Szukaj
Szukaj

Osteoliza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteoliza odnosi się do rozpuszczania kości, które ma miejsce w przebiegu wielu chorób kości. Stan ten prowadzi do różnego stopnia ubytków tkanki kostnej.

 

Charakterystyka osteolizy

Osteoliza manifestuje się w następujące sposoby:

  • bezpośrednie niszczenie kości przez przerzuty nowotworowe;
  • pobudzenie resorpcji kości przez czynniki humoralne wydzielane przez komórki rakowe;
  • resorpcja kości przez cytokiny, wydzielane przez komórki szpiku w odpowiedzi na obecność guza.

To stan, gdy czynność osteoklastów (komórek kościogubnych) przeważa nad czynnością osteoblastów (komórek kościotwórczych). Nie należy jednak mylić osteolizy z osteoporozą, ponieważ w przeciwieństwie do niej, osteoliza przebiega miejscowo pod wpływem różnych czynników lokalnych. Z kolei osteoporoza jest chorobą uogólnioną i dotyczy całego układu kostnego.

Przyczyny

Najczęściej przyczyną tego stanu jest choroba nowotworowa, a dokładniej przerzuty w obrąb tkanki kostnej. Dzieje się tak, ponieważ guzy złośliwe rozwijające się w organizmie naciekają naczynia krwionośne czy naczynia limfatyczne, przez co komórki nowotworowe mogą przedostawać się do układu krążenia lub układu limfatycznego. Następnie mogą gromadzić się w mikronaczyniach znajdujących się w obrębie kości i tworzyć w nich zatory. To z kolei pobudza osteoklasty do funkcjonowania.

Do innych przyczyn można zaliczyć przewlekłe stany zapalne kości i okolicznych tkanek miękkich oraz przewlekłe przeciążenie kości. Przykładowo, osteoliza może wystąpić w przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów lub po dłuższym czasie od endoprotezoplastyki stawu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

Główną cechą osteolizy jest miejscowe uszkodzenie tkanki kostnej. Pacjent w wyniku tego odczuwa dolegliwości bólowe, a także wykazuje trudności w poruszaniu się. W obrębie zajętego obszaru może tworzyć się obrzęk i zaczerwienienie. Jednocześnie zwiększa się ryzyko uszkodzenia kości w danym miejscu, np. jako złamanie kości.

Ocena osteolizy

Do oceny osteolizy wskutek wzmożonej aktywności osteoklastów, np. w pierwotnej nadczynności przytarczyc, wykorzystuje się oznaczenia:

  • aktywności w surowicy fosfatazy kwaśnej opornej na winian;
  • wydalania z moczem produktów degradacji kolagenu macierzy kostnej, głównie: fragmentów sieciujących kolagen oraz C-końcowego i N-końcowego usieciowanego telopeptydu łańcucha alfa kolagenu typu I.

Przydatne jest badanie RTG.

Osteoliza – leczenie

Leczenie zależy od dokładnej przyczyny osteolizy. W przypadku nowotworów konieczna jest chemioterapia lub radioterapia przerzutów. Natomiast w przypadku łuszczycy konieczna jest terapia przeciwzapalne i ukierunkowana na tę jednostkę chorobową. Każdorazowo stosuje się terapię zwalczającą ból i stymulującą odbudowę kości. Dużą uwagę należy zwrócić na codzienną dietę. Powinna być bogata w wapń, przeciwutleniacze i witaminy.

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Błachowicz A., Franek E., Hiperkalcemia – przyczyny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń, 2/2005.


Polecane produkty:
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *