Szukaj
Szukaj

Test Dawbarna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Dawbarna wskazuje na zapalenie kaletki podbarkowej – w okolicy barku występuje znaczna ich ilość. Obecne są zarówno kaletki komunikujące się ze sobą, np. kaletka mięśnia podłopatkowego z kaletką podkruczą, jak i nie komunikujące się ze sobą, np. podnaramienna, mięśnia nadgrzebieniowego i mięśnia podgrzebieniowego oraz podbarkowa. W patologiach stawu ramiennego i okolicy barku największe znaczenie kliniczne ma jednak kaletka podbarkowa.

Test Dawbarna

Test Dawbarna

Test Dawbarna służy do wstępnej diagnostyki zapalenia kaletki podbarkowej. Oczywiście nie należy sugerować się jedynie wynikiem tego testu, ale również innymi badaniami specjalistycznymi. Jest prosty w wykonaniu, osoby mające dużą wiedzę z zakresu anatomii obręczy barkowej mogą wykonać go samodzielnie w domu. Wystarczy znać dokładną lokalizację kaletki podbarkowej.

Zobacz również: Zwichnięcie barku.

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, zaś fizjoterapeuta jedną ręką bada palpacyjnie przestrzeń podbarkową od strony brzuszno-bocznej. Drugą ręką odwodzi biernie kończynę górną badanego do 90°, jednocześnie uciskając punktowo okolicę pod wyrostkiem barkowym. Ruch biernego odwiedzenia należy wykonać stosunkowo powoli, ważna jest także precyzja punktowego ucisku.

Patronite
Patronite

Interpretacja

Bóle w okolicy podbarkowej, które ulegają zmniejszeniu podczas wykonywania biernego odwodzenia badanej kończyny górnej, wskazują najprawdopodobniej na zapalenie kaletki podbarkowej. Podczas odwodzenia mięsień naramienny znajduje się nad brzegiem kaletki podbarkowej, co prowadzi do złagodzenia dolegliwości bólowych.

Badanie alternatywne

Jeśli test Dawbarna wyjdzie pozytywnie, warto potwierdzić wynik poprzez wywołanie objawu zapalenia kaletki. W tym celu fizjoterapeuta palcem wskazującym i środkowym bada palpacyjnie od strony bocznej i brzusznej okolicę pod wyrostkiem barkowym.  Przestrzeń podbarkową można poszerzyć wykonując wyprost lub niewielki przeprost ramienia pacjenta oraz spychając ku przodowi głowę kości ramiennej. Można wówczas dodatkowo zbadać palpacyjnie górną część pierścienia rotatorów i jego przyczep do guzka większego. Zlokalizowany ból uciskowy w przestrzeni podbarkowej świadczy o zapaleniu kaletki podbarkowej oraz o dolegliwościach w obrębie pierścienia rotatorów.

Zapalenie kaletki podbarkowej – rehabilitacja

Jeśli testy diagnostyczne wyjdą pozytywnie i potwierdzi się zapalenie kaletki podbarkowej, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wstępie rozpoczyna się je zmniejszaniem stanu zapalnego za pomocą NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), odciążenia kończyny górnej oraz zimnolecznictwa. Sprawdzi się tutaj krioterapia lub wykonywanie zimnych okładów w domu. Po zmniejszeniu stanu zapalnego można przystąpić do rehabilitacji. Powinna opierać się ona na indywidualnie dobranych technikach terapii manualnej oraz treningach funkcjonalnych.  Zapalenie kaletki podbarkowej może towarzyszyć innym dolegliwościom, np. zespołowi cieśni podbarkowej. Warto więc rozszerzyć diagnostykę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Lemiesz G., Iwańczyk K., Dąbrowski M., Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego, Praktyczna Fizjoterapia&Rehabilitacja, 4/2016.
  3. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.