Szukaj
Szukaj

Nasieniowód

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nasieniowód (łac. ductus deferens) stanowi przedłużenie najądrza i jest męskim narządem rozrodczym. To właśnie przez niego podczas wytrysku pod dużym ciśnieniem przechodzi nasienie do cewki moczowej. Można zatem stwierdzić, że jego podstawową rolą jest stanowienie kanału wyprowadzającego nasienie, przez co możliwe jest zapłodnienie kobiety podczas aktu seksualnego.

Nasieniowód (łac. ductus deferens)

Nasieniowód – budowa

Długość nasieniowodu wynosi 50-60 cm, a jego początkowy odcinek jest bardzo kręty. Stanowi mniej więcej 2/3 całej długości przewodu. W budowie ściany nasieniowodu wyróżnia się następujące części:

  • błona zewnętrzna – bogato unaczyniona, zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, w której przebiegają pasma tkanki łącznej sprężystej. Układają się okrężnie i podłużnie;
  • błona mięśniowa – bardzo gruba, zapewniająca sztywność i twardość ściany nasieniowodu;
  • błona śluzowa – blada, układająca się w kilka niskich fałdów podłużnych, które wpuklają się do światła przewodu. Podczas poszerzania jego światła (przy wytrysku) fałdy te wygładzają się.

Na dnie pęcherza moczowego znajduje się prawy i lewy koniec nasieniowodu, który sięga od miejsca skrzyżowania z moczowodem do wejścia do gruczołu krokowego. Zewnętrznie jest wrzecionowato rozszerzony, dlatego otrzymał nazwę bańki. Posiada budowę gruczołowatą. Główne światło bańki otoczone jest małymi komorami, które noszą nazwę uchyłków bańki. Podobnie jak pęcherzyki nasienne leżące bocznie od baniek nasieniowodów, są one gruczołami, których wydzielina pobudza ruchliwość plemników, choć w mniejszym stopniu niż wydzielina gruczołu krokowego.

Przy końcu bańki nasieniowodu pojawia się przewód wytryskowy. Do jego początku wiedzie pęcherzyk nasienny. Prawy i lewy przewód leżą tuż obok siebie, u swojego końca obejmując nieparzyste, szczelinowate i podłużne wpuklenie o głębokości 1 cm – tzw. łagiewkę sterczową. Każdy z nich uchodzi drobną szczelinką na wzgórku nasiennym i są one mocno oplecione splotami żylnymi i włóknami sprężystymi.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Spermatogeneza.

Nasieniowód – unaczynienie

Nasieniowód zaopatruje tętnica nasieniowodu, która w miednicy mniejszej odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej. Dodatkowo otrzymuje on gałązki z tętnicy odbytniczej środkowej i tętnicy odbytniczej dolnej oraz tętnicy pęcherzowej dolnej.

Nasieniowód – unerwienie

Nerwy nasieniowodu pochodzą ze splotu podbrzusznego dolnego. W obrębie błony zewnętrznej oplatają one nasieniowód delikatnym splotem czuciowym i autonomicznym. Ich pobudzenie generowane jest przez ośrodek wytryskowy rdzenia kręgowego na odcinku lędźwiowym.

Funkcje nasieniowodu

Nasieniowód odpowiada głównie za szybkie przemieszczanie się nasienia bogatego w plemniki z najądrzy do narządu rodnego kobiety. Poboczną funkcją jest produkowanie wydzieliny stymulującej delikatnie ruch plemników, przez co mogą one przemieszczać się jeszcze sprawniej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Szpinda M., Anatomia prawidłowa człowieka tom 1-4. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.