Szukaj

Stymat S-210

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stymat S-210 jest aparatem do terapii prądami Bernarda, wiąże się zatem z elektrolecznictwem. Przykład takiego urządzenia przedstawiono na zdjęciu poniżej.

Stymat S-210 – dane techniczne

Amplituda prądu galwanicznego wynosi 15 mA, a rezystancja pacjenta – 0-3 kΩ. Rodzaje i amplituda prądów impulsowych widnieje na tablicy (na urządzeniu).

Aparat wykonano w drugiej klasie ochrony przeciwporażeniowej. Dodatkowo istnieje system zabezpieczenia obwodu pacjenta przed przepływem nadmiernego prądu aplikacyjnego.

Zobacz również: Stymat S-300.

Zastosowanie aparatu

Aparat ten wytwarza prądy małej częstotliwości oraz prąd galwaniczny. Oba rodzaje wykorzystuje się do leczenia chorób układu nerwowego i układu mięśniowego. Urządzenia tego typu znalazły zastosowanie w leczeniu między innymi:

Patronite
Patronite

Dodatkowo wykorzystuje się je przy przeprowadzaniu elektrogimnastyki. Można na nich wykonać także jonoforezę, elektroforezę i elektrolizę.

Urządzenia do terapii prądem stałym i zmiennym

Aparaty przeznaczone do elektrolecznictwa noszą nazwę elektrostymulatorów. Lecznicze działanie prądu stałego wiąże się między innymi z występowaniem w tkankach organizmu zjawisk elektrochemicznych. Prąd stały używa się do galwanizacji oraz jonoforezy (wprowadzenia jonów leczniczych do tkanek siłami pola elektromagnetycznego).

Prądy małej częstotliwości (do 500 Hz) przybierają najczęściej kształt:

  • impulsów prostokątnych, trójkątnych, trapezowych, fal półsinusoidalnych;
  • przebiegu modulowanego amplitudowo lub niemodulowanego, po wyprostowaniu jedno- lub dwupołówkowym prądu sinusoidalnego 50 Hz, aplikowanego w odpowiednich odstępach czasu lub w sposób ciągły. Są to tak zwane prądy diadynamiczne (Bernarda).

Z kolei zaletami prądów średniej częstotliwości są:

  • ich słabsze wyczuwanie przez pacjenta;
  • mniejszy wpływ elektrochemiczny na tkanki;
  • lepsze przenikanie w głąb tkanek.

Aby zabieg mógł być wykonany poprawnie, czyli zgodnie z zaleceniem lekarza, aparat musi być sprawny tzn. posiadać parametry zgodne z tymi podanymi w instrukcji obsługi. Ponieważ efekty lecznicze zależą od parametrów stosowanego sygnału toteż parametry te podlegają ścisłym definicjom. Także pojęcia używane w instrukcjach obsługi muszą być zdefiniowane w sposób jednoznaczny. Konstrukcja aparatu (zespół bloków wewnętrznych oraz organy regulacji i wskaźniki w obrębie płyty czołowej) musi zapewniać bezpieczeństwo pacjentowi i personelowi obsługującemu aparat.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Aparatura do terapii prądem zmiennym małej i średniej częstotliwości, Politechnika Wrocławska.
  2. Jakubowska E., Laboratorium, Elektroniczna Aparatura Medyczna, Warszawa 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.