Szukaj

Ból pleców – kiedy użyć ciepło, a kiedy zimno?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból pleców to częsta przypadłość, szczególnie w dzisiejszych czasach. Terapia zimnem i ciepłem może przynieść znaczącą ulgę. Jednak, aby była skuteczna, a przede wszystkim nieszkodliwa trzeba wiedzieć kiedy ją zastosować. Wszystko zależy od stanu, do którego dobiera się odpowiednią terapię.

Ból pleców - kiedy użyć ciepło a kiedy zimno

 

Kiedy stosować zimno?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu pleców jest zastosowanie zimna w pierwszych 24, maksymalnie do 72 godzin po urazie. Spowoduje to zmniejszenie się obrzęku oraz stanu zapalnego, nie dojdzie do gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych. To z kolei przełoży się na zmniejszenie bólu. Dodatkowo lód „znieczuli” bolące tkanki, a także zmniejszy ich uszkodzenie.

Przed zastosowaniem tego rodzaju terapii należy pamiętać, aby zachować szczególne środki ostrożności. Istnieje wiele opcji wykorzystania różnego rodzaju przedmiotów, które wykorzystuje się do leczenia zimnem. Mogą to być m.in.: żelowe okłady, specjalne worki z lodem czy nawet mrożone warzywa w worku, które znajdziemy w większości domowych zamrażarek.

W celu uniknięcia poparzenia w trakcie przykładania lodu, niezależnie od wybranego produktu, należy umieścić szmatkę, która ochroni skórę. Czas jednego zabiegu nie powinien być dłuższy niż 20 minut. Terapia zimnem może być zastosowana maksymalnie 8-10 razy w ciągu jednej doby.

Zobacz również: Krioterapia – wpływ zimna na organizm.

tubapay
tubapay

Kiedy stosować ciepło?

Dopiero po okresie ustąpienia stanu zapalnego i obrzęku należy zastosować terapię ciepłem. Będzie to odpowiedni moment na podgrzanie tkanek dzięki czemu rozszerzą się naczynia krwionośne. To z kolei spowoduje, że szybciej zostaną dostarczane substancje odżywcze i tlen do uszkodzonej tkanki, a także znacznie sprawniej odprowadzone zostaną zbędne produkty przemiany materii z tego miejsca. Proces ten znacznie przyspieszy regenerację i zdrowienie danego obszaru w organizmie. Dodatkowo ciepło zmniejsza sztywność i wpływa na hamowanie docierających do mózgu sygnałów bólowych.

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia ciepłem:

  • suche;
  • wilgotne.

W przypadku otwartych ran lub cukrzycy nie należy stosować ciepła lub skonsultować się z lekarzem.

Leczenie ciepłem suchym

Do zabiegów z zastosowaniem ciepła suchego możemy zaliczyć m.in.:

Leczenie ciepłem wilgotnym

Do zabiegów z wykorzystaniem ciepła wilgotnego zaliczyć możemy m.in.:

Zobacz również: Ciepłolecznictwo – forma termoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Milanow I., Zespół bólowy kręgosłupa, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10/2014.
  3. Korabiusz K., Lubkowska A., Wawryków A., Przegląd najczęściej stosowanych metod fizjoterapii w zespołach bólowych kręgosłupa wśród pacjentów NZOZ ŚROD-MED w Policach, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.