Szukaj

Złamanie podokostnowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Złamanie podokostnowe (inaczej: złamanie zielonej gałązki) to złamanie zamknięte przebiegające bez przerwania ciągłości okostnej. Tego typu urazy są dość charakterystyczne w przypadku dzieci, zaś u osób dorosłych praktycznie nie występują. Mimo braku przerwania ciągłości unerwionej okostnej wymagają diagnostyki i leczenia u ortopedy.

 

Złamanie podokostnowe – na czym polega?

Złamania podokostnowe polegają na przerwaniu ciągłości kości, jednak przy braku przerwania ciągłości okostnej (cienkiej błony pokrywającej od zewnątrz każdą kość z wyjątkiem powierzchni stawowych). Jest ona silnie unaczyniona i unerwiona, odpowiada także m.in. za wzrastanie kości. Jeśli nie dojdzie do jej uszkodzenia, uraz w większości przypadków nie ma wpływu na rozwój narządu ruchu u osoby poszkodowanej. Złamanie podokostnowe może dotyczyć każdej kości w ciele człowieka. Problem ten występuje głównie u dzieci, ponieważ kości w młodym wieku są bardziej giętkie i plastyczne, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych, u których kości są już sztywniejsze i bardziej zmineralizowane. Urazy tego typu są traktowane jak zwichnięcie.

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach złamania podokostnowe przebiegają niemal bezobjawowo. Zdarza się jednak, że wystąpią objawy klasycznego złamania, a więc ból, obrzęk, zaczerwienienie, niemożność bezbolesnego poruszenia najbliższym stawem, a w skrajnych przypadkach także lekka deformacja w obrębie złamania.

Układ kostny dziecka a dorosłego

Na wystąpienie złamań podokostnowych w dużej mierze wpływają parametry fizjologiczne i biomechaniczne tkanki kostnej. Obserwuje się wyraźnie zaznaczone różnice pomiędzy kośćmi dzieci, a kośćmi osób dorosłych. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci:

  • okostna jest gruba (u dorosłych jest cienka), w związku z czym trudniej ją przerwać czy uszkodzić;
  • zauważyć można obecność chrząstek wzrostowych (które u dorosłych są już zrośnięte);
  • kości są bardziej elastyczne i podatne na wygięcia, dlatego uderzenie w nie często nie spowoduje żadnych większych szkód (im człowiek jest starszy, tym kości stają się bardziej kruche i w związku z tym mniejsza siła zewnętrzna jest w stanie je uszkodzić).

U dzieci urazy kostne najczęściej lokalizują się w obrębie nasad i przynasad kości, zaś u osób dorosłych mogą dotyczyć każdego elementu kostnego.

Polish Fascia Symposium
Polish Fascia Symposium

Złamanie podokostnowe – przyczyny

Do złamania podokostnowego może dojść w mechanizmie klasycznego urazu, który wywołuje również zwykłe złamanie kości. Są to np.:

  • upadek z wysokości;
  • silne uderzenie w kość;
  • wypadek komunikacyjny lub rowerowy.

Złamanie podokostnowe – diagnostyka

Złamania podokostnowe, podobnie jak każdy inny typ złamania kości, wymaga wykonania badania RTG w co najmniej 2 projekcjach. Uwidocznia one z dużą dokładnością wszelkie złamania i pęknięcia, a także potwierdzą wstępne podejrzenia lekarza. Należy jednak pamiętać, że na obrazie RTG często nie występuje szczelina złamania bądź jest ona bardzo słabo widoczna. Najlepiej udać się na wizytę do ortopedy dziecięcego, który specjalizuje się w złamaniach zielonej gałązki.

Zobacz również: Złamanie kości promieniowej u dziecka.

Złamanie podokostnowe – leczenie

Wiele złamań podokostnowych nie wymaga specjalnego leczenia. Goją się bardzo dobrze, głównie z tego względu, że okostna odpowiadająca m.in. za odżywianie kości jest nienaruszona, w związku z czym kość otrzymuje niezbędne składniki odżywcze do swojej regeneracji. Kość należy unieruchomić, aby mogła prawidłowo się zrosnąć. Ze względu na mały mechanizm urazowy, nieskomplikowany przebieg złamania oraz młody wiek, coraz częściej lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu ortezy zamiast gipsu.

Po zagojeniu się kości, co potwierdzane jest ponownym badaniem RTG, warto wdrożyć rehabilitację ruchową. Zwykle jest to zaledwie kilka wizyt, jednak są one ważne, aby pacjent mógł bezpiecznie wrócić do pełnej sprawności. Czas gojenia się złamań podokostnowych wynosi z reguły 1-2 miesiące.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Egol K., Koval K., Zuckerman J., Kompendium leczenia złamań, Tom 1-2, wydawnictwo Medipage, Warszawa 2012.
  2. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.