Szukaj
Szukaj

Chlamydia

Spis treści

Chlamydia to bakteria Gram-dodatnia, choć w praktyce nie stanowi jednego chorobotwórczego mikroorganizmu, lecz kilka różnych. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów Chlamydii – od tych wywołujących infekcje układu oddechowego, aż po te bardziej znane, związane z zakażeniami drogą płciową. Bez względu na rodzaj bakteria ta wykazuje wysoką zakażalność.

Chlamydia

Chlamydia – rodzaje

Wyróżniamy następujące patogeny:

  • Chlamydia pneumoniae – pasożyt bezwzględnie wewnątrzkomórkowy, który nie może rozmnażać się poza organizmem człowieka. Wywołuje zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych i przenosi się drogą kropelkową. Zwykle przebieg choroby ma charakter łagodny. Pojawiają się kaszel, chrypka, ból gardła i gorączka;
  • Chlamydia psittaci – wywołuje chorobę zwaną ornitozą. Szczególnie podatne na infekcję są ptaki, z których bakteria może przenieść się na człowieka. Przebieg zwykle jest ciężki;
  • Chlamydia trachomatis – powodująca jedno z najczęściej rozpoznawanych zakażeń drogą płciową. Stanowi zagrożenie przede wszystkim dla młodych osób aktywnych seksualnie. Może powodować powikłania w postaci zapalenia jajników u kobiet lub zapalenia najądrza u mężczyzn. T z kolei może stanowić przyczynę niepłodności;
  • Chlamydia pecorum – bakteria pochodzi od przeżuwaczy, zwłaszcza bydła. Zagraża więc głównie zwierzętom, u których powoduje infekcje dróg moczowych i płciowych, zapalenie płuc, bezpłodność, a nawet śmierć.

Jeśli jednak na co dzień posługujemy się terminem „Chlamydia”, zazwyczaj mamy na myśli chorobę przenoszoną drogą płciową.

Chlamydia trachomatis – charakterystyka

To bakteria bezwzględnie wewnątrzkomórkowa. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie zakaża się nią aż 100 milionów osób, przy czym znaczna większość z nich pozostaje długo nieświadoma sytuacji. Dzieje się tak, ponieważ infekcja często początkowo przebiega bezobjawowo. Do zakażenia Chlamydią dochodzi drogą płciową, czyli podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczeń w postaci prezerwatywy. Infekcja może również przenieść się z matki na dziecko podczas porodu siłami natury, jeśli bakterie bytują w kanale szyjki macicy.

Objawy infekcji Chlamydią

Długi czas trwania niewykrytej i nieleczonej infekcji w przypadku kobiet może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii przez ścianę szyjki macicy, szerząc się na górny odcinek dróg
rodnych, co w konsekwencji prowadzi do powikłań, w tym między innymi:

Objawami typowymi dla infekcji Chlamydią są w przypadku kobiet:

  • tkliwość i obrzęk szyjki macicy;
  • zapalenie cewki moczowej;
  • dysuria;
  • patologiczne upławy;
  • krwawienia pojawiające się po stosunkach seksualnych;
  • bóle brzucha i podbrzusza.

Jednocześnie warto pamiętać, że u 70-95% kobiet infekcja przebiega bezobjawowo. Z kolei w przypadku mężczyzn pojawiają się:

  • dysuria;
  • zapalenie cewki moczowej;
  • ból jąder;
  • zapalenie najądrzy;
  • wyciek z cewki moczowej.

U ponad 50% mężczyzn objawy się jednak nie pojawiają.

Chlamydia – diagnostyka

Diagnostyka zakażenia Chlamydią opiera się o pobranie wymazu z dróg moczowo-płciowych, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Po pobraniu materiału biologicznego zostaje on zabezpieczony i przetransportowany do laboratorium. Kobiety powinny pamiętać, aby 24 godziny przed pobraniem wymazu powstrzymać się od stosunków seksualnych, irygacji pochwy oraz stosowania jakichkolwiek globulek dopochwowych. Mężczyźni natomiast 24 godziny przed pobraniem wymazu powinni unikać mycia prącia oraz podejmowania stosunków seksualnych. Badanie w kierunku Chlamydii to koszt rzędu 150-250 zł. Czas oczekiwania na wynik wynosi maksymalnie 7 dni.

Chlamydia – leczenie

Pacjenci z dodatnim wynikiem testu w kierunku Chlamydii powinni zostać poinformowani o potrzebie powstrzymania się od kontaktów seksualnych przez 7 dni po zakończeniu leczenia przez nich i ich partnerów oraz do czasu ustąpienia objawów. Leczenie zakażeń niepowikłanych powinno trwać przynajmniej 7 dni, natomiast w przypadkach wystąpienia powikłań przynajmniej 14 dni. Stosuje się antybiotyki, najczęściej tetracykliny, makrolidy bądź chinolony. W przypadku kobiet ciężarnych ze względów bezpieczeństwa stosuje się erytromycyny lub amoksycyliny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Specjalski K., Rola zakażeń Chlamydia pneumoniae i Mycoplasma pnaumoniae w przebiegu astmy, Pneumonologia i Alergologia Polska, 4/2010.
  2. Gliński Z., Żmuda A., Chlamydie i chlamydofile człowieka i zwierząt, Życie Weterynaryjne, 12/2018.
  3. Szymańska-Czerwińska M., Niemczuk K., Zaręba K., Chlamydie – drobnoustroje ciągle ewoluujące, Życie Weterynaryjne, 5/2018.
  4. Choroszy-Król I., Bober T., Frej-Mądrzak M., Chlamydia trachomatis – aspekty kliniczne i terapeutyczne, Family Medicine & Primary Care Review, 3/2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.