Szukaj
Szukaj

Jak przystawiać dziecko do karmienia?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak przystawiać dziecko do karmienia, aby czynność była dla niego bezpieczna, a dla mamy komfortowa? Karmienie piersią to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w pierwszych miesiącach i latach życia maluszka. To również najbardziej naturalna rzecz, z którą można się spotkać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia w tym temacie.

Jak przystawiać dziecko do karmienia?

Przystawianie dziecka do karmienia powinno odbywać się w kilku etapach. Na początku dobieramy pozycję do karmienia piersią. Bez względu na pozycję, całe ciało dziecka musi być dobrze ustabilizowane, a główka musi znaleźć wygodne podparcie. Bródka powinna kierować się ku górze, a nie opuszczać na klatkę piersiową. Najlepiej, aby główka, szyja i kręgosłup znajdowały się w jednej linii bez względu na to, czy dziecko karmione jest na pleckach czy delikatnie bokiem. Pozycja do karmienia musi być bezpieczna dla dziecka i komfortowa dla mamy.

Następnym krokiem jest zachęcanie dziecka do otwarcia buzi. Zwykle większość dzieci nie ma z tym problemu, jednak w niektórych przypadkach należy wspomóc się głaskaniem warg dziecka brodawką sutkową. Po przysunięciu malucha do sutka, powinno ono złapać ustami sutek wraz z jego brodawką. Bródka niemowlęcia powinna stykać się z piersią mamy, a nosek powinien kierować się ku górze. Dzięki temu maluch będzie mógł koordynować rytm ssania i oddychania.

Jeśli dziecko pręży się podczas karmienia, płacze, nie chce jeść lub pokarm ulewa mu się z ust, prawdopodobnie przystawienie do piersi przebiegło nieprawidłowo lub pozycja jest niewygodna. W takich sytuacjach warto również sprawdzić, czy niemowlę nie jest chore, czy nie ma gorączki oraz czy nie zmaga się z kolkami.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko prawidłowo chwytać pierś?

Cechy prawidłowego przystawienia dziecka do piersi

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dziecko jest rzeczywiście przystawione do piersi w prawidłowy sposób, warto zaobserwować kilka czynników. Prawdopodobnie wszystko odbywa się prawidłowo, jeśli:

  • słychać miarowe przełykanie, które może przypominać momentami głoskę „k”;
  • policzki dziecka są wypełnione;
  • dziecko łapie ustami brodawkę sutkową z całą jej otoczką lub z jej większą częścią;
  • dziecko jest przystawiane do piersi, a nie pierś do dziecka;
  • ucho, ramię i broda dziecka znajdują się w stosunkowo jednej linii;
  • w kąciku ust może być widoczny kawałek języka;
  • rozchylenie górnej i dolnej wargi tworzy kąt około 120-130 stopni.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia, dziecko nie chce jeść lub nie przybiera prawidłowo na masie, a czynność powoduje znaczny dyskomfort, należy jak najszybciej skonsultować się z położną, która oceni sposób karmienia piersią i w razie konieczności skoryguje go.

Zobacz również: Po czym poznać, że niemowlę się nie najada?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Karmienie piersią – parametry

Harmonogram karmienia piersią zalecany przez specjalistów prezentuje się następująco:

  • noworodek (dziecko do 28. dnia życia) – 8-12 karmień po 110 ml (w tym 1-2 karmienia nocne);
  • 2.-4. miesiąc życia – 6-8 karmień po 120-140 ml;
  • 5.-6. miesiąc życia – 5-6 karmień po 150-160 ml;
  • 7.-8. miesiąc życia – 5 karmień po 170-180 ml;
  • 9.-12. miesiąc życia – 4-5 karmień po 190-220 ml.

Przyjmuje się, że noworodka i niemowlę należy karmić na żądanie, zaś jeśli nie wykazuje ono chęci do jedzenia, co około 3 godziny. Jest to jednak kwestia indywidualna, ponieważ każde dziecko jest inne, może mieć więc zupełnie inne potrzeby. Czas trwania karmienia piersią wynosi zwykle 10-20 minut. Należy pamiętać, aby z każdym kolejnym karmieniem zmieniać pierś. Podawanie dziecku wyłącznie jednej piersi może doprowadzić do zastoju pokarmu i stanu zapalnego w drugiej piersi.

Zobacz również: Co ile karmić noworodka?

Karmienie piersią – kiedy przerwać?

Przerwanie karmienia piersią wskazane jest w następujących przypadkach:

  • niemowlę zaczyna płakać lub się wiercić;
  • niemowlę zaczyna interesować się ludźmi i przedmiotami znajdującymi się wokół niego;
  • odgłos charakterystyczny dla przełykania mleka zanika, dziecko wyłącznie trzyma sutek w piersi (nie ssie);
  • niemowlę zaczyna bawić się piersią lub włosami mamy.

Oznacza to, że dziecko jest najedzone i nie potrzebuje dłużej być przystawione do piersi. Kiedy natomiast całkowicie zaprzestać karmienia piersią? Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka należy karmić je wyłącznie piersią (a jeśli nie jest to możliwe – mlekiem modyfikowanym). Mleko jest podstawą żywienia dziecka do ukończenia 1. roku życia. W okolicach 6. miesiąca życia dietę niemowlęcia rozszerza się zgodnie z zaleceniami pediatrów, jednak nie należy rezygnować z karmienia piersią. Moment, w którym można rozważyć całkowitą rezygnację z karmienia piersią, to ukończenie przez dziecko 2. roku życia.

Zobacz również: Jak uniknąć bólu sutków po karmieniu piersią?

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne
    umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *