Kurs zoofizjoterapii to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa, w którym zwierzęta stanowią ważną część życia rodzinnego. Dzięki takim szkoleniom fizjoterapia może jeszcze intensywniej się rozwijać, oferując swoje usługi różnego rodzaju zwierzętom. Należy mieć na uwadze, że także one potrzebują wsparcia w zakresie m.in. zdrowia narządu ruchu.
Zoofizjoterapia – co to jest?
Zoofizjoterapia to inaczej fizjoterapia zwierząt. Jest działem medycyny weterynaryjnej wykorzystującym odpowiedź organizmu na bodźce fizyczne docierające do niego z zewnątrz, celem poprawy funkcjonowania organizmu. W leczeniu zwierząt z fizjoterapii korzysta się przeważnie w schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, kardiologii lub leczeniu ran. Rehabilitacja fizyczna zwierząt to pole działań, w którym wykorzystywane są różne metody lecznicze, takie jak np.:
- kinezyterapia – terapia ruchem, wykorzystująca ćwiczenia czynne i ćwiczenia bierne;
- fizykoterapia – duży obszar działań wykorzystujący w terapii czynniki fizyczne, np. światło lasera (laseroterapia), pole magnetyczne, prąd elektryczny, wodę;
- techniki manualne – w tej grupie wyróżnia się m.in. akupunkturę, masaż i chiropraktykę.
Z założenia fizjoterapia weterynaryjna dotyczy pacjenta, jakim jest zwierzę. Dlatego, by mogło dojść do terapii, niezbędna jest relacja: właściciel zwierzęcia – lekarz weterynarii – zoofizjoterapeuta. Taka trójpoziomowa relacja jest trudna i wymaga od każdej ze stron chęci współdziałania. Praca zoofizjoterapeuty bywa trudna, ponieważ pacjentem jest zwierzę, którego zachowanie bywa często nieprzewidywalne. W związku z tym konieczna jest znajomość behawioru leczonych gatunków zwierząt, by móc odczytywać przekazywane przez pacjenta sygnały i w porę na nie reagować.
Kurs zoofizjoterapii – czy warto?
Mając na uwadze, że zoofizjoterapia jest dziedziną dopiero rozwijającą się w Polsce, niewielu specjalistów świadczy usługi z tego zakresu. Z jednej strony jest to sporą zaletą, ponieważ fizjoterapeuta będący jednocześnie miłośnikiem zwierząt i chcący rozwijać się w tym kierunku, ma niewielką konkurencję. Może stać się specjalistą w dziedzinie zoofizjoterapii, a nierzadko wręcz jedyną osobą świadczącą takie usługi w okolicy. Fizjoterapia zwierząt jest również niezwykle satysfakcjonująca, zwierzęta to wdzięczni pacjenci, z którymi praca może stać się czystą przyjemnością. Zwłaszcza jeśli fizjoterapeuta dobrze czuje się wśród zwierząt.
Kurs zoofizjoterapii – jaki wybrać?
Na 5-letnich studiach z fizjoterapii wciąż nie ma zajęć z zoofizjoterapii. Dlatego cały proces kształcenia znajduje się wyłącznie po stronie zainteresowanej, czyli po stronie fizjoterapeuty. On sam musi podjąć decyzję o rozwijaniu się w tym kierunku, zaopatrzyć się w odpowiednie materiały oraz zapisać na szkolenia. W innym razie praca nie byłaby możliwa, ponieważ ze studiów nie wyniesie żadnej wiedzy w tym temacie. Potrzeby, anatomia i fizjologia zwierząt jest zupełnie inna od ludzkiej. Dotyczy to nie tylko zwierząt jako ogół, ale i poszczególnych gatunków.
Dlatego w pierwszej kolejności, szukając odpowiednich kursów zoofizjoterapii, należy zastanowić się, z jakimi zwierzętami chcemy pracować. Przeważnie są to zwierzęta domowe (koty, psy, gryzonie) lub konie (coraz więcej stadnin i właścicieli koni wystawowych korzysta z usług zoofizjoterapeutów. Najczęściej wybierane, ogólnodostępne kursy to:
- kurs zoofizjoterapeuta psów i kotów;
- kurs zoofizjoterapeuta koni;
- taping psów i kotów w praktyce;
- taping koni w praktyce;
- masaż psów i kotów;
- masaż koni;
- kurs instruktora fitnessu dla psów.
Ich odbycie nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. O ile kurs z tapingu może zmieścić się w kilku lub kilkunastu godzinach szkoleniowych, o tyle pozostałe kursy są czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania. Przykładowo kurs zoofizjoterapia zwierząt towarzyszących trwa aż 190 godzin dydaktycznych, zaś kurs zoofizjoterapeuta kotów i psów obejmuje 13 zjazdów szkoleniowych. Wszystko po to, aby posiąść jak najszerszą wiedzę branżową. Kursy kończą się zdaniem egzaminów.
Bibliografia
- Jastrzębska E., Wolińska K., Rola zoofizjoterapii w profilaktyce i leczeniu zwierząt, Przegląd Hodowlany, 4/2015.
- Jastrzębska E., Brzyszcz A., Stan wiedzy opiekunów zwierząt na temat zoofizjoterapii, Medycyna Weterynaryjna, 76/2020.