Szukaj
Szukaj

Nadpronacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nadpronacja to nadmiernie zapadnięty łuk stopy w kierunku dolnym lub wewnętrznym. Taki stan nazywany jest często płaskostopiem. Sposób kontaktu stopy z podłożem w tym przypadku może mieć znaczący w pływ na biomechanikę całego ciała. Osoby z nadpronacją dużo bardziej narażone są na pojawienie się urazu, niż te z prawidłowym ustawieniem stopy.

Nadpronacja - co to jest?

Przyczyny

Nadrpronacja najczęściej powstaje w wyniku płaskich, bardzo elastycznych stóp. Mogą one występować od urodzenia, ale również pojawiają się w określonych warunkach, które zwiększają powstawanie nadmiernego zapadania się łuku stopy. Dotyczy to przede wszystkim takich sytuacji jak:

  • nadwaga / otyłość;
  • ciąża;
  • nadmierna i długotrwała aktywność fizyczna jak bieganie (wielokrotne uderzanie stopą o twarde podłoże np. asfalt).

Diagnozowanie nadpronacji

Wiele osób z nadpronacją bez wizyty u lekarza wie, że posiada płaskostopie. Dokonując samooceny należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

  • jeżeli podczas stania boso, między stopą a podłogą nie ma przestrzeni w miejscu gdzie powinien znajdować się łuk to najprawdopodobniej będzie dochodziło do nadpronacji;
  • po wykonaniu kilku kroków mokrą stopą osoba z nadpronacją zauważy, że odcisk pokazuje całą szerokość stopy;
  • stan butów będzie wskazywał na większe zużycie po stronie wewnętrznej.

W celu dokładniejszego zbadania należy udać się na wizytę do lekarza ortopedy, podologa lub fizjoterapeuty. Będą oni w stanie stwierdzić, po wcześniejszym przebadaniu i przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych, czy występuje obniżone wysklepienie i nadpronacja. W przypadku obecności bólu podczas chodzenia należy zrobić to jak najszybciej, aby nie pogłębiać patologicznego ustawienia stopy i nie zaburzać biomechaniki całego układu ruchu.

Nadpronacja a pojawianie się kontuzji

Występowanie nadpronacji sprawia, że dochodzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia określonych urazów. Spowodowane jest to nienaturalnym ustawianiem się całego ciała podczas kontaktu stopy z podłożem. Szczególnie obecne jest to u sportowców mających problem z nadmiernym zapadaniem się łuku w kierunku wewnętrznym.

Do częstych urazów dochodzących u osób z nadpronacją zaliczamy:

Leczenie

Istnieją różne metody leczenia nadpronacji. Do najczęstszych należą:

Patronite
Patronite
  • wybór odpowiedniego obuwia, które będzie wspomagało prawidłowe ustawienie stóp;
  • wybór odpowiednio dobranych wkładek przez fizjoterapeutę, ortopedę lub podologa;
  • ortezy ustawiające stopy w prawidłowy sposób;
  • wykonywanie indywidualnie dobranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń wzmacniających łuki stóp i mięśnie w ich okolicy;
  • wybieranie indywidualnie dopasowanego obuwia przeznaczonego do danej czynności (np. dyscypliny sportu).

Przy wyborze odpowiedniego obuwia należy wykonać podstawowe czynności:

  • dokonywać zakupu (mierzenia  butów) pod koniec tygodnia, w godzinach popołudniowych lub wieczornych, gdy stopa jest lekko spuchnięta po całym dniu;
  • zwracać uwagę na buty z dodatkowym wsparciem łuków;
  • mierzyć buty w cienkich skarpetach;
  • jeżeli to możliwe, przed zakupem wykonać analizę stóp na podoskopie, a także analizę chodu u fizjoterapeuty, ortopedy lub podologa (szczegółowe wskazówki od specjalistów w tej dziedzinie pomogą dobrać odpowiednie buty).

Wkładki i ortezy

Specjalne wkładki, zgrzewane indywidualnie pod pacjenta, pozwolą zapewnić dodatkowe wsparcie dla łuków oraz sprawią, że ustawienie stopy będzie korygowane w kierunku prawidłowym, bardziej naturalnym. Istnieją również ortezy, które nie wymagają zaleceń od lekarza. Mogą one korygować ustawienie stopy minimalizując nadpronację. Należy jednak uważać, aby dobierać je indywidualnie wraz z fizjoterapeutą, który wykorzysta odpowiednie metody analizy chodu. Dzięki temu będzie on mógł wybrać odpowiednią ortezę, ponieważ nieprawidłowo dopasowana może spowodować pogłębienie patologii.

Ćwiczenia na nadpronację

Bardzo często osoba z nadpronacją zostanie skierowana do fizjoterapeuty, który przeprowadzi odpowiednią terapię i dobierze indywidualne ćwiczenia do zaawansowania danego przypadku. Ćwiczenia te w głównej mierze będą miały na celu zwiększenie siły mięśniowej w okolicy stopy oraz wzmocnienie jej łuków lub rozluźnianie nadmiernie napiętych struktur. Przykładem może być rolowanie stopy na rollerze. Na poniższym filmie pokazujemy jak może wyglądać jedno z ćwiczeń:

Warto zaznaczyć, jak zostało wspomniane na filmie, że samo rolowanie stopy może wpłynąć na elastyczność nie tylko stopy, ale całego naszego ciała.

Kolejnym ćwiczeniem wpływającym na zmniejszenie nadpronacji stopy może być rozciąganie mięśni podudzia. Przykurczone mięśnie łydek mogą nadmiernie obciążać ścięgno Achillesa, co z kolei może przekładać się na powstanie płaskostopia.

Zapobieganie

Zdarzają się przypadki, w których nie można zapobiec nadpronacji. Można jednak zmniejszyć pogłębianie się patologii poprzez dobór odpowiedniego obuwia oraz indywidualnie dopasowane wkładki. Dodatkowo należy wykonywać ćwiczenia, które podczas wizyty zostaną pokazane przez fizjoterapeutę. Warto też zadbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Z kolei osoby, które odczuwają ból podczas chodu z powodu nadpronacji powinny niezwłocznie zgłosić się do fizjoterapeuty, który złagodzi go i zapobiegnie możliwości pojawienia się urazu w przyszłości.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.