Szukaj
Szukaj

Skurcze i ból łydek

Spis treści

Pytanie


Witam,
mam pytanie. Biegam od 1,5 roku. Ostatnio dokuczają mi skurcze i ból łydek wcześnie rano i najczęściej boli do wieczora. Czy z takim lekkim bólem można biegać i rozbiegać ten ból? Czy lepiej poczekać aż przejdzie?

Bartek

 

Odpowiedź


Panie Bartku,
skurcze i ból łydek mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Może to być przetrenowanie, niedobór składników odżywczych czy brak rozgrzewki przed treningiem. Może to być również tzw. chromanie przestankowe, które jest postępującym procesem miażdżycowym objawiającym się bólem mięśni kończyn dolnych w trakcie wysiłku i jego ustąpieniem po zaprzestaniu zwiększonej aktywności fizycznej. Jednak, aby dokładnie dowiedzieć się co jest przyczyną, należałoby Pana zbadać, czyli przeprowadzić szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe. Jeżeli jednak nie ma Pan możliwości w tym momencie udać się na wizytę do lekarza lub fizjoterapeuty, mogę zasugerować co można robić, aby zmniejszyć częstotliwość występowania skurczów i dolegliwości bólowych.

Warto, aby po wysiłku wprowadził Pan odpoczynek, podczas którego zarówno mięśnie (jak i cały organizm) będą miały czas na regenerację. Zbyt intensywny trening może jedynie pogorszyć sytuację. Regularne rozciąganie, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni łydek, może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego i pojawiania się skurczów. Ważne jest również wprowadzenie rozgrzewki i stopniowe zwiększanie dystansu. Za długi czas i zbyt mocna intensywność biegu mogą prowadzić do pojawienia się dolegliwości bólowych, a nawet kontuzji. Należy zwrócić także uwagę na obuwie, które zapewnia odpowiednie wsparcie i amortyzację. Jeżeli jest ono dobrane niewłaściwie, może przyczyniać się do objawów, o których Pan pisze.

Jeśli pomimo stosowania powyższych sugestii ból i skurcze łydek nadal się pojawiają lub pogarszają, zalecam warto wizytę u fizjoterapeuty lub lekarza specjalizującego się w urazach sportowych. Będą oni mogli przeprowadzić dokładne badania na żywo i zalecić właściwe leczenie lub rehabilitację.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *