Medfile

Kofeina może zwiększyć pamięć długotrwałą

Liczne badania wskazały, że kofeina dostarcza wielu korzyści zdrowotnych. Najnowsze badania sugerują, że dawka kofeiny po uczeniu się może przyczynić się do zwiększenia długoterminowej pamięci. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Kofeina

Zespół badaczy pod kierownictwem Daniela Borota (Johns Hopkins w Baltimore) przeprowadził badania, w których przeanalizowano wpływ kofeiny jako wzmacniacz poznawczy na pamięć długotrwałą.

Grupa badawcza

Aby temu dowieść przeanalizowano 160 uczestników w przedziale wiekowym 18 – 30 lat.

Przebieg badania

W pierwszym dniu badania uczestnikom pokazano zdjęcia różnych obiektów, a następnie zostali oni poproszeni o określenie czy zdjęcie było zrobione na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia.

Wkrótce po tym zadaniu losowo podano uczestnikom 200 mg kofeiny w postaci pigułki lub tabletki placebo.

Następnego dnia uczestnikom pokazano te same zdjęcia, jak również kilka nowych. Badacze zadawali kolejno pytania czy zdjęcia są nowe, stare czy podobne do oryginału.

200 mg kofeiny wzmacnia pamięć

Naukowcy odkryli, że osoby, które miały dostarczoną kofeinę były lepsze w zidentyfikowaniu zdjęć, które były podobne, niż uczestnicy, którym dostarczono placebo.

Sklep Spirulina

Naukowcy jednak wskazują, że obie grupy były w stanie odróżnić czy zdjęcia są stare czy nowe.

Przeprowadzono dalsze badania stosując kolejno 100 mg i 300 mg dawki kofeiny. Okazało się, że dawka 100 mg była skuteczniejsza od 200 mg, a przy dawce 300 mg nie stwierdzono poprawy w stosunku do dawki 200 mg kofeiny.

Autorzy zgodnie stwierdzili, że dawka 200 mg jest wymagana, aby zaobserwować wzmacniający wpływ kofeiny na pamięć.
Zespół stwierdził również, że wydajność pamięci nie ulega poprawie, jeśli badanym podano kofeinę godzinę przed przeprowadzeniem próby identyfikacji obrazu.

Badacze twierdzą, że istnieje wiele możliwości jak kofeina może poprawić pamięć długoterminową.
Wskazują na blokowanie cząsteczki zwanej adenozyną, co uniemożliwia zatrzymanie funkcji noradrenaliny (hormonu, który może mieć pozytywny wpływ na pamięć).

Zwracają uwagę, że dalsze badania powinny być przeprowadzone w celu lepszego zrozumienia mechanizmów, dzięki którym kofeina wpływa na pamięć długoterminową.

Potencjalne korzyści oraz ryzyko spożycia kofeiny

Według najnowszych danych z US Food and Drug Administration (FDA), przeciętna osoba spożywa 300 mg kofeiny dziennie. Głównymi źródłami kofeiny są: kawa, herbata, napoje bezalkoholowe oraz napoje energetyczne.
Liczne badania wykazują, że kofeina ma korzystny wpływ na zdrowie. Mówi się, że kofeina może zmniejszyć ryzyko choroby wątroby, natomiast jedne z badań wskazują, że pijąc 2-4 filiżanki kawy dziennie możemy zmniejszyć ryzyko samobójstwa.

Niestety są też negatywne skutki. Jedno z badań wykazało, że kofeina może zakłócić sen po jej spożyciu, a ta zawarta w napojach energetycznych może zaburzać czynność serca.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław