Szukaj
Szukaj

Zapalenie kaletki krętarza większego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej (zwane także zapaleniem kaletki maziowej biodra) jest urazem ortopedycznym pojawiającym się w każdym wieku, przy czym znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Zapalenie kaletki krętarza większego

Krętarz większy kości udowej

W okolicy krętarza większego kości udowej znajdują się dwie kaletki. Kaletka maziowa mięśnia pośladkowego średniego leży pod ścięgnem tego mięśnia, przyśrodkowo w stosunku do krętarza większego. Z kolei kaletka krętarzowa zlokalizowana jest bocznie w stosunku do tej struktury.

Przeciążenie ścięgna / przyczepu ścięgnistego mięśnia pośladkowego średniego oraz zapalenie kaletki maziowej dość często występują jednocześnie.

Zapalenie kaletki krętarza większego – przyczyny

Schorzenie rozwija się samoistnie lub pojawia w wyniku ostrego urazu. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:

  • silne obciążenie mięśni uda znajdujących się po jego zewnętrznej stronie;
  • ocieranie się części ścięgnistej mięśnia naprężacza powięzi szerokiej o krętarz większy;
  • różnicę długości kończyn dolnych;
  • zmiany kąta szyjkowo-trzonowego, np. w przypadku biodra szpotawego.

Schorzenie to występuje często także u biegaczy długodystansowych, którzy zgłaszają dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy krętarza większego o dość nagłym początku.

Zapalenie kaletki krętarza większego – objawy

Typowym, charakterystycznym objawem zapalenia kaletki krętarzowej jest ostry, ciągnący ból. Jego epicentrum umiejscawia się dokładnie nad krętarzem większym kości udowej. Ponadto dolegliwości najczęściej pojawiają się po obciążeniu chorej kończyny dolnej. Mogą też zaostrzać się podczas wykonywania aktywności, w których zaangażowane są ruchy stawów biodrowych (np. bieganie, wchodzenie po schodach, wysiadanie z samochodu).

Omawiany ból może promieniować w dół boczną stroną uda.

Do pozostałych objawów można zaliczyć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • słyszalny lub odczuwalny trzask w biodrze;
  • tkliwość palpacyjną w okolicy krętarza większego;
  • ból podczas rotacji zewnętrznej i przywodzenia stawu biodrowego;
  • wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego w teście Obera.

Zobacz również: Przeskakujące biodro – przyczyny, objawy, leczenie.

Diagnostyka

Do potwierdzenia diagnozy można wykonać badanie ultrasonograficzne oraz rezonans magnetyczny. Obrazowanie jest przydatne tylko w diagnostyce różnicowej. Jeżeli rozpoznanie na podstawie badania fizykalnego jest jednoznaczne, nie ma konieczności wykonywania badań obrazowych. MRI może wykazać obecność płynu lub stanu zapalnego w kaletce, zazwyczaj wykonanie tego badania nie jest jednak konieczne do ustalenia rozpoznania.

Zapalenie kaletki krętarza większego – leczenie

Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie maści, doustnych środków przeciwzapalnych oraz ostrzykiwania.

Na samym początku należy zrezygnować z czynności wywołujących objawy bólowe. Stosuje się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięsień pośladkowy średni. Ze względu na to, że dysfunkcja często wiąże się z nieprawidłowościami biomechanicznymi, nadmiernym napięciem mięśni i zbyt dużym pochyleniem bocznym miednicy, ważne zadanie terapeutyczne mogą spełniać ćwiczenia stabilizacyjne obręczy biodrowej. Ponadto rozciągać należy także pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień naprężacz powięzi szerokiej.

Zastosowanie znajdują również zabiegi fizykalne, a w szczególności jonoforeza oraz ultradźwięki. Dopiero jeśli opisane leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów stosuje się wstrzyknięcia steroidów w miejsca największej tkliwości. Jednak u większości pacjentów znaczna poprawa ma miejsce już w momencie leczenia zachowawczego.

Leczenie operacyjne

Zapalenie kaletki krętarza większego bardzo rzadko wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg jest wskazany, gdy ból nie ustępuje mimo leczenia zachowawczego. Stosuje się kilka typów operacji, których celem jest przede wszystkim zwolnienie napięcia pasma biodrowo-piszczelowego, niekiedy z towarzyszącym wycięciem kaletki maziowej.

Większość operacji polega na wykonaniu podłużnego cięcia nad krętarzem większym. Następnie identyfikuje się pasmo biodrowo-piszczelowe, mięsień pośladkowy wielki i mięsień naprężacz powięzi szerokiej. Szukana kaletka znajduje się bowiem między pasmem biodrowo-piszczelowym, a krętarzem większym. W rezultacie można ją usunąć.

Rokowanie

Rokowanie po leczeniu zachowawczym jest dobre, zarówno w odniesieniu do powrotu do uprawiania sportu, jak i ustąpienia dolegliwości bólowych. Zazwyczaj musi upłynąć od kilku dni do kilku miesięcy, zanim sportowiec będzie w pełni aktywny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kolster B., Ebelt-Paprotny G., Poradnik fizjoterapeuty, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2012.
  2. McMahon P., Medycyna Sportowa, Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Witam.Mam zapalenie kaletki ketarza wiekszego biodra lewego(prawe jest po edoplastyce).Miewam ostry i piekacy ból po stronie zawnetrznej uda.Dowiedziałam się ,że pomogłyby ćwiczenia wykonywane w domu ale nie wiem jakie.Czy jest mozliwość uzyskania tych ćwiczeń np.w formacie PDF lub drogą mailową albo czy istnieje książka pokazująca owe ćwiczenia?Proszę o pomoc lub pokierowanie mnie gdzie ją otrzymam.Pozdrawiam

    1. W powyższym tekście dowiadujemy się że trzeba unikać ćwiczeń związanych z chodzeniem zwłaszcza po schodach ( podnoszenie nogi sprawia ból), zginaniem w biodrach, a zatem nie są wskazane ćwiczenia stawu biodrowego i kolanowego, mięśnia pośladkowego zwłaszcza wyższego. Należy przyjmować ustnie lub przez iniekcję kolagenem lub kwasem hialuronowym. Staw na 2 tygodnie powinien być unieruchomiony.

  2. Nie zalecam tylko usunięcia kaletki gdyż po czasie nadmiernie zużyją się krętarz większy oraz ścięgna przechodzące po tym krętarzu. Należy zastąpić kaletkę sztucznym ślizgiem (silikon, teflon lub łożyskiem wałeczkowym) – tu powinien wypowiedzieć się specjalista od protez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *