Szukaj
Szukaj

Ortopatia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ortopatia to metoda zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej, ściśle związana z higieną naturalną i trybem życia. Zakłada, że dieta, aktywność fizyczna oraz inne działania związane ze zdrowym trybem życia w znacznym stopniu wpływają na profilaktykę chorób i ich leczenie. Choć ortopatia należy do działań medycyny alternatywnej, wiele jej zasad powinno być wykorzystywane również w lecznictwie tradycyjnym.

Ortopatia

Ortopatia – na czym polega?

W kontekście odżywiania ortopatia zakłada, że należy sięgać po wszystko, co naturalne, a wystrzegać się wysoko przetworzonych i zmodyfikowanych produktów spożywczych, których skład pozostawia wiele do życzenia. Uważa, że można całkowicie polegać na sile natury, która w teorii dała ludziom wystarczająco wiele narzędzi do radzenia sobie z rozmaitymi schorzeniami. To właśnie ta zasada powinna być przestrzegana również w medycynie tradycyjnej. Często obserwuje się poprawę stanu zdrowia po zmianie diety na zbilansowaną, zdrową i bazującą na naturalnych produktach spożywczych. Nie od dziś bowiem wiadomo, że żywność GMO może wywoływać w ustroju wiele działań niepożądanych.

Ortopatia zakłada również, że ważnym elementem diety są regularne posty, które wpływają pozytywnie na samopoczucie i oczyszczanie organizmu. Podczas głodówki wydzielane są hormony przyspieszające regenerację tkanek, dochodzi również do zahamowania procesów metabolicznych. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko i rozwój chorób związanych z przemianami metabolicznymi Niektórzy zwolennicy ortopatii twierdzą, że głodówki bardzo dobrze wpływają na zahamowanie rozwoju zmian nowotworowych. Należy jednak wiedzieć, że w praktyce głodówki wcale nie są tak zdrowe, jak się wydaje. Wiążą się bowiem z ryzykiem niedoborów pokarmowych i licznymi konsekwencjami z tym związanymi. Ewentualny post powinien być prowadzony z dużą świadomością i po konsultacji z lekarzem.

Zasady ortopatii

Najważniejsze zasady ortopatii można przedstawić w skrócie następująco:

  • odrzucenie wysokoprzetworzonej, zmodyfikowanej żywności;
  • obniżenie spożycia tłuszczów zwierzęcych;
  • obserwacja ludzkiego ciała i szukanie przyczyn ewentualnych, zaobserwowanych zmian;
  • odpoczynek i spokój – ortopatia uważa, że organizm ma ogromne zdolności samoregeneracji, dlatego wystarczy dać sobie odpowiednio dużo czasu na relaks, aby ustrój sam pozbył się choroby;
  • unikanie stresu i wszelkich bodźców zakłócających codzienny spokój;
  • ograniczenie lub wręcz unikanie spożycia mięsa, wielu ortopatów stawia na wegetarianizm i weganizm.

Najwięksi zwolennicy ortopatii leczą się naturalnymi metodami, unikając przyjmowania leków. Warto wiedzieć, że twórcą metody był Herbert McGolphin Shelton. Powstała ona w pierwszej połowie lat XX i bazowała na poglądach Isaaca Jenningsa – amerykańskiego lekarza sprzeciwiającego się ówczesnym praktykom medycznym na rzecz medycyny naturalnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Sylwoterapia.

Czy ortopatia jest skuteczna?

W niektórych przypadkach ortopatia może okazać się rzeczywiście skuteczna. Wynika to jednak nie tyle z głodówki i faktycznej zdolności organizmu do samodzielnego wyleczenia większości chorób, a z wiary w działanie tej metody. Pojawia się efekt placebo, którego mechanizmy wciąż nie zostały do końca poznane. Za pomocą ortopatii z całą pewnością nie wyleczymy jednak wielu poważniejszych czy przewlekłych chorób.

Czy ortopatia jest bezpieczna?

Wiara w moc natury może nierzadko skończyć się tragicznie. Przykładem są choćby pacjenci z nowotworami. Jeśli zrezygnują oni z chemioterapii i radioterapii, sama zdrowa dieta czy głodówka nie spowodują cofnięcia się zmian nowotworowych czy namnażania się komórek rakowych. Nawet jeśli zwolennicy metody twierdzą inaczej. Bezwzględna wiara w zasady ortopatii może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z farmakoterapii czy tradycyjnych metod leczenia, co z kolei może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, trwałych powikłań czy nawet w skrajnych przypadkach śmierci.

Choć ortopatia może zawierać elementy korzystne dla zdrowia, w większości jej praktyki nie są potwierdzone naukowo, mogą wręcz być niebezpieczne dla zdrowia. Z tego względu ortopatię uznaje się współcześnie za praktykę pseudomedyczną, szkodliwą dla zdrowia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Shelton H., The Hygienic System, Orthopathy, Texas 1939.
  2. Medycyna alternatywna w Polsce i na świecie, opracowanie zbiorowe, 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *