Mięsień mostkowo-gnykowy (łac. musculus sternohyoideus) należy do grona mięśni podgnykowych, które z kolei zaliczają się do grupy środkowej mięśni szyi. Mięśnie podgnykowe tworzą 2 warstwy – powierzchownie lokalizuje się mięsień mostkowo-gnykowy oraz mięsień łopatkowo-gnykowy, głębiej zaś mięsień tarczowo-gnykowy oraz mięsień mostkowo-tarczowy.
Mięsień mostkowo-gnykowy – budowa
Mięsień mostkowo-gnykowy ma charakterystyczną budowę przypominającą taśmę mięśniową o wymiarach 1,5 na 2,5 cm. Rozpina się pomiędzy klatką piersiową a kością gnykową. Jego przebieg można przedstawić dokładniej w następujący sposób:
- przyczep początkowy (pp): powierzchnia tylna rękojeści mostka, staw mostkowo-obojczykowy i koniec mostkowy obojczyka;
- przyczep końcowy (pk): trzon kości gnykowej, przyśrodkowo od przyczepu mięśnia łopatkowo-gnykowego.
Włókna omawianego mięśnia biegną równolegle ku górze, do przodu od krtani, tchawicy i tarczycy. Mięsień mostkowo-gnykowy biegnie bezpośrednio przykrywając mięsień mostkowo-tarczowy oraz mięsień tarczowo-gnykowy. Na nim z kolei lokują się mięsień szeroki szyi (w górnej części) i mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (w dolnej części).
Ciekawostką jest, że w pobliżu mięśnia mostkowo-gnykowego, u niektórych ludzi może pojawić się smuga ścięgnista. Ponadto początek obojczykowy mięśnia może być samodzielny i tym samym przebiegać w górnej części jako odrębny mięsień. Warto wspomnieć, że przy mięśniu mostkowo-gnykowym niemal stale występuje kaletka maziowa. Jest ona silniej rozwinięta u mężczyzn niż u kobiet, znajduje się zaś przy końcowym przyczepie tego mięśnia – między nim, a błoną gnykowo-tarczową.
Mięsień mostkowo-gnykowy – funkcje
Mięsień mostkowo-gnykowy pełni tę samą funkcję, co wszystkie mięśnie zaliczane do grona podgnykowych. Wspólne ich działanie odpowiada za:
- ustalanie kości gnykowej, która staje się wówczas punktem podporu dla języka podczas obniżania żuchwy;
- obniżanie kości gnykowej.
Działanie tych mięśni w stosunku do żeber i mostka jest nieznaczne.
Unerwienie mięśnia mostkowo-gnykowego
Za unerwienie tego mięśnia odpowiadają gałązki splotu szyjnego C1-C3, dochodzące do niego drogą tzw. pętli szyjnej.
Unaczynienie mięśnia mostkowo-gnykowego
Za unaczynienie mięśnia mostkowo-gnykowego odpowiada układ tętnicy szyjnej zewnętrznej i tętnicy podobojczykowej. Głównym źródłem krwi są 2 pnie tętnicze – tętnica tarczowa górna (pochodząca od tętnicy szyjnej zewnętrznej) oraz tętnica tarczowa dolna (pochodząca od tętnicy podobojczykowej).
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.