Szukaj
Szukaj

Wyniki hormonalne

Spis treści

Pytanie


Mam pytanie odnośnie wyników hormonalnych jeśli trochę się Pan zna na tym temacie. Robiłem badanie na katecholaminy. Spotkał się Pan z czymś takim jak wynik adrenaliny poniżej wykrywalności laboratorium, za to wynik noradrenaliny w górnej wartości normy (niby te katecholaminy działają razem) i dopamina powyżej normy? Bardzo mnie to ciekawi, bo niewiele konkretów można wyczytać na temat braku wykrycia adrenaliny w DZM przy jednoczesnym stężeniu noradrenaliny w górnym zakresie.

Pozdrawiam
Tomasz

 

Odpowiedź


Panie Tomaszu,
adrenalina (epinefryna) i noradrenalina (norepinefryna) są dwiema głównymi katecholaminami produkowanymi przez nadnercza. Hormony te są ściśle powiązane ze sobą i działają na wiele sposobów, ale mają pewne różnice w swoich funkcjach. Przy normalnym, fizjologicznym funkcjonowaniu, poziom adrenaliny jest zwykle wyższe niż poziom noradrenaliny, ponieważ adrenalina jest w większym stopniu odpowiedzialna za odpowiedź na stres. Z kolei noradrenalina ma słabsze działanie niż adrenalina, czyli ma bardziej ogólny wpływ m.in. na skurcz mięśniówki naczyń krwionośnych i regulację układu nerwowego.

Wynik adrenaliny poniżej wykrywalności laboratoryjnej może oznaczać, że stężenie adrenaliny jest bardzo niskie lub niemożliwe do zmierzenia przy użyciu dostępnych metod laboratoryjnych. Istnieje wiele powodów, dlaczego taki wynik może się pojawić, w tym błędy techniczne, błędy w pobieraniu próbki krwi lub zmiany fizjologiczne, które wpływają na poziomy adrenaliny.

Z drugiej strony, wynik noradrenaliny w górnej wartości normy może wskazywać na zwiększoną produkcję lub uwalnianie noradrenaliny w organizmie. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na taki stan. Są to m.in. stres, choroby, niektóre leki lub zaburzenia endokrynologiczne.

Dopamina ma również różne funkcje w organizmie, m.in. wpływa na nastrój, motywację i kontrolę ruchu. Jeśli stężenie dopaminy jest wyższe niż norma, może to być związane z różnymi czynnikami, w tym z zaburzeniami neurologicznymi, chorobami układu krążenia, stosowaniem niektórych leków lub nadmiernym stresem.

W przypadku, gdy ma Pan wynik adrenaliny poniżej wykrywalności, a noradrenaliny w górnej wartości normy, a także wynik dopaminy powyżej normy, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie endokrynologii lub neurologii. Będą oni w stanie dokładnie Pana zbadać, przeanalizować wyniki i wyjaśnić konkretną sytuację, uwzględniając objawy z tak ważną w tym przypadku historią medyczną. Dodatkowo, będą mogli zalecić ewentualnie inne, dodatkowe badania diagnostyczne.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *