Szukaj
Szukaj

Tonoliza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tonoliza jest modyfikacją metody Hufschmidta. Polega na stymulacji mięśni spastycznych krótkim impulsem prostokątnym lub trójkątnym. Różnica między tymi zabiegami polega na tym, że w metodzie Hufschmidta zarówno mięśnie spastyczne, jak i antagonistyczne są stymulowane pojedynczym krótkim impulsem. Z kolei w tonolizie na mięśnie rozciągnięte podawana jest seria impulsów.

Tonoliza

Metodyka tonolizy

Mięsień spastyczny pobudzany jest krótkim impulsem prostokątnym lub trójkątnym, a w okresie jego rozluźnienia mięsień antagonistyczny pobudza się serią impulsów o obwiedni trapezowej, trójkątnej lub sinusoidalnej. Możliwość regulacji czasu trwania modulacji, a opisując dokładniej – czasu osiągania maksymalnej wartości natężenia prądu w pakiecie impulsów – umożliwia dokładniejsze dobranie czas opóźnienia odpowiedniego dla danej pary mięśni.

Parametry stosowane do zabiegu tonolizy można przedstawić w skrócie:

  • kształt impulsu – trójkątne lub prostokątne na mięśnie spastyczne oraz pakiet impulsów o obwiedni sinusoidalnej, prostokątnej lub trójkątnej na mięśnie antagonistyczne;
  • czas trwania impulsu – 0,2-0,5 ms na mięśnie spastyczne, 100-1000 ms na mięśnie antagonistyczne;
  • czas trwania przerwy – kończyna górna: 1 s, kończyna dolna: 1,5 s;
  • opóźnienie – kończyna górna: 20-30 ms, kończyna dolna: 50-60 ms;
  • natężenie prądu – do uzyskania widocznego submaksymalnego skurczu;
  • czas trwania zabiegu – 15-20 minut.

Tonolizę zawsze należy wykonywać od stawów proksymalnych do dystalnych. Do cięższych stanów stosuje się impulsy unipolarne, zaś do lżejszych – bipolarne. Pozostałe zasady metodyki są identyczne jak w przypadku pozostałych zabiegów z wykorzystaniem prądu – w tym dbanie o odpowiednie nawilżenie podkładu, ułożenie elektrod na ciele i pozycja do zabiegu.

Patronite
Patronite

Tonoliza – wskazania

Jak wiadomo, zabieg wykonuje się u pacjentów ze spastycznością. Spastyczność określa przypadłość, która może występować niezależnie od wieku. W przypadku mięśni oznacza niewłaściwe, wzmożone napięcie mięśniowe. Taki stan niestety jest bardzo uciążliwy, ponieważ uniemożliwia ruch. W związku z tym wykonanie tonolizy zaleca się jeszcze przed dalszymi etapami rehabilitacji danego dnia, ponieważ taka elektrostymulacja rozluźnia zajęte mięśnie. Dzięki temu możliwe staje się wykonanie dalszych ćwiczeń czy zabiegów. Jednostkami chorobowymi, w przebiegu których najczęściej rozwija się spastyczność, są:

Spastyczność może być również skutkiem ubocznym zabiegów neurochirurgicznych. Tonolizę uznaje się za bezpieczny i nieszkodliwy zabieg – studenci na zajęciach fizykoterapii wykonują ją na sobie, aby nauczyć się prawidłowej metodyki. Istnieją jednak wyjątki, gdy zabieg nie powinien być wykonywany.

Tonoliza – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do wykonania tonolizy należą:

  • ciąża;
  • owrzodzenia na skórze, przerwanie ciągłości skóry w okolicach miejsca zabiegowego;
  • wszczepiony rozrusznik serca;
  • metalowe implanty w ciele;
  • stany zapalne skóry i tkanek miękkich;
  • gorączka;
  • nowotwory;
  • padaczka.

Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu należy się upewnić, że pacjent zdjął z siebie wszystkie metalowe elementy – szczególnie biżuterię. Jej obecność może bowiem zaburzyć prawidłowy przepływ prądu i spowodować odparzenia w miejscu styku metalu ze skórą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Olchowik B., Sobaniec W., Sołowiej E., Sobaniec P. Aspekty kliniczne zwalczania spastyczności, Neurologia Dziecięca, 18 /2009.
  2. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.