Szukaj
Szukaj

Złamanie trzonu kości udowej

Spis treści

Pytanie


Złamanie trzonu kości udowej bliżej nasady dalszej, kobieta w wieku 53 lat. Wstawili płytę wzdłuż kości końcem kwietnia, na początek maja zaczęła rehabilitację. Ortopeda wskazał, że przez pierwszy miesiąc może tylko 20% ciężaru stawiać na nogę. Problem obecnie jest ze zgięciem kolana, maksymalnie jest w stanie do 40 stopni. Czy jest to normalny proces gojenia, który wymaga czasu i jak długo będzie on trwał?

Sara

 

Odpowiedź


Pani Saro,
złamanie trzonu kości udowej to poważny i skomplikowany uraz. Wstawienie podczas operacji płytki wzdłuż kości to jedna z metod leczenia, której celem jest stabilizacja złamania i umożliwienie gojenia się kości. Ograniczenie obciążania kończyny dolnej do 20% w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu jest zrozumiałe, ponieważ pozwala na uniknięcie nadmiernego obciążania złamanej kości chroniąc ją przed złamaniem i sprawia, że warunki są odpowiednie do procesu jakim jest gojenie się tkanek. Należy jednak zaznaczyć, że stopniowe zwiększanie obciążenia i właściwie dobrana rehabilitacji są istotne dla przywrócenia funkcji kończyny.

Trudności ze zgięciem stawu kolanowego mogą wynikać z różnych czynników. Może to być wynik obrzęku, zrostów tkankowych, utraty ruchomości w stawie lub jeszcze innych przyczyn. W przypadku złamania trzonu kości udowej, ograniczenie ruchu w kolanie może również wynikać z przykurczów mięśniowych, utraty elastyczności tkanek lub osłabienia siły mięśniowej w wyniku długotrwałego unieruchomienia kończyny. W przypadku tego rodzaju zaburzeń funkcji, ważna jest odpowiednio dobrana i prowadzona regularne rehabilitacja przez doświadczonego fizjoterapeutę. Specjalista może pomóc w przywróceniu zakresu ruchomości w stawie kolanowym, a także właściwej siły mięśniowej wykorzystując indywidualnie dobrane metody terapeutyczne m.in. terapia manualna, a także odpowiednie mobilizacje tkankowe, stretching czy ćwiczenia.

Czas gojenia się złamania kości udowej może się różnić w zależności od wielu czynników, takich m.in. jak wiek, ogólny stan zdrowia, zaawansowanie złamania, jakości opieki medycznej oraz skuteczność rehabilitacji (najważniejsze, aby zawsze była dobierana indywidualnie, w zależności od obserwowanych przez fizjoterapeutę postępów lub ich braku). Zwykle proces gojenia po tak zaawansowanym urazie i operacji wymaga kilku miesięcy, a czasem nawet dłużej, zwłaszcza jeśli doszło do powikłań lub uszkodzeń towarzyszących. Szczególnie jeżeli od początku nie została podjęta regularna rehabilitacja.

Zalecam umówić się na wizytę u fizjoterapeuty, który dokładnie Panią przebada i na żywo przeprowadzi właściwe testy funkcjonalne. Dzięki temu określi aktualne możliwości i dobierze indywidualnie taką terapię i ćwiczenia, które pozwolą na jak najszybszy powrót do pełnej sprawności. Dodatkowo będzie mógł orientacyjnie określić czas jaki będzie potrzebny do uporania się z obecnym stanem.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *