Szukaj
Szukaj

Limfotok

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Limfotok jest określeniem medycznym odnoszącym się do wypływu limfy (chłonki) z przerwanych naczyń limfatycznych. Zjawisko ma miejsce zwykle w efekcie urazu lub kontuzji. Należy również pamiętać, że limfotok i obrzęk limfatyczny to nie choroby, a objawy kliniczne, które ściśle się ze sobą łączą.

Limfotok

Limfotok – charakterystyka

W efekcie np. kontuzji, gdy kończyna jest obrzęknięta i wrażliwa, każdy nawet drobny uraz, otarcie czy zadrapanie może być przyczyną powstawania ran. Częstym objawem współwystępującym jest limfotok, czyli wyciekanie chłonki z rany. W rezultacie dochodzi do spowolnienia gojenia. Dodatkowo rana objęta limfotokiem wygląda zwykle nieestetycznie i wiąże się z zwiększeniem ryzyka powstania infekcji.

Limfotok – leczenie

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się limfotoku, bądź przyspieszyć leczenie już występującego, należy bezwzględnie przestrzegać zasad pielęgnacji rany.

Ogólne zasady obejmują:

  • dbanie o czystość rany oraz pielęgnację – należy oczyszczać łożysko rany np. za pomocą płukanek solą fizjologiczną, ponieważ umożliwia ona usuwanie bakterii i fragmentów martwych tkanek. Zauważono, że płukanie rany zwykłą wodą przynosi podobne efekty, jednakże stosowanie soli fizjologicznej jest bezpieczniejsze. Oczyszczanie rany jest szczególnie ważne, ponieważ martwe tkanki szybko mogą stać się pożywką dla bakterii i wywołać reakcję zapalną. Inne sposoby na oczyszczenie rany obejmują ultradźwięki, stosowanie hydrożeli bądź postępowanie chirurgiczne;
  • rany utrzymywane w wilgotnym środowisku goją się szybciej, zatem należy dobrać odpowiedni opatrunek. Pod uwagę należy wziąć ilość wysięku. Bardzo ważna jest również ochrona brzegów rany przed maceracją z powodu wysięku. Taką ochronę można uzyskać stosując cynk lub specjalne preparaty. Nie ma idealnego opatrunku do każdej rany, zatem należy go dobrać indywidualnie do pacjenta;
  • zmniejszanie obrzęku jest bardzo ważnym elementem leczenia, ponieważ komórki w kończynie dotkniętej chorobą są znacznie słabiej zaopatrywane w tlen. W tym przypadku pomocna jest kompresja, która zmniejszając obrzęk i jednocześnie przywraca transport tlenu wraz ze składnikami odżywczymi do komórek;
  • kończynę z raną warto układać w leżeniu nieco powyżej linii serca, ponieważ spowoduje to cofanie się chłonki. W efekcie może zmniejszyć się jej przeciekanie przez skórę.

W leczeniu różnego rodzaju ran z limfotokiem pomocne bywają zabiegi fizykoterapeutyczne. Zabieg należy dobrać indywidualnie w zależności od choroby lub kontuzji, a także schorzeń współwystępujących.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Kompleksowa terapia obrzęków.

Limfoscyntygrafia

Jest czułą metodą diagnostyczną umożliwiającą wykrycie zaburzeń odpływu chłonki w momencie, gdy objawy kliniczne nie występują bądź są bardzo słabe. Podstawową wadą badania jest jego niska dostępność, z kolei zaletą jest bardzo wysoka czułość.

Badanie polega na podaniu podskórnie preparatu znakowanego izotopowo, który następnie przenika do węzłów chłonnych poprzez naczynia limfatyczne. Prawidłowo, węzeł chłonny jest szybko uwidaczniany. Z kolei nieprawidłowo funkcjonujący węzeł ma brak uwidocznienia. Przyczyną tego zjawiska mogą być np. choroby nowotworowe.

Badanie można wykonać w momencie pojawiania się obrzęków limfatycznych, a nie tylko w sytuacjach, gdy obrzęk powoduje limfotok.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznawanie i leczenie, Tom I., Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
  2. Pyszora A., Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 4/2010.
  3. Płoszaj O., Malińska M., Hagner-Derengowska M. (i inni), Manualny drenaż limfatyczny z kompleksową terapią przeciwobrzękową (MDL/KTP) jako metoda leczenia obrzęków limfatycznych – przegląd literatury, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.