Szukaj
Szukaj

Wyniki rezonansu kręgosłupa szyjnego

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
chciałam zapytać czy interpretuje pan wyniki rezonansu kręgosłupa szyjnego dla pacjentów bezpłatnie lub odpłatnie? Pytam, ponieważ dostałam wyniki rezonansu kręgosłupa szyjnego i nie bardzo rozumiem co ten opis znaczy i szukam pomocy w zrozumieniu. Poniżej znajdzie pan opis, który oryginalnie jest w języku norweskim, ale przesyłam tłumaczenie:

Osie normalne. Prawidłowy kanał kręgowy i rdzeń kręgowy. Brak wypełnienia śródrdzeniowego. Normalnie sygnał szpiku kostnego i zachowana wysokość kręgów szyjnych i 4 górnych kręgów piersiowych. Niepozorne warunki na skrzyżowaniu czaszkowo-szyjnym. C5/C6: Umiarkowanie zredukowany krążek z utratą sygnału wodnego/charakterem zwyrodnieniowym i rozlanym obrzękiem, a także małymi wypukłościami dysku i odkrytymi złogami w otworach centralnych po obu stronach z nieznacznie zmniejszonymi warunkami przestrzennymi dla obu korzeni C6, ale bez widocznego wpływu korzenia. Dobre warunki przestrzenne w kanale kręgowym. Normalne dyski i dobre warunki przestrzenne na innych poziomach. Spreparowane miękkie części są normalne. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w poziomach C5/C6 2 nieznacznie zmniejszonymi warunkami przestrzennymi dla wychodzących korzeni nerwowych jednak bez widocznego wpływu.

Oczywiście odwdzięczę się kawą i z góry dziękuję za pomoc 🙂

Pozdrawiam
Agnieszka

 

Odpowiedź


Pani Agnieszko,
z wyników rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego wynika, że zostało wykonane zgodnie z odpowiednimi osiami, co umożliwia dokładną analizę struktur.

Kanał kręgowy i rdzeń kręgowy są w normie i nie ma żadnych widocznych, niepokojących problemów związanych z przestrzenią dla tych struktur i są one prawidłowe. Dodatkowo, nie występują patologiczne zmiany wewnątrz rdzenia kręgowego. Szpik kostny i wysokość kręgów szyjnych i 4 pierwszych kręgów piersiowych jest prawidłowa, nie wykazuje istotnych zmian. Jest ona zachowana, co pokazuje ogólny dobry stan Pani kręgów kręgosłupa.

Jednak na poziomie kręgów C5 i C6 stwierdzono pewne zmiany, na które radiolog opisujący zwrócił uwagę. Krążek międzykręgowy posiada zredukowane nawodnienie, co przekłada się niespełnianie w pełni swojej roli (m.in. amortyzowanie wstrząsów, zwiększanie przestrzeni między kręgami). Pojawiają się drobne zmiany zwyrodnieniowe i niewielka przepuklina na poziomie kręgów C5 i C6 w krążku międzykręgowym odcinka szyjnego. Dodatkowo, widoczne jest nieznaczne zmniejszenie przestrzeni na tym poziomie dla korzeni nerwowych C6, jednak bez drażnienia korzeni nerwowych. Z kolei inne poziomy w badanym odcinku kręgosłupa posiadają dobre warunki w przestrzeniach. Kanał kręgowy posiada dobre warunki przestrzenne, co oznacza, że nie ma zwężeń w obrębie jego przestrzeni. Istnieją jednak drobne zmiany zwyrodnieniowe w poziomach C5 i C6, ale bez widocznego wpływu (ucisku) na wychodzące korzenie nerwowe, dlatego na chwilę obecną nie ma powodów do zmartwień.

Zalecałbym jednak wprowadzić odpowiednio dobraną profilaktykę (np. zmiana nieprawidłowych nawyków dnia codziennego), a przede wszystkim wizytę u fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych będzie mógł (oprócz przeprowadzenia terapii m.in. terapii manualnej) dobrać właściwe dla Pani stanu i możliwości ćwiczenia, które będą przeciwdziałały pogłębianiu się ewentualnym zmianom. Jeżeli w dalszym ciągu ma Pani jakiekolwiek wątpliwości do swojego stanu zdrowia, warto omówić jeszcze wyniki z lekarzem zlecającym badanie.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *