Szukaj
Szukaj

Hioscyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hioscyna to antagonista ośrodkowych i obwodowych receptorów muskarynowych. Wykazuje działanie przeciwwydzielnicze i rozkurczowe, wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

Hioscyna

Jak działa hioscyna?

Jak wspomniano we wstępie, hioscyna działa przeciwwydzielniczo i rozkurczowo. W zakresie motoryki przewodu pokarmowego działa antagonistycznie do metoklopramidu. To lek szczególnie przydatny w wymiotach z towarzyszącym bólem kolkowym. Butylobromek hioscyny nie przechodzi przez barierę krew-mózg i nie ma ośrodkowego działania przeciwwymiotnego. Zwykle stosuje się 20-60 mg/dl.

Należy uwzględnić wpływ omawianej substancji na ośrodkowy układ nerwowy. Wykazano, że hioscyna działa silnie depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy – powoduje nadmierną senność i zaburzenia pamięci. W związku z takim działaniem nie zaleca się kierowania pojazdami mechanicznymi w trakcie leczenia.

Po spożyciu hioscyna wchłania się w układzie pokarmowym niecałkowicie, w niewielkim stopniu wiążąc się następnie z białkami osocza. Dostępność biologiczna preparatu jest więc stosunkowo niska, ponieważ wynosi zaledwie 1%. Mimo tego, w miejscu działania, czyli w układzie pokarmowym, osiągnięte stężenie miejscowe jest duże. Hioscyna posiada zdolność przenikania przez łożysko i do mleka kobiecego.

Wskazania

Hioscynę zaleca się w przypadku stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego i moczowo-płciowego, czyli głównie przy:

Patronite
Patronite
 • zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych;
 • bolesnych skurczach żołądka;
 • kolce jelitowej;
 • zespole jelita drażliwego;
 • ostrych dolegliwościach bólowych dróg żółciowych;
 • kolce żółciowej;
 • bolesnym miesiączkowaniu;
 • kolce nerkowej;
 • stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową.

Preparaty zawierające butylobromek hioscyny są dostępne bez recepty. Należy jednak ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ mogą wywoływać działania niepożądane.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania hioscyny jest przede wszystkim ciąża. Preparat poprzez działanie rozkurczowe w obrębie mięśni gładkich może spowodować poronienie. Do pozostałych przeciwwskazań zaliczamy między innymi:

 • jaskrę z zamykającym się kątem przesączania;
 • zaparcia atoniczne;
 • niedrożność porażenną jelit;
 • zwężenie przełyku, wpustu żołądka lub odźwiernika;
 • zwężenie szyi pęcherza moczowego;
 • gorączkę;
 • tachykardię i inne choroby serca przebiegające z zaburzeniami jego rytmu.

W przypadku gorączki nie należy sięgać po hioscynę, ponieważ hamuje ona czynność gruczołów potowych. To z kolei może doprowadzić do przegrzania organizmu i licznych, bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast do przeciwwskazań względnych należą nadczynność tarczycy oraz niskie ciśnienie krwi. U tych pacjentów decyzję o rozpoczęciu stosowania omawianego leku podejmuje lekarz.

Interakcje z innymi lekami

Hioscyna może nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych, przeciwpsychotycznych. Jednoczesne przyjmowanie hioscyny i antagonistów dopaminy może zmniejszać skuteczność obu tych leków w kontekście układu pokarmowego. Należy pamiętać, że lek ten może nasilać tachykardię wywołaną przez leki beta-adrenergiczne. Dodatkowo hioscyna może osłabiać perystaltykę jelit i zmniejszać lub opóźniać wchłanianie innych leków.

Hioscyna – skutki uboczne

Należy mieć na uwadze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem hioscyny. Zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko. Niezbyt często pojawia się suchość w jamie ustnej i zmniejszenie wydzielania potu. Mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak świąd czy pokrzywka. Bardzo rzadko obserwuje się zatrzymanie moczu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Korbut R., Olszanecki R., Wołkow P., Jawień J., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 3. Rajtar-Cynke G., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Lublin 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *