Szukaj
Szukaj

Taping nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Taping nadgarstka (przy chorobie takiej jak zespół cieśni nadgarstka) stanowi skuteczną, prostą i tanią metodę uzupełniającą rehabilitację. Aplikacja jest bezbolesna, a jej działanie obejmuje okres między wizytami u fizjoterapeuty. Oznacza to, że odpowiednio założona aplikacja działa po wyjściu z gabinetu, gdy pacjent udaje się do domu.

Taping nadgarskta

Taping nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)

Zespół cieśni nadgarstka (w skrócie: CTS) jest stanem powstałym w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka.

W celu zmniejszenia napięcia mięśniowego stosujemy aplikację mięśniową w formie „X” przy napięciu około 15% na mięsień dłoniowy długi. Następnie odbarczamy kanał nadgarstka aplikacją powięziową przy napięciu około 25-50% w formie „I”. Baza znajduje się na dłoniowej części nadgarstka.

Plastry można wyciąć samemu za pomocą odpowiednio ostrych nożyczek i pamiętając, aby zaokrąglić końce taśm. Można jednak wykorzystać gotowe aplikacje, możliwe do kupienia w sklepach medycznych. Poniżej przedstawiono aplikację gotowych taśm w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.

Przygotowanie pacjenta

W pierwszej kolejności należy oczyścić, odtłuścić oraz osuszyć skórę pacjenta, ponieważ czynności te zwiększą przyczepność plastrów. W efekcie aplikacja będzie dłużej utrzymywać się na ciele. Następnie, jeśli jest to konieczne, należy usunąć nadmierne owłosienie z przedramienia, gdyż znacznie ułatwi to usuwanie aplikacji po kilku dniach.

Pacjentowi poleca się przyjęcie odpowiedniej pozycji do plastrowanie. Jest to wygodne siedzenie z wyciągniętą ręką w przód wnętrzem dłoni skierowanym ku górze.

Aplikacja

Wystarczy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „X” i okejać w ten sposób, by krótkie końce – ramiona były skierowane w stronę dystalną (w stronę palców), a dłuższe końce – ramiona były skierowane w stronę proksymalą (w stronę łokcia).

Następnie należy oderwać osłonę od podstawy – ogona (w tym przypadku środek „X”) i umieścić go po wewnętrznej stronie nadgarstka. Stopniowo odrywając osłonę z ramion taśmy (krótkich) umieszcza się je u podstawy kciuka i małego palca. Dalej poleca się pacjentowi rozciągnąć nadgarstek w celu napięcia taśmy na całej długości (oprócz ostatnich 2,5-5 cm).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przeciwległe końce – ramiona (długie) okleja się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stawu łokciowego lekko napinając taśmę (oprócz ostatnich kilku cm).

Teraz wystarczy potrzeć plaster, aby zwiększyć jego przyczepność.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie gotowej aplikacji w kształcie litery „I”. Należy oderwać osłonę papierową, owinąć taśmę wokół nadgarstka, pamiętając by lekko naciągnąć plaster w zewnętrznej części nadgarstka, natomiast po stronie wewnętrznej zostawić taśmę luźną.

Na końcu ponownie należy potrzeć plaster zaaplikowany już na skórę, aby zwiększyć jego przyczepność.

Zobacz również: techniki kinesiotapingu

Podsumowanie

Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu na nadgarstek. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliogtrafia

  1. Śliwiński Z., Krajczy M., Dynamiczne plastrowanie, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja S.C, 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *