Szukaj
Szukaj

Elektryczna bańka chińska a nowotwór

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
skończyłem 77 lat. Mam dolegliwości zwyrodnieniowe od 1968 r. W 2018 r. nowotwór prostaty, w 2019 r. doznałem zawału serca. W 2015 r. doznałem podczas gry w siatkówkę urazu barku / zerwanie mięśnia i ścięgien. W listopadzie 2023 r. zaaplikowano mi blokadę, pomogło na miesiąc. Moje pytanie: w związku z tym, że jestem pacjentem onkologicznym i żaden fizjoterapeuta nie podejmuje się robić masażu to czy mogę korzystać z elektrycznej bańki? Aktualnie dochodzą jeszcze nocne skurcze i cały czas występuje drętwienie nóg i ból nadgarstków. Dodam jeszcze, że właściwą hormonoterapię zakończyłem w 2022 r. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem
Janusz

 

Odpowiedź


Panie Januszu,
ze względu na tak obszerną historię chorobową, doświadczenia zawału serca i urazu barku, a zwłaszcza w przypadku choroby takiej jak nowotwór prostaty, powinien Pan skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu leczenia lub terapii. Dotyczy to także skorzystania z elektrycznej bańki chińskiej. W przypadku pojawiania się nocnych skurczy, ciągłego drętwienia nóg i bólu nadgarstków, masaż mógłby być jednym ze sposobów do złagodzenia objawów. Jednak ze względu na towarzyszące choroby (m.in. nowotwór) i inne schorzenia bez konsultacji lekarskiej nie zalecam stosowania na własną rękę tego rodzaju produktów.

Elektryczna bańka chińska to urządzenie do masażu, którego celem jest rozluźnienie mięśni i zredukowanie bólu. Jednak niewłaściwie zastosowane może stanowić zagrożenie w pewnych warunkach zdrowotnych i dać efekt odwrotny od zamierzonego. Lekarz prowadzący, znając dokładnie historię chorobową i przebyte leczenie, będzie w stanie ocenić, czy korzystanie z elektrycznej bańki jest bezpieczne w Pana przypadku.

Warto dodać, że istnieje wiele innych form terapii, np. odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, które mogą być korzystne dla osób z dolegliwościami zwyrodnieniowymi, skurczami mięśni, drętwieniem nóg i bólem nadgarstków. Jednak zawsze należy zwrócić się do lekarza specjalisty, który pomoże dostosować terapię do indywidualnych Pana potrzeb i obecnego stanu zdrowia.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *