Szukaj
Szukaj

Co na zaparcia u niemowlaka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Co na zaparcia u niemowlaka? To pytanie, które przynajmniej raz (a zwykle częściej) zadają sobie rodzice małego dziecka. Zaparcia to dolegliwość układu pokarmowego związana z niemożnością wypróżnienia się, czemu mogą towarzyszyć inne objawy, np. ból brzucha. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, aby poprawić komfort niemowlęcia. 

Co na zaparcia u niemowlaka?

Zaparcia u niemowlaka – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zaparć u niemowląt są:

  • niewystarczająca praca jelit, która jest konsekwencją niedojrzałości układu trawiennego;
  • rozpoczęcie rozszerzania diety;
  • niedawno przebyta biegunka;
  • zbyt mała ilość płynów w diecie;
  • stres dziecka, np. związany z powrotem matki do pracy;
  • zbyt wczesne odpieluchowanie i sadzanie na nocnik.

W przebiegu rozszerzania diety (co ma miejsce około 6. miesiąca życia niemowlęcia) zaparcia są przejściowe, stanowią reakcję naturalną, jako że układ pokarmowy malca musi przyzwyczaić się do trawienia zupełnie nowej żywności. W późniejszym czasie na zaparcia wpływ ma rodzaj podawanych mu pokarmów.

Zobacz również: Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Co na zaparcia u niemowlaka?

Jeśli z różnych powodów pojawią się u dziecka zaparcia, istnieje kilka prostych sposobów, które w większości przypadków im przeciwdziałają. Przede wszystkim każda kobieta powinna pamiętać, aby karmić dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, później zaś – łączyć rozszerzenie diety z karmieniem piersią aż do ukończenia 1. roku życia. Udowodniono, że dzieci karmione piersią znacznie rzadziej cierpią na zaparcia zarówno w momencie rozszerzania diety, jak i później. Poniżej przedstawione są metody, które warto zastosować przy zaparciach u niemowląt.

Probiotyki

Podawanie dziecku probiotyków zawsze powinno być skonsultowane z pediatrą. Takie rozwiązanie zaleca się zwłaszcza niemowlęciem karmionym mlekiem modyfikowanym, które zmagają się z zaparciami. Podawanie dobroczynnych kultur bakterii (np. L. reuteri), które zasiedlają przewód pokarmowy dzieci karmionych mlekiem kobiecym, w wielu przypadkach pozwala na poprawę trawienia i perystaltyki jelit, łagodząc zaparcia lub im przeciwdziałając. Probiotyki są pomocne w każdym przypadku zaparć, a ich stosowanie uznano za bezpieczne już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Prawidłowe rozszerzanie diety

Aby uniknąć zaparć, należy przestrzegać kilku wskazówek dotyczących rozszerzania diety:

  • nowe pokarmy wprowadza się powoli, stopniowo, np. co kilka dni nowy produkt. Dzięki temu nie tylko przyzwyczaisz układ pokarmowy dziecka do odmiennego jedzenia, ale również oceniasz reakcje organizmu i wcześniej dostrzeżesz ewentualne alergie pokarmowe;
  • mając na uwadze wiek, porcje pokarmów stałych powinny być niewielkie;
  • należy łączyć pokarmy z rozszerzania diety z mlekiem (najlepiej mlekiem matki, choć w razie potrzeby dopuszcza się mleko modyfikowane).

Jednocześnie w momencie zaobserwowania zaparć u niemowlęcia, należy na kilka dni zaprzestać podawania mu pokarmów, które jeszcze bardziej mogłyby przyczynić się do zaparć. Są to przede wszystkim biały ryż, tarte jabłko, marchewka, borówki oraz banany.

Nawodnienie organizmu

Poza jedzeniem równie ważne jest nawodnienie dziecka. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, niemowlęta powinny przyjmować 100-190 ml płynów na kilogram masy ciała, co daje przeciętnie 700 ml płynów na dobę. Mogą one mieć postać wody, mleka lub naparów ziołowych (wszelkie zioła należy podawać dziecku ostrożnie, ponieważ nie każde nadają się dla tak młodych konsumentów).

Masaż brzuszka i ciepły okład

Kolejnym skutecznym sposobem na zaparcia jest wykonanie masażu brzuszka. Dziecko powinno leżeć rozluźnione i spokojne, rozebrane, w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze ciała, aby zapobiec jego zmarznięciu. Rodzic delikatnie masuje brzuszek dziecka, rozpoczynając małymi okręgami wokół pępka, stopniowo je powiększając do momentu, w którym ruch obejmie cały brzuszek. Taki masaż powinien odbywać się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a więc i ruchem perystaltyki jelit. Przeciętny czas trwania wynosi 10 minut.

Uzupełniająco (lub jako odrębna metoda) można zastosować ciepły okład na brzuszek. Jego temperatura nie może być jednak zbyt wysoka, aby nie poparzyć dziecka. Woda z termoforze gumowym nie powinna przekraczać 70 stopni C, coraz częściej poleca się jednak termofory z pestek wiśni, które można podgrzać w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *