Szukaj
Szukaj

Szpagat po 25 roku życia

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
czy możliwe jest zrobienie szpagatu w wieku 25 lat? Dotychczas rozciągałem się ale nigdy pełnego szpagatu nie udało mi się zrobić. Mógłby Pan polecić ćwiczenia do szpagatu? Być może robiłem za mało ćwiczeń, które prowadzą do szpagatu.

Piotr

 

Odpowiedź


Panie Piotrze,
w wieku 25 lat fizjologicznie nadal jest Pan w stanie zrobić pełny szpagat jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, które wykluczałyby taką możliwość. Będzie to jednak wymagało regularnych ćwiczeń, prawidłowej techniki, a co najważniejsze cierpliwości. Oto kilka wskazówek, które pomogą w osiągnięciu celu jakim jest pełny szpagat:

  1. Rozgrzewka – jest bardzo ważnym elementem ćwiczeń, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawiania się kontuzji. Wykonywanie m.in. kilku, kilkunastu minut powolnego biegu, a następnie wstępnego rozciągania zwiększy przepływ krwi do mięśni i stawów. Przełoży się to na zmniejszenie możliwości wystąpienia kontuzji, która wykluczałaby progresowanie.
  2. Rozciąganie właściwe – ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane ze szczególnym uwzględnieniem na obszarach, które wpływają na zdolność wykonania szpagatu. Są to przede wszystkim wewnętrzne mięśnie uda, czyli mięśnie przywodziciele kończyny dolnej. Przykład tego rodzaju ćwiczeń to rozkrok, uniesienie kończyny dolnej do boku podpierając ją o przybór jak np. drabinka itp. Bardzo dobrze sprawdzą się również ćwiczenia zaczerpnięte z jogi czy pilates. Zwiększą one elastyczność mięśni i zakresy ruchu w stawach, które są niezbędne do osiągnięcia szpagatu. Warto również rozciągać (oprócz kończyn dolnych) górną cześć tułowia i kończyny górne, ponieważ cały organizm jest połączony.
  3. Ćwiczenia wzmacniające – nie należy zapominać o ćwiczeniach siłowych kończyn dolnych w celu m.in. wzmocnienia włókien mięśniowych. Dla równowagi warto ćwiczyć również górną część tułowia i kończyny górne, aby nie doprowadzać do dysbalansu mięśniowego – cały organizm jest połączony. Przykład tego rodzaju ćwiczeń to wykroki i przysiady.
  4. Regularność – regularne ćwiczenia są kluczowe, aby zrobić szpagat lub osiągnąć jakikolwiek wynik sportowy. Może Pan rozważyć codzienny trening jeżeli będzie on odpowiednio ułożony (nie codziennie te same ćwiczenia, ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację).
  5. Technika – należy zwrócić szczególną uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń i unikać forsowania ciała. Przeciwwskazane jest robienie szpagatu na siłę, ponieważ może to prowadzić m.in. do zerwania włókien mięśniowych, torebki stawowej, więzadeł czy innych, ważnych struktur. W zamian warto stopniowo pogłębiać zakresy ruchomości w stawach i pracować nad techniką wykonywanych ćwiczeń.
  6. Czas – w celu osiągnięcia pełnego szpagatu należy zachować cierpliwość, ponieważ zajmie to dużo czasu (w zależności jaką obecnie posiada Pan elastyczność mięśni i innych struktur), szczególnie jeżeli nie widzi Pan tak szybko wyników jak by się chciało.
  7. Fizjoterapeuta lub trener personalny – jeżeli chciałby Pan być pewny co do techniki wykonywanych ćwiczeń lub osiągnąć jeszcze szybsze rezultaty, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy na żywo u specjalistów. Po dokładnym przebadaniu i sprawdzeniu obecnych możliwości ułożą dostosowany program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i pomogą w uniknięciu kontuzji.

Proszę pamiętać, że osiągnięcie pełnego szpagatu jest dużym wyzwaniem dla mięśni, stawów, ale również psychiki. Jednak z odpowiednim podejściem, regularnym treningiem i cierpliwością jest to możliwe.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *