Mięśnie międzykostne (łac. musculi interossei) należą do mięśni środkowych dłoni. Są krótkie, pierzaste i wypełniają przestrzenie między kośćmi śródręcza.
Mięśnie międzykostne – budowa
Układają się w dwóch warstwach – dłoniowej oraz grzbietowej. Pierwsza składa się z trzech mięśni, natomiast druga z czterech.
Mięśnie międzykostne dłoniowe
pp:
Rozpoczynają się na II, IV i V kości śródręcza:
- pierwszy – na powierzchni łokciowej II palca;
- drugi i trzeci – na powierzchniach promieniowych IV i V palca.
Następnie brzuśce mięśni przechodzą w wąskie ścięgna i biegną dalej po stronie grzbietowej więzadeł poprzecznych głębokich śródręcza.
pk:
Kończą się po tej samej stronie palców II, IV i V na torebkach stawów śródręczno-paliczkowych oraz na rozcięgnach grzbietowych.
Mięśnie międzykostne grzbietowe
pp:
Rozpoczynają się dwiema głowami na skierowanych do siebie powierzchniach dwóch sąsiednich kości śródręcza (I-V).
Następnie pierzaste brzuśce tych czterech mięśni przechodzą w wąskie ścięgna, które tak samo jak poprzednie biegną po stronie grzbietowej więzadeł poprzecznych głębokich śródręcza.
pk:
Kończą się one na torebkach stawów śródręczno-paliczkowych oraz rozcięgnach grzbietowych II, III i IV palca – pierwsze i drugie ścięgno po stronie promieniowej II i III palca, a trzecie oraz czwarte po stronie łokciowej III i IV palca.
Do III palca przyczepiają się zatem dwa mięśnie międzykostne grzbietowe, natomiast nie przyczepia się na nim mięsień międzykostny dłoniowy.
Czynność
Mięśnie te układają się swoimi przyczepami względem osi przechodzącej przez palec środkowy, przy czym przyczepy mięśni grzbietowych kierują się zbieżnie ku osi, a mięśni dłoniowych rozbieżnie. Dzięki takiemu układowi działają w stawach śródręczno-paliczkowych jako odwodziciele. II i III mięsień odwodzą palec środkowy (lub działając równocześnie ustalają go), I – odwodzi palec II, natomiast IV – odwodzi palec IV.
Mięśnie międzykostne dłoniowe w tychże stawach przywodzą II, IV i V palec. W rezultacie, przy wyprostowanych palcach można zakładać jeden palec na drugi. W ruchach przywodzenia i odwodzenia mięśnie międzykostne dłoniowe i grzbietowe pracują więc antagonistycznie. Ruchy te mogą być wykonywane jednak tylko przy rozluźnionych więzadłach pobocznych w położeniu wyprostowanym palców w stawach śródręczno-paliczkowych.
Działając wspólnie mięśnie te zginają palce w stawach śródręczno-paliczkowych, a z powodu swych przyczepów do rozcięgna grzbietowego prostują oba stawy międzypaliczkowe współpracując z mięśniami glistowatymi.
W efekcie działania tych mięśni w stosunku do osi poprzecznej stawów czterech trójczłonowych palców możemy:
- prostować palce we wszystkich stawach;
- zginać palce zaciskając rękę w pięść;
- zginać stawy śródręczno-paliczkowe i prostować międzypaliczkowe;
- prostować stawy śródręczno-paliczkowe i zginać międzypaliczkowe.
Unaczynienie
Unaczynienie mięśni międzykostnych pochodzi od łuku dłoniowego głębokiego.
Unerwienie
Unerwienie z kolei mięśnie te zawdzięczają gałęzi głębokiej nerwu łokciowego.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |