Szukaj
Szukaj

Ganglion na stopie

Spis treści

Pytanie


Witam,
od półtora roku mam ganglion na stopie w okolicy stawu skokowego. Czy poddać się zabiegowi usunięcia, czy może zostawić? Czy zabieg jest bezbolesny?

Piotr

 

Odpowiedź


Panie Piotrze,
decyzja o poddaniu się zabiegowi usunięcia ganglionu na stopie w okolicy stawu skokowego zależy od kilku czynników i ostatecznie powinna zostać podjęta przez Pana lub lekarza prowadzącego. Gangliony na ogół są łagodnymi, wypełnionymi płynem przestrzeniami jamistymi utworzonymi z tkanki łącznej. Mogą pojawiać najczęściej w obrębie torebek stawowych lub pochewek ścięgnistych.

Jeśli zdiagnozowany (przy pomocy USG lub rezonansu magnetycznego) ganglion wywołuje dolegliwości bólowe, ogranicza ruchomość stawu lub jest estetycznie nieakceptowalny, lekarz może zalecić jego usunięcie za pomocą zabiegu chirurgicznego. Zabieg usunięcia ganglionu zwykle wykonywany jest w sposób ambulatoryjny, co oznacza, że będzie Pan mógł wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, aby zapewnić komfort podczas zabiegu. To czy jest on bezbolesny zależy głównie od indywidualnej tolerancji bólu i podejścia lekarza. Jednak zastosowanie znieczulenia, powinno zapewnić Panu odpowiedni komfort w trakcie usuwania ganglionu. Istnieje możliwość odczuwania dyskomfortu po zabiegu. Jednak lekarz będzie starał się minimalizować ból i kontrolować ewentualne dolegliwości pooperacyjne.

Zabieg usunięcia ganglionu przebiega pod stałą kontrolą USG i obejmuje w pierwszej fazie nakłucie ganglionu, a następnie odessanie zalegającego płynu. Niestety, mimo interwencji chirurgicznej dosyć często zdarza się, że zmiana pojawi się ponownie. Dlatego w pierwszej kolejności zalecam leczenie nieoperacyjne u fizjoterapeuty. Do metod, które mogą zostać wykorzystane należą m.in. terapia manualna czy odpowiednio dobrane aplikacje kinesiotaping. Jeżeli tego rodzaju leczenie fizjoterapeutyczne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, dopiero wtedy zaleca się zdecydować na zabieg chirurgiczny.

Ważne jest, aby porozmawiał Pan z lekarzem prowadzącym. Znając dokładnie dokumentację medyczną, wyniki badań i związane z usunięciem ganglionu na stopie w okolicy stawu skokowego ryzyko lub korzyści, a także Pana oczekiwania, będzie on mógł ocenić i pomoże podjąć najlepszą decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.