Stymat S-210 jest aparatem do terapii prądami Bernarda, wiąże się zatem z elektrolecznictwem. Przykład takiego urządzenia przedstawiono na zdjęciu poniżej.
Stymat S-210 – dane techniczne
Amplituda prądu galwanicznego wynosi 15 mA, a rezystancja pacjenta – 0-3 kΩ. Rodzaje i amplituda prądów impulsowych widnieje na tablicy (na urządzeniu).
Aparat wykonano w drugiej klasie ochrony przeciwporażeniowej. Dodatkowo istnieje system zabezpieczenia obwodu pacjenta przed przepływem nadmiernego prądu aplikacyjnego.
Zobacz również: Stymat S-300.
Zastosowanie aparatu
Aparat ten wytwarza prądy małej częstotliwości oraz prąd galwaniczny. Oba rodzaje wykorzystuje się do leczenia chorób układu nerwowego i układu mięśniowego. Urządzenia tego typu znalazły zastosowanie w leczeniu między innymi:
- nerwobóli;
- stanów zapalnych i stanów pourazowych;
- żylaków;
- migren;
- przykurczy;
- niedowładów mięśniowych.
Dodatkowo wykorzystuje się je przy przeprowadzaniu elektrogimnastyki. Można na nich wykonać także jonoforezę, elektroforezę i elektrolizę.
Urządzenia do terapii prądem stałym i zmiennym
Aparaty przeznaczone do elektrolecznictwa noszą nazwę elektrostymulatorów. Lecznicze działanie prądu stałego wiąże się między innymi z występowaniem w tkankach organizmu zjawisk elektrochemicznych. Prąd stały używa się do galwanizacji oraz jonoforezy (wprowadzenia jonów leczniczych do tkanek siłami pola elektromagnetycznego).
Prądy małej częstotliwości (do 500 Hz) przybierają najczęściej kształt:
- impulsów prostokątnych, trójkątnych, trapezowych, fal półsinusoidalnych;
- przebiegu modulowanego amplitudowo lub niemodulowanego, po wyprostowaniu jedno- lub dwupołówkowym prądu sinusoidalnego 50 Hz, aplikowanego w odpowiednich odstępach czasu lub w sposób ciągły. Są to tak zwane prądy diadynamiczne (Bernarda).
Z kolei zaletami prądów średniej częstotliwości są:
- ich słabsze wyczuwanie przez pacjenta;
- mniejszy wpływ elektrochemiczny na tkanki;
- lepsze przenikanie w głąb tkanek.
Aby zabieg mógł być wykonany poprawnie, czyli zgodnie z zaleceniem lekarza, aparat musi być sprawny tzn. posiadać parametry zgodne z tymi podanymi w instrukcji obsługi. Ponieważ efekty lecznicze zależą od parametrów stosowanego sygnału toteż parametry te podlegają ścisłym definicjom. Także pojęcia używane w instrukcjach obsługi muszą być zdefiniowane w sposób jednoznaczny. Konstrukcja aparatu (zespół bloków wewnętrznych oraz organy regulacji i wskaźniki w obrębie płyty czołowej) musi zapewniać bezpieczeństwo pacjentowi i personelowi obsługującemu aparat.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Aparatura do terapii prądem zmiennym małej i średniej częstotliwości, Politechnika Wrocławska.
- Jakubowska E., Laboratorium, Elektroniczna Aparatura Medyczna, Warszawa 2009.