Szukaj
Szukaj

Pętla Glissona

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pętla Glissona to rodzaj uprzęży służącej do wyciągu pośredniego kręgosłupa szyjnego. Jej nazwa pochodzi od nazwiska profesora anatomii i fizjologii uniwersytetu w Cambridge F. Glissona. Stosowana jest w fizjoterapii, głównie z myślą o układzie ruchu człowieka.

 

Pętla Glissona – charakterystyka

Urządzenie to charakteryzuje się prostotą użycia, stosunkowo niską ceną, a także skutecznością. Ze względu na delikatną okolicę, jaką jest kręgosłup szyjny, wszelkie zabiegi z użyciem pętli Glissona należy wykonywać ostrożnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Pętla dzięki swej budowie umożliwia dobrą stabilizację podczas stosowania, zazwyczaj można także regulować siłę obciążenia. Głównym celem jej stosowania jest ogólne rozciągnięcie oraz rozluźnienie tkanek miękkich, a także zwiększenie przestrzeni międzykręgowych. W efekcie dochodzi do odbarczenia uciśniętych naczyń krwionośnych oraz nerwów, które wpływają na pojawienie się nieprzyjemnych objawów.

Zastosowanie pętli Gilssona

To przyrząd do wyciągu szyjnego, którego celem jest dystrakcja kręgów szyjnych.

Celem wyciągu (trakcji) jest odbarczenie stawów kręgosłupa, co znosi lub łagodzi dolegliwości bólowe pochodzenia dyskopatycznego.
Wyciągi pośrednie, czy to o charakterze stałej siły ciągu (jak z użyciem pętli Glissona), czy o charakterze pulsacyjnym (stosowane głównie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa), należy obecnie zaliczyć do mobilizacji biernych, a właściwie do trakcji.

Wyciąg ten jest szczególnie wskazany w sytuacjach, gdy niezbędne staje się użycie siły trakcyjnej na odcinku szyjnym, z wyszczególnieniem artrozy szyjnej, dolegliwości bólowych szyi oraz przykurczy szyjnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy również wspomnieć, że z chwilą, gdy fizjoterapeuci nauczyli się wykorzystywać różnego rodzaju mobilizacje, wyciągi tradycyjne straciły na znaczeniu i powoli przechodzą do historii rehabilitacji.

Zobacz również: Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Systematyczne ćwiczenia z użyciem pętli Glissona pozwolą poprawić stan zdrowia oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Wskazania

Do wskazań można zatem zaliczyć:

Z pętli Glissona mogą również korzystać osoby skarżące się na bóle migrenowe oraz szum w uszach.

Bibliografia

  1. Kasperczyk T., Mucha D., Podstawy terapii manualnej, Wydawnictwo Jet, Kraków 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *