Taping nadgarstka (przy chorobie takiej jak zespół cieśni nadgarstka) stanowi skuteczną, prostą i tanią metodę uzupełniającą rehabilitację. Aplikacja jest bezbolesna, a jej działanie obejmuje okres między wizytami u fizjoterapeuty. Oznacza to, że odpowiednio założona aplikacja działa po wyjściu z gabinetu, gdy pacjent udaje się do domu.
Taping nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)
Zespół cieśni nadgarstka (w skrócie: CTS) jest stanem powstałym w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka.
W celu zmniejszenia napięcia mięśniowego stosujemy aplikację mięśniową w formie „X” przy napięciu około 15% na mięsień dłoniowy długi. Następnie odbarczamy kanał nadgarstka aplikacją powięziową przy napięciu około 25-50% w formie „I”. Baza znajduje się na dłoniowej części nadgarstka.
Plastry można wyciąć samemu za pomocą odpowiednio ostrych nożyczek i pamiętając, aby zaokrąglić końce taśm. Można jednak wykorzystać gotowe aplikacje, możliwe do kupienia w sklepach medycznych. Poniżej przedstawiono aplikację gotowych taśm w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.
Przygotowanie pacjenta
W pierwszej kolejności należy oczyścić, odtłuścić oraz osuszyć skórę pacjenta, ponieważ czynności te zwiększą przyczepność plastrów. W efekcie aplikacja będzie dłużej utrzymywać się na ciele. Następnie, jeśli jest to konieczne, należy usunąć nadmierne owłosienie z przedramienia, gdyż znacznie ułatwi to usuwanie aplikacji po kilku dniach.
Pacjentowi poleca się przyjęcie odpowiedniej pozycji do plastrowanie. Jest to wygodne siedzenie z wyciągniętą ręką w przód wnętrzem dłoni skierowanym ku górze.
Aplikacja
Wystarczy wziąć gotową aplikację w kształcie litery „X” i okejać w ten sposób, by krótkie końce – ramiona były skierowane w stronę dystalną (w stronę palców), a dłuższe końce – ramiona były skierowane w stronę proksymalą (w stronę łokcia).
Następnie należy oderwać osłonę od podstawy – ogona (w tym przypadku środek „X”) i umieścić go po wewnętrznej stronie nadgarstka. Stopniowo odrywając osłonę z ramion taśmy (krótkich) umieszcza się je u podstawy kciuka i małego palca. Dalej poleca się pacjentowi rozciągnąć nadgarstek w celu napięcia taśmy na całej długości (oprócz ostatnich 2,5-5 cm).
Przeciwległe końce – ramiona (długie) okleja się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stawu łokciowego lekko napinając taśmę (oprócz ostatnich kilku cm).
Teraz wystarczy potrzeć plaster, aby zwiększyć jego przyczepność.
Kolejnym krokiem jest zastosowanie gotowej aplikacji w kształcie litery „I”. Należy oderwać osłonę papierową, owinąć taśmę wokół nadgarstka, pamiętając by lekko naciągnąć plaster w zewnętrznej części nadgarstka, natomiast po stronie wewnętrznej zostawić taśmę luźną.
Na końcu ponownie należy potrzeć plaster zaaplikowany już na skórę, aby zwiększyć jego przyczepność.
Zobacz również: techniki kinesiotapingu.
Podsumowanie
Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania aplikacji kinesiotapingu na nadgarstek. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Nadgarstkek - gotowa aplikacja Kinesio
Gotowa aplikacja Kinesio Tex Gold została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla mięśni i ścięgien podczas dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Wykorzystywana jest w redukcji bólu przy tego typu schorzeniach. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliogtrafia
- Śliwiński Z., Krajczy M., Dynamiczne plastrowanie, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja S.C, 2014.