Szukaj
Szukaj

Test Otta

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Otta służy do pomiaru zakresu ruchomości zgięciowej kręgosłupa w odcinku piersiowym. Jest często wykonywany do oceny efektywności rehabilitacji lub po różnego rodzaju kontuzjach, celem doboru odpowiedniej terapii.

 

Test Otta – charakterystyka

Do wykonania testu niezbędna jest taśma centymetrowa. Ponadto, pacjent musi być w stanie wykonać skłon do przodu (zgięcie kręgosłupa) oraz skłon do tyłu (wyprost kręgosłupa) w pozycji stojącej. W związku z tym testu nie wykona się u pacjentów leżących.

Zobacz również: Test Schobera.

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Początek taśmy centymetrowej przykłada się do wyrostka kolczystego siódmego kręgu szyjnego (C7) i zaznacza punkt 30 cm poniżej w linii prostej. Następnie należy sprawdzić zmianę odległości od Cdo tego punktu gdy badany pochyla się w przód i w tył.

Na poniższym filmie pokazujemy jak wykonać test Otta u jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Norma

  • przy pochyleniu w przód – zwiększenie odległości o 2-4 cm;
  • przy pochyleniu w tył – zmniejszenie odległości o 1-2 cm.

Interpretacja

Zbyt mała ruchomość kręgosłupa może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych oraz występowaniu stanu zapalnego, ponieważ zwykle schorzenia te związane są z ograniczającymi dolegliwościami bólowymi.

Pomiar kręgosłupa piersiowego

Test Otta jest najpopularniejszym testem służącym do oceny ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa. Jednak z powodzeniem można wykonać inny test, także z wykorzystaniem taśmy centymetrowej. Dokładnie zmierzyć można jedynie wyprost i zgięcie odcinka piersiowego kręgosłupa, ponieważ skłony boczne i rotacje będą już połączone z ruchem odcinka lędźwiowego.

Zgięcie

W tym celu należy dokładnie oznaczyć wyrostki kolczyste w odcinku piersiowym. W efekcie pomiar ruchomości przeprowadza się od wyrostka kolczystego Th1 do wyrostka kolczystego Th12. Następnie, po wykonaniu maksymalnego skłonu tułowia do przodu przy wyprostowanych stawach kolanowych dokonuje się powtórnego pomiaru. Różnica między pierwszym, a drugim pomiarem (przy czym norma wynosi około 3 cm) stanowi wartość ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa przy zgięciu do przodu.

Wyprost

Ruchomość wyprostną można ocenić w siadzie na krześle. Pacjent siedzi ze swobodnie opuszczonymi kończynami górnymi, a kończyny dolne oplatają nogi taboretu celem lepszej stabilizacji. Następnie wykonuje skłon tułowia w tył. Badający dokonuje pomiaru taśmą centymetrową od wcięcia szyjnego mostka do wyrostka mieczykowatego mostka.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gałuszka R., Kubik C., Borecki M., Legawiec W., Gałuszka G., Badania dla potrzeb doboru i pomiaru efektywności fizjoterapii w chorobach układu oddechowego, Profilaktyka i Edukacja Zdrowotna.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *