Test Otta służy do pomiaru zakresu ruchomości zgięciowej kręgosłupa w odcinku piersiowym. Jest często wykonywany do oceny efektywności rehabilitacji lub po różnego rodzaju kontuzjach, celem doboru odpowiedniej terapii.
Test Otta – charakterystyka
Do wykonania testu niezbędna jest taśma centymetrowa. Ponadto, pacjent musi być w stanie wykonać skłon do przodu (zgięcie kręgosłupa) oraz skłon do tyłu (wyprost kręgosłupa) w pozycji stojącej. W związku z tym testu nie wykona się u pacjentów leżących.
Zobacz również: Test Schobera.
Wykonanie
Pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Początek taśmy centymetrowej przykłada się do wyrostka kolczystego siódmego kręgu szyjnego (C7) i zaznacza punkt 30 cm poniżej w linii prostej. Następnie należy sprawdzić zmianę odległości od C7 do tego punktu gdy badany pochyla się w przód i w tył.
Na poniższym filmie pokazujemy jak wykonać test Otta u jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:
Norma
- przy pochyleniu w przód – zwiększenie odległości o 2-4 cm;
- przy pochyleniu w tył – zmniejszenie odległości o 1-2 cm.
Test Otta – interpretacja
Zbyt mała ruchomość kręgosłupa może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych oraz występowaniu stanu zapalnego, ponieważ zwykle schorzenia te związane są z ograniczającymi dolegliwościami bólowymi.
Pomiar kręgosłupa piersiowego
Test Otta jest najpopularniejszym testem służącym do oceny ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa. Jednak z powodzeniem można wykonać inny test, także z wykorzystaniem taśmy centymetrowej. Dokładnie zmierzyć można jedynie wyprost i zgięcie odcinka piersiowego kręgosłupa, ponieważ skłony boczne i rotacje będą już połączone z ruchem odcinka lędźwiowego.
Zgięcie
W tym celu należy dokładnie oznaczyć wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym. W efekcie pomiar ruchomości przeprowadza się od wyrostka kolczystego Th1 do wyrostka kolczystego Th12. Następnie, po wykonaniu maksymalnego skłonu tułowia do przodu przy wyprostowanych stawach kolanowych dokonuje się powtórnego pomiaru. Różnica między pierwszym, a drugim pomiarem (przy czym norma wynosi około 3 cm) stanowi wartość ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa przy zgięciu do przodu.
Wyprost
Ruchomość wyprostną można ocenić w siadzie na krześle. Pacjent siedzi ze swobodnie opuszczonymi kończynami górnymi, a kończyny dolne oplatają nogi taboretu celem lepszej stabilizacji. Następnie wykonuje skłon tułowia w tył. Badający dokonuje pomiaru taśmą centymetrową od wcięcia szyjnego mostka do wyrostka mieczykowatego mostka.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Gałuszka R., Kubik C., Borecki M., Legawiec W., Gałuszka G., Badania dla potrzeb doboru i pomiaru efektywności fizjoterapii w chorobach układu oddechowego, Profilaktyka i Edukacja Zdrowotna.
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.