Szukaj
Szukaj

Ferroportyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ferroportyna to duże białko transportowe pełniące istotną rolę w metabolizmie żelaza. Znaleźć go można w największych ilościach w enterocytach, czyli komórkach nabłonkowych dwunastnicy, choć lokalizuje się także w innych tkankach organizmu. Utrata jej funkcji wiąże się z wystąpieniem różnych problemów zdrowotnych, m.in. niedokrwistości.

Ferroportyna

Ferroportyna – charakterystyka

Ferroportyna jest błonowym receptorem dla hepcydyny (hormonu peptydowego produkowanego w wątrobie, biorącego udział w hemostazie żelaza) i wykazuje funkcje komórkowego eksportera żelaza. Wykazano jej obecność w wielu komórkach mających istotny udział w gospodarce żelazem. Są to głównie enterocyty, ale również makrofagi i syncytiotrofoblasty łożyska. Związanie się hepcydyny z ferroportyną prowadzi między innymi do zahamowania eksportu żelaza do krwi i obniżenia bądź nawet całkowitego zahamowania absorpcji żelaza przez enterocyty.

Podczas przechodzenia przez błonę komórkową jon żelazawy ulega utlenieniu do Fe3+ i w tej postaci dopiero wiąże się z białkiem apotransferyną, tworząc transferynę. Główne miejsca ekspresji ferroportyny to podstawno-boczna powierzchnia enterocytów, błona komórkowa makrofagów oraz komórki trofoblastu. Pojedyncza cząsteczka ferroportyny zbudowana jest aż z 571 reszt aminokwasowych, z wysoce konserwatywną resztą histydyny zlokalizowaną w pozycji 32.

Ferroportyna – funkcje

Funkcje ferroportyny można przedstawić w skrócie następująco:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • eksport żelaza Fe2+ z enterocyta;
  • eksport Fe2+ odzyskanego z dojrzałych erytrocytów;
  • transport Fe2+ do płodu.

Innymi słowy, integralną funkcją biologiczną omawianego związku w komórce jest eksportowanie żelaza z jej wnętrza i przekazywanie go poprzez błonę podstawno-boczną na zewnątrz do układu krwionośnego.

Enterocyty – charakterystyka

Aby jeszcze lepiej zrozumieć temat, warto wiedzieć, czym są enterocyty – komórki w największym stopniu gromadzące ferroportynę. Z funkcjonalnego punktu widzenia są one najważniejszymi komórkami dla utrzymania ogólnoustrojowej homeostazy żelaza. Stanowią komórki absorpcyjne dwunastnicy, dzięki czemu uczestniczą w absorpcji żelaza z przewodu pokarmowego. Enterocyty posiadają rąbek szczoteczkowy bogaty w enzymy, utworzony przez liczne mikrokosmki. Pokrywają one ich skierowaną do światła jelita powierzchnię. Tworzą się z zachowujących aktywność mitotyczną, niezróżnicowanych komórek krypt jelitowych Lieberkuhna. Następnie ulegają transportowi do koniuszków kosmków, gdzie ulegają procesowi apoptozy, a następnie są złuszczane w dużych ilościach do światła jelita. Ich średni czas życia to 2-5 dni. Ogólną liczbę enterocytów w organizmie człowieka szacuje się aż na 17 miliardów.

Zaburzenia w obrębie ferroportyny

Gen ferroportyny posiada skrót SLC40A1. Jego mutacje prowadzą do powstania hemochromatozy na drodze utkwienia żelaza w makrofagach. Hemochromatoza to choroba pojawiająca się zwykle u osób w wieku 40-60 lat. Objawia się głównie ciągłym uczuciem zmęczenia, bólem stawów, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi oraz hepatomegalią. Leczenie polega na regularnych upustach krwi (1-2 razy w tygodniu) przez okres kilku lub kilkunastu tygodni, jak również na farmakoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krzyżowska K., Eszyk J., Gonciarz M., Ferrytyna – udział w gospodarce żelazem i znaczenie diagnostyczne, Lekarz POZ, 5/2020.
  2. Węgrzyn D., Adamek K., Łoniewska B., Budowa bariery jelitowej, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2017.
  3. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *