Reklama

Tonoliza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Tonoliza jest modyfikacją metody Hufschmidta. Polega na stymulacji mięśni spastycznych krótkim impulsem prostokątnym lub trójkątnym. Różnica między tymi zabiegami polega na tym, że w metodzie Hufschmidta zarówno mięśnie spastyczne, jak i antagonistyczne są stymulowane pojedynczym krótkim impulsem. Z kolei w tonolizie na mięśnie rozciągnięte podawana jest seria impulsów.

Tonoliza

Metodyka tonolizy

Mięsień spastyczny pobudzany jest krótkim impulsem prostokątnym lub trójkątnym, a w okresie jego rozluźnienia mięsień antagonistyczny pobudza się serią impulsów o obwiedni trapezowej, trójkątnej lub sinusoidalnej. Możliwość regulacji czasu trwania modulacji, a opisując dokładniej – czasu osiągania maksymalnej wartości natężenia prądu w pakiecie impulsów – umożliwia dokładniejsze dobranie czas opóźnienia odpowiedniego dla danej pary mięśni.

Parametry stosowane do zabiegu tonolizy można przedstawić w skrócie:

 • kształt impulsu – trójkątne lub prostokątne na mięśnie spastyczne oraz pakiet impulsów o obwiedni sinusoidalnej, prostokątnej lub trójkątnej na mięśnie antagonistyczne;
 • czas trwania impulsu – 0,2-0,5 ms na mięśnie spastyczne, 100-1000 ms na mięśnie antagonistyczne;
 • czas trwania przerwy – kończyna górna: 1 s, kończyna dolna: 1,5 s;
 • opóźnienie – kończyna górna: 20-30 ms, kończyna dolna: 50-60 ms;
 • natężenie prądu – do uzyskania widocznego submaksymalnego skurczu;
 • czas trwania zabiegu – 15-20 minut.

Tonolizę zawsze należy wykonywać od stawów proksymalnych do dystalnych. Do cięższych stanów stosuje się impulsy unipolarne, zaś do lżejszych – bipolarne. Pozostałe zasady metodyki są identyczne jak w przypadku pozostałych zabiegów z wykorzystaniem prądu – w tym dbanie o odpowiednie nawilżenie podkładu, ułożenie elektrod na ciele i pozycja do zabiegu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tonoliza – wskazania

Jak wiadomo, zabieg wykonuje się u pacjentów ze spastycznością. Spastyczność określa przypadłość, która może występować niezależnie od wieku. W przypadku mięśni oznacza niewłaściwe, wzmożone napięcie mięśniowe. Taki stan niestety jest bardzo uciążliwy, ponieważ uniemożliwia ruch. W związku z tym wykonanie tonolizy zaleca się jeszcze przed dalszymi etapami rehabilitacji danego dnia, ponieważ taka elektrostymulacja rozluźnia zajęte mięśnie. Dzięki temu możliwe staje się wykonanie dalszych ćwiczeń czy zabiegów. Jednostkami chorobowymi, w przebiegu których najczęściej rozwija się spastyczność, są:

Spastyczność może być również skutkiem ubocznym zabiegów neurochirurgicznych. Tonolizę uznaje się za bezpieczny i nieszkodliwy zabieg – studenci na zajęciach fizykoterapii wykonują ją na sobie, aby nauczyć się prawidłowej metodyki. Istnieją jednak wyjątki, gdy zabieg nie powinien być wykonywany.

Tonoliza – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do wykonania tonolizy należą:

 • ciąża;
 • owrzodzenia na skórze, przerwanie ciągłości skóry w okolicach miejsca zabiegowego;
 • wszczepiony rozrusznik serca;
 • metalowe implanty w ciele;
 • stany zapalne skóry i tkanek miękkich;
 • gorączka;
 • nowotwory;
 • padaczka.

Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu należy się upewnić, że pacjent zdjął z siebie wszystkie metalowe elementy – szczególnie biżuterię. Jej obecność może bowiem zaburzyć prawidłowy przepływ prądu i spowodować odparzenia w miejscu styku metalu ze skórą.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Olchowik B., Sobaniec W., Sołowiej E., Sobaniec P. Aspekty kliniczne zwalczania spastyczności, Neurologia Dziecięca, 18 /2009.
 2. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *