Stymat S-210

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stymat S-210 jest aparatem do terapii prądami Bernarda, wiąże się zatem z elektrolecznictwem. Przykład takiego urządzenia przedstawiono na zdjęciu poniżej.

Stymat S-210 – dane techniczne

Amplituda prądu galwanicznego wynosi 15 mA, a rezystancja pacjenta – 0-3 kΩ. Rodzaje i amplituda prądów impulsowych widnieje na tablicy (na urządzeniu).

Aparat wykonano w drugiej klasie ochrony przeciwporażeniowej. Dodatkowo istnieje system zabezpieczenia obwodu pacjenta przed przepływem nadmiernego prądu aplikacyjnego.

Zobacz również: Stymat S-300.

Zastosowanie aparatu

Aparat ten wytwarza prądy małej częstotliwości oraz prąd galwaniczny. Oba rodzaje wykorzystuje się do leczenia chorób układu nerwowego i mięśniowego. Urządzenia tego typu znalazły zastosowanie w leczeniu między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo wykorzystuje się je przy przeprowadzaniu elektrogimnastyki. Można na nich wykonać także jonoforezę, elektroforezę i elektrolizę.

Urządzenia do terapii prądem stałym i zmiennym

Aparaty przeznaczone do elektrolecznictwa noszą nazwę elektrostymulatorów. Lecznicze działanie prądu stałego wiąże się między innymi z występowaniem w tkankach organizmu zjawisk elektrochemicznych. Prąd stały używa się do galwanizacji oraz jonoforezy (wprowadzenia jonów leczniczych do tkanek siłami pola elektromagnetycznego).

Prądy małej częstotliwości (do 500 Hz) przybierają najczęściej kształt:

  • impulsów prostokątnych, trójkątnych, trapezowych, fal półsinusoidalnych;
  • przebiegu modulowanego amplitudowo lub niemodulowanego, po wyprostowaniu jedno- lub dwupołówkowym prądu sinusoidalnego 50 Hz, aplikowanego w odpowiednich odstępach czasu lub w sposób ciągły. Są to tak zwane prądy diadynamiczne (Bernarda).

Z kolei zaletami prądów średniej częstotliwości są:

  • ich słabsze wyczuwanie przez pacjenta;
  • mniejszy wpływ elektrochemiczny na tkanki;
  • lepsze przenikanie w głąb tkanek.

Aby zabieg mógł być wykonany poprawnie, czyli zgodnie z zaleceniem lekarza, aparat musi być sprawny tzn. posiadać parametry zgodne z tymi podanymi w instrukcji obsługi. Ponieważ efekty lecznicze zależą od parametrów stosowanego sygnału toteż parametry te podlegają ścisłym definicjom. Także pojęcia używane w instrukcjach obsługi muszą być zdefiniowane w sposób jednoznaczny. Konstrukcja aparatu (zespół bloków wewnętrznych oraz organy regulacji i wskaźniki w obrębie płyty czołowej) musi zapewniać bezpieczeństwo pacjentowi i personelowi obsługującemu aparat.

Bibliografia

  1. Aparatura do terapii prądem zmiennym małej i średniej częstotliwości, Politechnika Wrocławska.
  2. Jakubowska E., Laboratorium, Elektroniczna Aparatura Medyczna, Warszawa 2009.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *