, prawdopodobnie również i Ty zaczynasz dzień od filiżanki kawy. Według magazynu „Health Magazine”, połowa dorosłych Amerykanów trzyma się codziennie tego rytuału, pomimo ostrzeżeń, że kawa może nie być dobra na wszystko.

Zrozumienie zalet kawy i jej zagrożeń zostało znacznie rozszerzone po wywiadzie z Ori Hofmekler, autorem książki „Warrior Diet and Unlocking the Muscle Gene” (Dieta wojownika i odblokowanie genu mięśniowego), który przeprowadzał intensywne badania nad kawą.

Ori wyjaśniał jak kawa, gdy spożywana jest w odpowiedni sposób, może być wykorzystywana jako narzędzie do poprawy kondycji i zdrowia. Jednak i tutaj istnieją ograniczenia i pojawiają się jeszcze punkty sporne, które potrzebują dalszych badań.

Mimo to, możliwe jest, aby przedstawić kilka głównych wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się kawą przy minimalnym ryzyku. Można nawet czerpać wymierne korzyści z tego „nałogu”, pod warunkiem wprowadzenia niewielkich modyfikacji jak pić kawę.

Ori wyraźnie wykazał jakie są korzyści z kawy, jeśli jest ona spożywana przed aktywnością fizyczną.

Według badań przeprowadzonych przez Ori kawa może zwiększyć metabolizm nawet o 20 procent, co wydaje się być zgodne z ustaleniami hiszpańskich naukowców. Oprócz zwiększonej przemiany materii, inne korzyści z picia kawy to:

1. Poprawa mikrokrążenia.

Według magazynu Zdrowie („Health Magazine”), japońscy naukowcy ostatnio odkryli, że ludzie, którzy nie piją regularnie kawy, doświadczyli 30-procentowy wzrost przepływu krwi włośniczkowej po wypiciu 140 gramów zwykłej kawy w porównaniu do tych co wypili bezkofeinową kawę.
Poprawa krążenia zazwyczaj równa się poprawie utlenowania tkanek, dzięki czemu można zwiększyć wydajność i skuteczność ćwiczeń.

Sklep Spirulina

2. Zmniejszenie bólu.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Ilinois pokazały, że dawka kofeiny o równowartości dwóch lub trzech filiżanek kawy przyjętych na godzinę do pół godziny przed treningiem zmniejszyły poziom odczuwanego bólu mięśni podczas wykonywania wysiłku.
Ta redukcja bólu może pozwolić na zwiększoną intensywność ćwiczeń podczas treningów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Georgia, opublikowane w marcu 2007 roku, w magazynie „Journal of Pain” podają bardzo podobne wyniki. W tym przypadku spożyto dwie filiżanki kawy na godzinę przed treningiem. Pozwoliło to na zmniejszenie odczuwania bólu mięśni po treningu aż o 48 procent.
Aby można było podjąć takie badania wykorzystano Naproksen (Aleve) osiągający 30-procentowy spadek bolesności mięśni po treningu, a także aspirynę, która spowodowała 25-procentowy spadek.

3. Lepsza wytrzymałość.

Metaanaliza pozwala stwierdzić, że kofeina może zmniejszyć postrzeganie poziomu wysiłku o ponad 5 procent, co powoduje, że wykonywanie ćwiczeń staje się „łatwiejsze”.

Ponadto kofeina poprawia wydajność ćwiczeń o więcej niż 11 procent, co może być właśnie związane z poziomem postrzegania wysiłku.

4. Ochrona mięśni.

Według Ori kawa wyzwala mechanizm w mózgu, który uwalnia czynnik wzrostu nazywany mózgowym czynnikiem neurotroficznym pochodzenia mózgowego (BDNF). Oprócz w mózgu, BDNF objawia się również w mięśniach, gdzie wspiera motoneurony – najbardziej kluczowe elementy mięśni. Bez motoneuronów mięśnie są jak silnik bez zapłonu. Degradacja tego „silnika” jest częścią procesu, który wyjaśnia związany z wiekiem zanik mięśni. Kawa więc może pomóc w utrzymaniu bardziej młodzieńczej tkanki mięśniowej.

Najnowsze badania z Uniwersytetu w Coventry dodatkowo potwierdzają ten pogląd. Wykazano, że kofeina pomogła zrównoważyć straty w sile mięśniowej związane z wiekiem, co ponownie sugeruje, że kofeina może pomóc zachować stan mięśni odpowiednio do wieku i zmniejszyć ryzyko obrażeń.

5. Poprawa pamięci.

BDNF aktywuje komórki macierzyste w mózgu do przekształcenia w nowe neurony, co może mieć zdecydowane korzyści w funkcjonowaniu mózgu.

Potwierdzeniem tego są badania przeprowadzone na Uniwersytecie Johns Hopkins. Stwierdzono, że 200 miligramów kofeiny zwiększa pamięć uczestników badania na okres 24 godzin.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław