Szukaj
Szukaj

Ile pieluszek powinno moczyć niemowlę?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ile pieluszek powinno moczyć niemowlę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko jest inne, zatem także jego fizjologia będzie się nieco różnić. Ciekawostką jest, że rozwój nerek u płodu rozpoczyna się już w I trymestrze ciąży. W 20. tygodniu ciąży mocz wydalany przez płód jest głównym źródłem zasilania wód płodowych, a dziennie powstaje go 300 ml na każdy 1 kg ciała płodu. Jak wygląda zmiana pieluszek na etapie niemowlęcym?

Ile pieluszek powinno moczyć niemowlę?

Zmiana pieluszek u noworodka

W przypadku noworodków sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej niż u niemowląt. Przez pierwsze 2 doby po porodzie maluszek przyzwyczaja się do zupełnie nowych warunków i innego sposobu odżywiania. Wcześniej składniki pokarmowe były mu dostarczane przez pępowinę, teraz natomiast noworodek musi zacząć ssać pierś i odżywiać się mlekiem matki. Sprawia to, że może dojść do chwilowej obniżonej produkcji moczu. Przez pierwszych 12 godzin maluch w ogóle może nie zmoczyć pieluszki, zaś później produkuje niewielkie ilości moczu. To sytuacja normalna, o ile nie pojawia się oliguria rzędu 1 ml na 1 kg masy ciała, trwająca powyżej 24 godzin. Wówczas można podejrzewać zaburzenia pracy lub rozwoju nerek, co wymaga diagnostyki (np. USG nerek).

W drugiej dobie życia rodzice powinni spodziewać się 2 mokrych pieluszek, natomiast w ciągu kolejnych kilku dni 3 mokre pieluszki to absolutne minimum prawidłowo rozwijającego się noworodka. Tygodniowy noworodek moczy 6-8 pieluszek w ciągu doby, zaś niemowlęta jeszcze więcej.

Jakiekolwiek niepokojące objawy zaobserwowane przez rodziców powinny być konsultowane z pediatrą. Także wątpliwości dotyczące zmiany pieluszki, doboru rodzaju pieluszek lub nawet częstotliwości pielęgnacji dziecka mogą być zgłaszane do lekarza.

Ile pieluszek powinno moczyć niemowlę?

Układ moczowy niemowlęcia pracuje już w pełni wydajnie, choć wciąż tak małe dziecko nie potrafi kontrolować zwieraczy. Mając na względzie fakt, że niemowlę karmi się średnio co 3 godziny (a niekiedy nawet częściej, na żądanie), częstotliwość zmian pieluszek również będzie wysoka. Rekomenduje się zmianę pieluszki około 15-20 minut po każdym karmieniu. Niemowlęta w 2. lub 3. miesiącu życia wymagają niekiedy nawet 10-krotnej zmiany pieluszki. Wynika to z faktu, że ich pęcherz moczowy jest tak niewielki, że jednorazowo pomieści zaledwie 15 ml moczu.

Podsumowując, w okresie niemowlęcym dziecko wymaga od 6 do 10 zmian pieluszek w ciągu doby. Wartości te są jednak umowne. Pieluchę należy zmienić zawsze wtedy, gdy jest ona mokra. Nawet jeśli znajduje się w niej niewielka ilość moczu. Długotrwały jego kontakt z delikatną skórą malca może spowodować bolesne odparzenia, pieczenie, zmiany łuszczycowe, a nawet pęcherzyki powodujące świąd. Rozwija się różnego stopnia pieluszkowe zapalenie skóry.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Co ile zmieniać pieluchę w nocy?

Jak sprawdzić czy pieluszka jest mokra?

Innowacyjnym rozwiązaniem są pieluszki jednorazowe wyposażone w zewnętrzny pasek zmieniający kolor pod wpływem wilgoci wewnątrz pieluszki. Wówczas rodzice nie muszą sięgać po żadne inne metody sprawdzania pieluszki, wystarczy kontrolować zabarwienie takiego wskaźnika. Przy tradycyjnych jednorazowych pieluszkach rodzice muszą nieco bardziej się zaangażować. Praktykowane metody:

  • dotykanie pieluchy w okolicy pośladków i krocza – jeśli wydaje się być ciężka i zbita, prawdopodobnie należy ją wymienić na świeżą;
  • wąchanie pieluchy – zapach moczu jest intensywny, dlatego niekiedy już samo powąchanie pieluchy może wiele powiedzieć o jej zawartości;
  • oglądanie zewnętrznej powierzchni pieluchy – jeśli jest odbarwiona lub ma jakiekolwiek plamy, należy ją wymienić;
  • naciśnięcie pieluchy – jeśli jest sucha, wyda odgłos przypominający szeleszczący dźwięk. Ta metoda wymaga praktyki, jednak jest łatwa do nauczenia się.

Pieluszki tetrowe wielokrotnego użytku łatwo zdiagnozować. Wszelkie plamy moczu widać na nich dobrze, nie są tak chłonne jak jednorazowe alternatywy, dlatego łatwiej zauważyć wyciek moczu. Należy pamiętać, aby podczas przewijania dziecka zawsze używać pieluch w rozmiarze odpowiednim do jego wagi i wieku.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.