Szukaj
Szukaj

Egzostoza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Egzostoza to łagodna zmiana chrzęstno-kostna, która może zlokalizować się w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej jednak spotkamy ją w okolicy paznokci oraz w jamie ustnej. W wielu przypadkach obecność egzostozy długo nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero wówczas, gdy narośla są już większe. Zwykle wymagają usunięcia. Metodą leczenia z wyboru jest więc chirurgia.

Egzostoza

Egzostoza podpaznokciowa

Egzostoza podpaznokciowa to łagodna zmiana chrzęstno-kostna, zlokalizowana na paliczkach dystalnych (zazwyczaj w ich bocznych częściach). Przyjmuje postać guza, który wraz z upływem czasu prowadzi do wystąpienia objawów klinicznych, takich jak m.in.:

 • uniesienie płytki paznokciowej;
 • zniszczenia łożyska;
 • powiększenie paliczka;
 • napięcie skóry w obrębie dotkniętego schorzeniem palca;
 • deformacja i rozwarstwienie paznokcia;
 • stan zapalny;
 • onycholiza (tzw. odstający paznokieć).

Początkowo dolegliwość ma bezobjawowy przebieg. Powyższe objawy rozwijają się wówczas, gdy egzostoza przybiera już większe rozmiary. Przyczyny nie są znane, jednak do grona poważnych czynników ryzyka zaliczamy urazy paznokci (uderzenie, nadepnięcie, przytrzaśnięcie drzwiami itd.) oraz błędy podczas obcinania paznokci.

Leczeniem egzostozy podpaznokciowej zajmuje się podochirurg. Polega ono na usunięciu całej zmiany wraz z korzeniem zlokalizowanym pod łożyskiem paznokcia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut. Przez niespełna tydzień należy unikać obciążania nogi, warto przy tym dbać o regularną zmianę opatrunku.

Egzostoza kości

Egzostoza może pojawić się również w obrębie dowolnej kości w organizmie człowieka. Przyjmuje postać guzków i narośli, które mogą zlokalizować się w każdym miejscu na danej kości. Najczęściej wynika z:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • przewlekłych stanów zapalnych (wskutek powtarzających się mikrourazów bądź chorób autoimmunologicznych);
 • chorób nowotworowych;
 • długotrwałego przyjmowania niektórych leków, w tym chemioterapii;
 • wad wrodzonych kości;
 • nieprawidłowego gojenia się kości, np. po złamaniach czy pęknięciach.

W zależności od lokalizacji kości z egzostozą, dolegliwość może dawać objawy lub też nie. Diagnozuje się ją na podstawie badania RTG, a metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie narośli. Nie należy jednak mylić egzostozy z osteofitami, które również są naroślami kostnymi, jednak tworzą się przy krawędziach kostnych stawów.

Egzostoza jamy ustnej

Egzostozy w obrębie jamy ustnej stanowią łagodne wyniosłości kostne, wyrastające na powierzchni kości wewnątrz jamy ustnej. Mogą lokalizować się jednostronnie lub obustronnie, a miejscem ich występowania są najczęściej:

 • linia pośrodkowa podniebienia;
 • językowa strona żuchwy;
 • okolica zębów przedtrzonowych (wał żuchwowy);
 • okolica bródkowa (rzadziej);
 • szew podniebienny;
 • strona przedsionkowa wyrostka zębodołowego szczęki i językowej części zębodołowej żuchwy.

Etiologia powstawania takich zmian jest wieloczynnikowa, główną rolę odgrywają jednak czynniki genetyczne i środowiskowe. Przypuszcza się, że początkiem zmian są łagodne, przewlekłe stany zapalne toczące się w kości lub jej bezpośrednim sąsiedztwie. Zmiany są najczęściej bezobjawowe, ich obecność nie wiąże się z wystąpieniem żadnych objawów klinicznych. Można je rozpoznać na podstawie prostego badania, jednak uzupełnienie powinno stanowić RTG. W szczególności przy egzostozach mnogich lub o dużych rozmiarach. Egzostozy zarówno pojedyncze, jak i mnogie, muszą zostać usunięte chirurgicznie. Zajmuje się tym chirurg stomatologiczny.

Egzostoza przewodu słuchowego

Egzostoza może dotyczyć także innych miejsc na ciele niż paznokcie czy jama ustna. Przykładem jest choćby przewód słuchowy zewnętrzny. Zmiany lokalizują się przeważnie w miejscu przewężenia przewodu słuchowego zewnętrznego w okolicy szwu bębenkowo-łuskowego lub bębenkowo-sutkowego. Rozwój egzostozy może prowadzić do wystąpienia niedosłuchu oraz dolegliwości bólowych związanych z uciskiem gałązek nerwu skroniowo-żuchwowego. Każdorazowe wystąpienie objawów jest wskazaniem do rozważenia leczenia chirurgicznego, co jest jedyną skuteczną metodą trwałego usunięcia zmian chrzęstno-kostnych.

Leczenie chirurgiczne wyrośli kostnych w obrębie narządu słuchu polega na wycięciu ich osteotomem lub wiertarką uszną z dojścia wewnątrzusznego, wewnątrzprzewodowego lub zausznego. Rokowania są dobre.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Rudziński R., Brzeska M., Dembowska E., Egzostoza w linii szwu podniebiennego – opis przypadku, Magazyn Stomatologiczny, 9/2017.
 2. Kuczkowski J., Potocka M., Kobierska-Gulida G., Przewoźny T., Dubaniewicz-Wybieralska M., Kostniaki i wyrośla kostne przewodu słuchowego zewnętrznego w materiale Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Otolaryngologia Polska, 6/2010.
 3. Borycki B., Księżopolski J., Chruściel B., Frank S., Plakwicz P., Wojtowicz A., Kukuła K., Egzostozy kości szczęk: etiologia, morfologia i leczenie wyrośli kostnych – przegląd literatury, J Stola, 71/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *