Szukaj
Szukaj

Próba Allena

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Próba Allena (test Allena) to badanie czynnościowe tętnic wykonywane w celu oceny wydolności krążenia w łuku dłoniowym ręki. Innymi słowy ocenia zaburzenia przepływu naczyniowego krwi w kończynach górnych.

 

Unaczynienie ręki

Za prawidłowy przepływ krwi w obrębie ręki odpowiadają: tętnica promieniowa i tętnica łokciowa.

Zobacz również: Naczynia krwionośne układu krążenia.

Tętnica promieniowa odchodzi od tętnicy ramiennej. Poniżej wyrostka rylcowatego kości promieniowej zmienia swój kierunek. W efekcie zawraca na stronę grzbietową ręki i przechodzi przez tabakierkę anatomiczną, a następnie wnika między podstawy I i II kości śródręcza. Dalej kieruje się na powierzchnię dłoniową ręki, gdzie kończy się w łuku dłoniowym głębokim.

Główny prąd krwi prowadzi prawie zawsze do pierwszej przestrzeni śródręcza.

Tętnica łokciowa rozpoczyna się w dole łokciowym, do przodu od ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. Dalej, położna głęboko między warstwami zginaczy przedramienia, kieruje się pionowo ku dołowi, przy czym staje się coraz bardziej powierzchowna. Na nadgarstek wstępuje po stronie promieniowej kości grochowatej i poniżej niej przechodzi w powierzchowny łuk dłoniowy.

Obie opisane tętnice łączą się później sieci tętnicze nadgarstka oraz łuki tętnicze dłoni. Od tych struktur odchodzą z kolei odgałęzienia, które zaopatrują palce. Nieco mniejszy, ale również ważny udział w unaczynieniu ręki, mają tętnice międzykostne oraz tętnica pośrodkowa.

Zobacz również: Układ krwionośny człowieka.

Próba Allena – czym jest?

Próba Allena stanowi element badania fizykalnego. Wykonuje się ją przed podjęciem niektórych procedur diagnostycznych czy zabiegowych w obrębie ręki. Zwłaszcza, jeśli ich powikłaniem może być uszkodzenie bądź zamknięcie tętnicy.

Patronite
Patronite

Próba Allena posiada wiele modyfikacji (np. zmiana czasu ucisku tętnic), jednak istota badania zawsze pozostaje niezmieniona.

Należy wspomnieć, że w wielu źródłach wartość próby jest podważana. Podkreśla się, iż wynik tego testu nie ma pokrycia w badaniach dopplerowskich i badaniach kontrastowych przepływu naczyniowego. Mimo wszystko w dalszym ciągu stanowi cenne pomocnicze badanie kliniczne.

Próba Allena – zastosowanie

Przykładem zastosowania tej próby jest wszczepienie by-passów. Zwykle zabieg wykonuje się przy użyciu tętnicy odpiszczelowej, jednak w niektórych przypadkach można wykorzystać tętnicę promieniową.

Badanie przepływu krwi w tętnicach znajduje zastosowanie również u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby nerek, którzy wymagają regularnej dializoterapii. Innym przykładem są zabiegi chirurgiczne w obrębie ręki, niezwiązane bezpośrednio z naczyniami.

Próba Allena – wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Następnie, trzymając ręce uniesione ponad głową na przemian otwiera je i zamyka w pięść w odstępach jednej sekundy, aby „wycisnąć” z nich krew. Całe badanie trwa przez około 30 sekund.

W tym czasie badający obejmuje nadgarstek pacjenta i uciska silnie tętnicę promieniową i łokciową – tamuje przepływ krwi. Test wykonuje się też dla pojedynczej tętnicy. Po upływie jednej minuty pozwala pacjentowi opuścić kończynę i otworzyć rękę.

Po badaniu obserwuje się w jakim czasie powróci prawidłowe zabarwienie skóry. Aby wynik był miarodajny, zaleca się wykonanie tego testu w dwóch próbach.

Próba Allena – interpretacja

Jeżeli szybko dochodzi do symetrycznego zaczerwienienia dłoni oraz palców, krążenie krwi jest prawidłowe, a wynik testu negatywny. Nawrót kapilarny powinien nastąpić maksymalnie do 5 sekund. Jeśli po upływie tego czasu dłoń w dalszym ciągu jest blada, wynik świadczy o upośledzeniu krążenia.

Wynik jest dodatni, gdy krążenie krwi w ręce i palcach jest zaburzone, a w efekcie przekrwienie skóry się opóźnia. Dodatni wynik świadczy o zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń, rzadziej o miażdżycy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia Człowieka, Tom 3, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. McGregor AD., The Allen Test – an investigation of its accuracy by fluorescein angiography, Journal of Hand Surgery.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.