Szukaj
Szukaj

Klimakterium – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W okresie klimakterium fizjoterapia to coraz częstszy wybór stosowany przez pacjentki. Wiąże się z wysoką skutecznością w łagodzeniu objawów oraz niskim ryzykiem skutków ubocznych.

Klimakterium - fizjoterapia

Czym jest klimakterium?

Klimakterium zwane jest również przekwitaniem i obejmuje okres przejściowy między okresem reprodukcyjnym, a starością. Rozciąga się od kilku lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki do roku po jej wystąpieniu. Doświadczenie przez kobietę okresu przekwitania stanowi współdziałanie czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.

Patomechanizm objawów wypadkowych w klimakterium nie został dokładnie poznany, jednak z pewnością są one konsekwencją braku estrogenów. Objawy oddziałują na każdą strefę życia kobiety.

Najczęstsze objawy:

 • uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy;
 • wzmożona potliwość, zwłaszcza w godzinach nocnych;
 • uczucie braku energii i przewlekłego osłabienia;
 • depresja, stany obniżonego nastroju, labilność emocjonalna;
 • spadek libido;
 • zaburzenia koncentracji czy pamięci;
 • utrata masy tkanki kostnej, bóle kostno-stawowe;
 • parestezje;
 • zmniejszenie wytwarzania kolagenu i elastyczności skóry;
 • nawracające zapalenia cewki i pęcherza moczowego;
 • zmiany atroficzne w gruczołach sutkowych;
 • nietrzymanie moczu.

Wiele kobiet twierdzi, że najbardziej uciążliwe i zauważalne są zmiany w strefie emocjonalnej.

Zobacz również: Mięśniaki macicy.

Leczenie

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przyczynowego zaburzeń jest zastąpienie czynności hormonalnej jajników podawaniem hormonów, a więc hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Wszelkie inne metody, w tym fizjoterapia, będą miały charakter leczenia objawowego, jednakże często mogą być bezpieczniejsze od HTZ. Istnieją bowiem wątpliwości co do stosowania tej metody u pacjentek z obciążającym wywiadem onkologicznym, ponieważ może ona zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów estrogenozależnych. Dodatkowo, większość kobiet z niezbyt nasilonymi objawami zwykle nie wymaga stosowania HTZ.

Fizjoterapia w klimakterium

Rehabilitacja medyczna zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentką i obejmuje fizjoterapię, psychoterapię oraz jej funkcjonowanie społeczne.

Należy pamiętać, aby poinstruować pacjentkę o konieczności regularnej kontroli ginekologicznej celem wykonania badań w kierunku nowotworów narządów płciowych. Dobór wszelkich badań należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Patronite
Patronite

Kinezyterapia

Kinezyterapia w przypadku klimakterium obejmuje przede wszystkim ćwiczenia ogólnousprawniające, pobudzające układ krążenia i oddechowy, a także rozluźniające. Zaleca się relaks zarówno bierny, jak i czynny.

Ponadto ważny jest trening wzmacniający mięśnie dna miednicy i krocza, np. ćwiczenia Kegla, ponieważ w okresie klimakterium dochodzi do ich osłabienia, a co się z tym wiąże – do nietrzymania moczu.

Kinezyterapię uzupełnia się pływaniem i ćwiczeniami w wodzie oraz ćwiczeniami wzmacniającymi inne części ciała, np. mięśnie przykręgosłupowe i brzucha.

Zwiększenia na stałe aktywności fizycznej lub wypracowanie nowych nawyków systematycznych ćwiczeń jest jednym z częściej stosowanych sposobów łagodzenia objawów okresu przekwitania u kobiet.

Balneoterapia i fizykoterapia

Zaleca się głównie leczenie peloidami, np. zabiegi borowinowe w postaci tamponów, okładów lub kąpieli całkowitych czy częściowych.

Drugim obszarem o którym warto wspomnieć jest hydroterapia. Udowodniono skuteczność naturalnych i sztucznych kąpieli solankowych oraz kwasowęglowych, a także kąpieli aromaterapeutycznych, które dodatkowo wpływają niezwykle relaksująco na organizm.

Zobacz również: Kąpiele lecznicze jako element medycyny uzdrowiskowej.

Leczenie balneofizykalne uzupełnia się krenoterapią, natryskami, regularnym korzystaniem z sauny, zabiegami z zakresu światłolecznictwa oraz klimatoterapią.

Kąpiel w saunie przeprowadzana raz w tygodniu ogranicza intensywność objawów, ponieważ wykazuje silne działanie bodźcowe m.in. na układ podwzgórzowo-przysadkowy.

Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szukiewicz D., Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Bień A., Rzońca E., Pańczyk-Szeptuch M., Życie i funkcjonowanie kobiet w okresie przekwitania, Gerontologia Polska, 25/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *