Szukaj

Mięsień zwieracz cewki moczowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zwieracz cewki moczowej (łac. musculus sphincter urethre externus) to ważna struktura anatomiczna wchodząca w skład mięśni dna miednicy. Pojawia się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Podstawowym zadaniem tego mięśnia jest rozluźnianie podczas mikcji i tym samym umożliwianie wypływu moczu, jak również utrzymanie napięcia w okresach między mikcjami i tym samym zapobieganie niekontrolowanemu wyciekowi moczu.

Mięsień zwieracz cewki moczowej (łac. musculus sphincter urethre externus)

Mięsień zwieracz cewki moczowej – budowa

W przypadku mężczyzn mięsień ten lokalizuje się dokoła części błoniastej cewki moczowej, dochodząc aż do końca gruczołu krokowego. Z kolei u kobiet otacza on nie tylko samą cewkę moczową, ale także znajdującą się ku tyłowi od niej pochwę. Opisując dokładniej, znajduje się on w obrębie mięśnia poprzecznego głębokiego krocza, gdzie można wyszczególnić jego część dystalną (zewnętrzną) oraz proksymalną (wewnętrzną):

  • część wewnętrzna – zlokalizowana wewnątrz ściany cewki moczowej, w niektórych przypadkach bezpośrednio do niej przylegająca. Przeważają tu włókna wolnokurczliwe, wykazujące stałą aktywność toniczną;
  • część zewnętrzna – składa się głównie z włókien szybkokurczliwych, łączących się z włóknami mięśni szkieletowych przepony miednicy.

W przypadku kobiet mięsień zwieracz cewki moczowej posiada kształt przypominający podkowę.

Mięsień zwieracz cewki moczowej – funkcje

Omawiany mięsień doszczelnia cewkę moczową i zapobiega tym samym wyciekowi moczu, także podczas czynności takich jak kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Natomiast podczas mikcji staje się on hipotoniczny, za co odpowiada układ nerwowy wegetatywny oraz droga psychosomatyczna.

Czynnik cewkowy

Czynnik cewkowy to zjawisko zapewniające zachowanie właściwej kontynencji. Podczas powiększania się pęcherza moczowego wskutek jego wypełniania moczem, ciśnienie w jego wnętrzu spada. Przeciwstawia się temu ciśnienie śródcewkowe, nawet 10-krotnie wyższe. Pod kontrolą proprioceptywną ciśnienie w cewce moczowej wzrasta równolegle do wzrastającego stanu wypełnienia pęcherza moczowego. Za utrzymanie ciśnienia śródcewkowego odpowiadają natomiast:

tubapay
tubapay
  • cewkowe włókna mięśniowe o okrężnym przebiegu;
  • kolagenowa sieć łącznotkankowa;
  • okrężny splot żylny przebiegający pod szyją pęcherza moczowego.

Średnia wartość ciśnienia śródcewkowego zależy od płci i w warunkach fizjologicznych wynosi:

  • 65-105 cm H2O u mężczyzn;
  • około 50 cm H2O u kobiet.

Jego zachowanie jest niezbędne do prawidłowej współpracy pęcherza moczowego i cewki moczowej.

Unerwienie

Mięsień zwieracz cewki moczowej posiada prawdopodobnie unerwienie somatyczne, sympatyczne i parasympatyczne. Dzięki temu możliwe jest zachowanie prawidłowej kontynencji nawet w sytuacjach uszkodzenia pęcherza moczowego. Dla porównania, istnienie wyłącznie mięśnia poprzecznie prążkowanego (którego skurcz zależy od naszej woli), uniemożliwiłby stałe zachowanie kontynencji bez zmęczenia tego mięśnia. Część włókien unerwiana jest dodatkowo przez gałązki nerwu sromowego (nerw grzbietowy prącia u mężczyzn i nerw grzbietowy łechtaczki u kobiet).

Unaczynienie

Mięsień zwieracz cewki moczowej jest unaczyniony za pomocą gałązek tętnic pęcherzowych dolnych oraz tętnicy odbytniczej dolnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.