Szukaj
Szukaj

Cyjanki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Cyjanki to sole kwasu cyjanowodorowego zawierające w swojej cząsteczce anion cyjankowy. Cyjanki litowców i berylowców dobrze rozpuszczają się w wodzie. Dodatkowo ulegają reakcjom hydrolizy i wykazują odczyn zasadowy.

 

Jak cyjanki wpływają na organizm człowieka?

Cyjanki zalicza się do związków stwarzających poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ich pojawienie się w wodzie, nawet w minimalnych stężeniach, jest niebezpieczne, gdyż powoduje liczne niepożądane skutki. W dużym stopniu podrażniają one błony śluzowe i skórę. Do organizmu przenikają głównie przez błony śluzowe, drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy. W rezultacie skutki ich negatywnego oddziaływania na układy organizmu widoczne są już po kilku minutach. Ponadto objawy zatrucia cyjankami można przedstawić w 3 fazach:

Objawy ekspozycji na cyjanki wiążą się ze zmianami w czynności ośrodkowego układu nerwowego, w tym z dolegliwościami bólowymi głowy, ogólnym osłabieniem, zmianami w odczuwaniu zapachu i smaku. Jednocześnie zauważa się uszkodzenie tarczycy. Ma miejsce jej powiększenie, czemu towarzyszy zwiększone stężenie TSH we krwi i zmniejszenie stężenia hormonów tarczycy. Na toksyczne działanie cyjanków narażeni są w szczególności pracownicy przemysłu metalowego, elektrochemicznego, farmaceutycznego, chemicznego i spożywczego.

Zastosowanie cyjanków

Cyjanki wykorzystuje się między innymi do:

Patronite
Patronite
  • czyszczenia, hartowania i rafinacji metali;
  • otrzymywania złota i srebra z rud;
  • fumigacji (odymiania) w syntezie chemicznej, kąpielach galwanicznych, przemyśle fotograficznym;
  • produkcji barwników i preparatów owadobójczych.

Można zatem zauważyć, że cyjanki znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. To z kolei wiąże się z narażeniem zawodowym pracowników tych branż.

Występowanie cyjanków

Jony cyjankowe występują naturalnie w roślinach pod postacią glikozydów cyjanogennych. Związki te lokalizują się w wakuolach komórek roślinnych. Pełnią ważne role w świecie roślin, ponieważ stanowią ich ochronę chemiczną przed zwierzętami roślinożernymi. Typową cechą dla tych związków jest uwalnianie podczas rozpadu trującego cyjanowodoru.

Do najbardziej znanych jonów cyjankowych zalicza się prunazynę, amigdalinę i limarynę. Przykładowo, amigdalina występuje powszechnie w pestkach śliwek czy moreli.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kępa U., Kinetyka utleniania cyjanków za pomocą ozonu, Inżynieria i Ochrona Środowiska, 3/2012.
  2. Skowroń J., Cyjanowodór i cyjanki – w przeliczeniu na CN-, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 1/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.