Hioscyna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hioscyna to antagonista ośrodkowych i obwodowych receptorów muskarynowych. Wykazuje działanie przeciwwydzielnicze i rozkurczowe, wpływa również na ośrodkowy układ nerwowy. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

Hioscyna

Jak działa hioscyna?

Jak wspomniano we wstępie, hioscyna działa przeciwwydzielniczo i rozkurczowo. W zakresie motoryki przewodu pokarmowego działa antagonistycznie do metoklopramidu. To lek szczególnie przydatny w wymiotach z towarzyszącym bólem kolkowym. Butylobromek hioscyny nie przechodzi przez barierę krew-mózg i nie ma ośrodkowego działania przeciwwymiotnego. Zwykle stosuje się 20-60 mg/dl.

Należy uwzględnić wpływ omawianej substancji na ośrodkowy układ nerwowy. Wykazano, że hioscyna działa silnie depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy – powoduje nadmierną senność i zaburzenia pamięci. W związku z takim działaniem nie zaleca się kierowania pojazdami mechanicznymi w trakcie leczenia.

Po spożyciu hioscyna wchłania się w układzie pokarmowym niecałkowicie, w niewielkim stopniu wiążąc się następnie z białkami osocza. Dostępność biologiczna preparatu jest więc stosunkowo niska, ponieważ wynosi zaledwie 1%. Mimo tego, w miejscu działania, czyli w układzie pokarmowym, osiągnięte stężenie miejscowe jest duże. Hioscyna posiada zdolność przenikania przez łożysko i do mleka kobiecego.

Wskazania

Hioscynę zaleca się w przypadku stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego i moczowo-płciowego, czyli głównie przy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych;
 • bolesnych skurczach żołądka;
 • kolce jelitowej;
 • zespole jelita drażliwego;
 • ostrych dolegliwościach bólowych dróg żółciowych;
 • kolce żółciowej;
 • bolesnym miesiączkowaniu;
 • kolce nerkowej;
 • stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową.

Preparaty zawierające butylobromek hioscyny są dostępne bez recepty. Należy jednak ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ mogą wywoływać działania niepożądane.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania hioscyny jest przede wszystkim ciąża. Preparat poprzez działanie rozkurczowe w obrębie mięśni gładkich może spowodować poronienie. Do pozostałych przeciwwskazań zaliczamy między innymi:

 • jaskrę z zamykającym się kątem przesączania;
 • zaparcia atoniczne;
 • niedrożność porażenną jelit;
 • zwężenie przełyku, wpustu żołądka lub odźwiernika;
 • zwężenie szyi pęcherza moczowego;
 • gorączkę;
 • tachykardię i inne choroby serca przebiegające z zaburzeniami jego rytmu.

W przypadku gorączki nie należy sięgać po hioscynę, ponieważ hamuje ona czynność gruczołów potowych. To z kolei może doprowadzić do przegrzania organizmu i licznych, bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast do przeciwwskazań względnych należą nadczynność tarczycy oraz niskie ciśnienie krwi. U tych pacjentów decyzję o rozpoczęciu stosowania omawianego leku podejmuje lekarz.

Interakcje z innymi lekami

Hioscyna może nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych, przeciwpsychotycznych. Jednoczesne przyjmowanie hioscyny i antagonistów dopaminy może zmniejszać skuteczność obu tych leków w kontekście układu pokarmowego. Należy pamiętać, że lek ten może nasilać tachykardię wywołaną przez leki beta-adrenergiczne. Dodatkowo hioscyna może osłabiać perystaltykę jelit i zmniejszać lub opóźniać wchłanianie innych leków.

Hioscyna – skutki uboczne

Należy mieć na uwadze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem hioscyny. Zdarzają się one jednak stosunkowo rzadko. Niezbyt często pojawia się suchość w jamie ustnej i zmniejszenie wydzielania potu. Mogą wystąpić zmiany skórne, takie jak świąd czy pokrzywka. Bardzo rzadko obserwuje się zatrzymanie moczu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Korbut R., Olszanecki R., Wołkow P., Jawień J., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 3. Rajtar-Cynke G., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Lublin 2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *