Szukaj
Szukaj

Masaż w reumatoidalnym zapaleniu stawów

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
mam zapytanie. Jaki można wykonywać masaż w reumatoidalnym zapaleniu stawów? Moja mama jest na to chora i chciałam wykupić jej masaż, ale za bardzo się nie znam. Jaki masaż przy tej chorobie może trochę ulżyć mojej mamie?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Angelika

 

Odpowiedź


Pani Angeliko,
rozumiem, że chce Pani pomóc swojej mamie, która cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Choć masaż może być korzystny, w niektórych przypadkach, przy RZS należy zachować ostrożność, ponieważ nieodpowiedni masaż może pogorszyć stan zdrowia. Dlatego przed podjęciem decyzji o masażu dla swojej mamy, najlepiej umówić się na wizytę u fizjoterapeuty, który będzie mógł zapoznać się dokumentacją medyczną i całą historią choroby mamy, a także czy obecnie choroba jest w stanie remisji, podostrym czy ostrym. Pozwoli to ocenić, jaki rodzaj masażu może być odpowiedni i bezpieczny w jej sytuacji. W stanie ostrym i podostrym stosuje się masaż rozluźniający, wykonywany powoli i delikatnie. To ważne, aby nie wzmocnić trwającego stanu zapalnego i nie powodować dolegliwości bólowych. W okresie remisji można zastosować masaż wirowy.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną, która może powodować ból, obrzęk i sztywność stawów. W niektórych przypadkach odpowiedni masaż może pomóc złagodzić napięcie mięśniowe i sztywność, poprawić krążenie oraz przynieść ulgę w bólu. Jednak, masaż powinien być wykonywany przez profesjonalistę, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami z chorobami reumatycznymi. Delikatny, łagodny masaż, taki jak np. masaż relaksacyjny może być odpowiedni, w przeciwieństwie do intensywnego masażu lub manipulacji stawowych. Ważne jest również, aby specjalista wykonujący masaż miał świadomość stanu zdrowia mamy i dostosował techniki masażu do jej indywidualnych potrzeb.

Proszę pamiętać, że masaż może być jednym z wielu elementów kompleksowego planu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego, przyjmowanie przepisanych leków, prowadzenie aktywnego trybu życia i ewentualne korzystanie z regularnej fizjoterapii, która w dłuższej perspektywie może przynieść dużą ulgę. Zalecam również zapoznanie się z produktem jakim jest kwas hialuronowy (sklep.fizjoterapeuty.pl/suplementy-naturalne/kwas-hialuronowy) z naturalnej fermentacji roślinnej, który nawilży stawy, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe, ponieważ powierzchnie stawowe będą mogły sprawniej poruszać się między sobą.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *